How to Go Solo Without Going Crazy

Przeczytaj więcej artykułów Sally Glick tutaj.

Niedawno zjadłem kolację z przyjacielem, który jest praktykującym samotnie, a jego praktyka skupia się na małych przedsiębiorcach i firmach rodzinnych. Podczas naszej rozmowy wspomniała, że “nie zajmuje się żadnym marketingiem”. Była bardzo zaniepokojona tym, że nie ma żadnych materiałów drukowanych i nie zaktualizowała swojej strony internetowej od kilku miesięcy. Chciała mojej rady, jak znaleźć czas, aby zrobić więcej w tym zakresie.

Uznając, że ma dwa krytyczne obowiązki – zapewnić doskonałą obsługę klienta i zbudować swoją praktykę CPA – zapytałem ją, skąd obecnie pochodzą zazwyczaj wskazówki. Podzieliła się opinią, że ma w swojej społeczności pełną listę osób poleconych przez istniejących klientów i innych doradców biznesowych, zwłaszcza bankierów.

Moja rada może być szokująca, ale tym z Was, którzy reprezentują praktyki małych i średnich rozmiarów, zwłaszcza tym, którzy mają mniej niż 10 pracowników, chciałbym powiedzieć, że powinniście zainwestować swój ograniczony czas i środki finansowe w te obszary, które najprawdopodobniej przyniosą owoce, a nie w pogoni za pomysłami, które zmuszają Was do zbyt rzadkiego rozłożenia się.

Ponieważ właściciele małych firm często spotykają się na lokalnych spotkaniach Izby Handlowej i grup biznesowych, to właśnie tam ustanowiłbym silną pozycję. Możesz zaoferować zorganizowanie kilku okrągłych stołów poświęconych podstawowym zagadnieniom finansowym, obejmujących na przykład “Jak czytać sprawozdanie finansowe” lub “Planowanie podatkowe na koniec roku”. Są to istotne zagadnienia dla Twoich odbiorców, którzy szybko zobaczą Cię jako źródło informacji dla swoich własnych firm.

Kiedy już będziesz dobrze traktowany w tej przestrzeni, możesz się rozgałęziać, aby spróbować innych opcji. Nie wydawałbym dużo na materiały promocyjne (samoobsługowe), ale zamiast tego sugerowałbym rozważenie opracowania dokumentu, który może być wysyłany e-mailem do potencjalnych klientów i uniknięcie kosztów druku. (Ale cokolwiek byście nie stworzyli, powinniście jasno pokazać swoją zdolność do rozwiązywania problemów klientów i powinniście pokazać wartość dodaną).

Nawet małe firmy mogą śledzić, w jaki sposób generowane są tropy na prostym arkuszu kalkulacyjnym. Wiedza o tym, gdzie pojawiają się możliwości, może pomóc w udoskonaleniu działań w tych kluczowych obszarach. Zamiast próbować robić zbyt wiele, zawężaj swoje działania, aby pozostać ukierunkowanym na te firmy i grupy, w których możesz mieć wpływ jako mniejszy gracz. Nie możesz konkurować z budżetami średnich i dużych firm, więc po co zawracać sobie tym głowę? Masz do przyciągnięcia inną publiczność, na którą zazwyczaj większy wpływ ma słowo w twoim imieniu od zaufanego współpracownika niż na wideo z twojej strony internetowej.

Pamiętaj, nie sugeruję, że nie musisz włączać wszystkich dostępnych narzędzi – od stron internetowych do LinkedIn do blogów i więcej – ale nie powinny one być Twoją podstawową strategią. Dla mniejszych firm, jak i dla wielu większych, relacje przewyższają wszystko.

Więc moja rada dla mojej przyjaciółki była taka, że przestała stresować się o wszystkich rzeczach, których nie robi i skoncentrowała się na wszystkich inicjatywach, w których bierze udział, i na dalszym budowaniu sieci potężnych relacji, które będą jej dobrze służyły i dostarczały jej wykwalifikowanych wskazówek.

Wynik końcowy dla mniejszych firm ma być praktyczny i realistyczny. Wiedzieć, gdzie rozwija się biznes i sadzić się w tej przestrzeni. Zakorzeniaj się i rozkwitaj!

O autorze :

Sally Glick jest CMO i dyrektorem Sobel & Co. LLC. W 2003 roku otrzymała tytuł Accounting Marketer of the Year i została wybrana do AAM Hall of Fame w 2007 roku. Można się z nią skontaktować pod adresem [e-mail protected] .