Imiona i nazwiska laureatów Konkursu Studenckiego 2012 AICPA

przez Deanna C. White

Czterech studentów księgowości z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas połączyło siły, aby opracować innowacyjną propozycję reformy podatkowej, która zapewniła im pierwsze miejsce w Konkursie Rachunkowości AICPA 2012.

Zespół, trafnie nazwany “Working Capitol”, dowiedział się o zdobyciu pierwszego miejsca 19 grudnia, kiedy to American Institute of CPA (AICPA) ogłosił zwycięzców konkursu. Zespół składający się z czterech studentów studiów licencjackich zarobił 10.000 dolarów za swoją propozycję reformy podatku dochodowego.

Członkowie zespołu Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas są:

  • April Crawford (kapitan)
  • Shahrzad Azimi (członek)
  • Trey Sweeney (członek)
  • Samuel Teichelman (członek)
  • John Barden (doradca naukowy)

Uczniowie z Albion College w Albion, Michigan, zajęli drugie miejsce i otrzymali nagrodę 5.000 dolarów. Trzecia drużyna z North Carolina State University w Raleigh, w stanie Karolina Północna, otrzymała $2,500.

Tegoroczny konkurs stanowił wyzwanie dla drużyn z całego kraju, by w odpowiednim czasie zająć się tematyką roku wyborczego. Uczniowie zostali poproszeni o doradzenie hipotetycznemu kandydatowi na prezydenta w sprawie realnych rozwiązań niektórych z najpilniejszych problemów gospodarczych kraju – zabezpieczenia społecznego, deficytu narodowego i podatku dochodowego.

“CPA znane są z proponowania kreatywnych i inteligentnych rozwiązań złożonych problemów”, powiedział przewodniczący AICPA Richard Caturano, CPA, CGMA, który ogłosił zwycięzców. “Byłem pod wrażeniem jakości propozycji przedstawionych przez finalistów, jak również ich zdolności do wyrażania swojej wizji w sposób angażujący i łatwy do zrozumienia. Umiejętności, którymi się wykazali, będą im dobrze służyły przez całą karierę zawodową”.

Dwadzieścia zespołów zostało wybranych do udziału w półfinale i poproszonych o złożenie propozycji wideo do zamieszczenia na ThisWayToCPA, gdzie publiczność oddała swój głos na najlepsze pomysły. Wyniki opinii publicznej oraz przegląd zespołu sędziów wykonawczych zawęziły pole działania do trzech zespołów finałowych, które w grudniu udały się do Waszyngtonu, aby zaprezentować swoje propozycje zespołowi sędziów i bronić ich na sesji pytań i odpowiedzi.

Zwycięskie zgłoszenie zespołu Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas nakreśliło sposób, w jaki zespół ten poradzi sobie z dzisiejszymi problemami podatkowymi, upraszczając kodeks, czyniąc go łatwiejszym do zrozumienia i oferując “gruntowną restrukturyzację kodeksu podatku dochodowego od osób fizycznych”, jak twierdzi kapitan zespołu Crawford.

“Zdecydowaliśmy się zająć kwestią podatku dochodowego, ponieważ uznaliśmy, że zwiększenie dochodów podatkowych może ostatecznie pomóc w rozwiązaniu wielu palących problemów w naszym kraju”, powiedział Crawford. “Czuliśmy również, że ciężar podatków dochodowych jest zbyt duży dla wielu amerykańskich rodzin i że nadszedł czas, aby sprawiedliwie opodatkować osoby fizyczne w oparciu o ich rzeczywiste dochody”.

Crawford powiedział również, że choć uznają płacenie podatków za niezbędną część amerykańskiego społeczeństwa, to uważają, że proces ten wymaga uproszczenia, a podatki powinny być łatwiejsze do płacenia.

Części składowe propozycji zespołu zostały uwzględnione:

  • Wdrożenie 5-procentowego podatku od wartości dodanej w celu zmniejszenia liczby przypadków nieprzestrzegania przepisów, rozszerzenia podstawy opodatkowania i doprowadzenia do wzrostu dochodów podatkowych.
  • Eliminacja podatku dochodowego od osób prawnych w celu uniknięcia większych narzutów na ceny towarów, które “ostatecznie są płacone przez konsumentów”.
  • Podjęcie istotnej restrukturyzacji systemu podatku dochodowego od osób fizycznych (ponieważ podatek od wartości dodanej nie jest progresywny). Zespół zaproponował zmianę istniejących obecnie przedziałów i stawek oraz dodanie zerowego przedziału procentowego, tak aby osoby zarabiające poniżej $50,000 rocznie nie musiały już płacić federalnego podatku dochodowego.
  • Ograniczenie odliczania odsetek od kredytów hipotecznych i odliczania składek na cele charytatywne do 23 procent oraz zmiana stopy zysków kapitałowych na połowę stopy krańcowej opartej na dochodach podatników.

Crawford powiedziała, że jej zespół uważa, że konkurencja pozwala im ćwiczyć wiele umiejętności, które będą miały decydujące znaczenie w ich karierze zawodowej jako przyszłe CPA – umiejętności takie jak podstawowe planowanie i organizacja, pisanie propozycji i publiczne wystąpienia w sytuacjach dużej presji, a także rozwiązywanie zawiłości polityki podatkowej.

Ale ostatecznie, jak powiedział Crawford, konkurs AICPA nauczył ich, jak odłożyć na bok swoje osobiste platformy, nawet na potencjalnie kontrowersyjny temat, i współpracować na rzecz wspólnego celu.

“Aby zrobić wszystko, co w naszej mocy jako zespół, musieliśmy otwarcie słuchać innych pomysłów i znaleźć sposób na kompromis”, powiedział Crawford. “Ponieważ tematy konkursu były tak polityczne, wszyscy musieliśmy pracować, aby odłożyć na bok nasze osobiste odczucia i pozostać bezstronni, starając się znaleźć najlepsze rozwiązania”. Czuję, że wszystko, czego nauczyłem się w tym konkursie, uczyni mnie bardziej wartościowym jako CPA”.