Improwizuj, gdy napotykasz na przeszkody

Sezon podatkowy jest już za nami, a Ty starasz się pomóc swoim klientom przygotować ich zeznania, gdy zbliża się termin składania wniosków 17 kwietnia. Czyż nie byłoby wspaniale, gdyby nie było przeszkód w twoich postępach?

Śnij dalej. Pojawi się coś, co, przynajmniej chwilowo, przeszkodzi w twoich wysiłkach. Więc, jak będziesz kontynuował, miejmy nadzieję, bez przerywania swojego kroku? Pozwól, że opowiem ci historię, która pomoże zilustrować wartość umiejętności improwizacji.

Pewnego popołudnia po szkole towarzyszyłem ojcu na krytym basenie społecznościowym przy Bloomfield Avenue, tuż nad linią w West Hartford w Connecticut. Kilka dni w tygodniu, od późnego popołudnia do wieczora, był głównym ratownikiem. Muszę ci powiedzieć, że w młodości było fajnie, prowadzić basen, jak to często robiłem.

Kiedy światła wychodzą

Byłem w biurze ratownika i bawiłem się światłami, podczas gdy mój ojciec obserwował basen kilkadziesiąt jardów za rogiem. Jedną z moich dziecięcych zabaw było tak szybkie włączanie i wyłączanie świateł, że nikt w basenie nie mógł się zorientować, że ktoś ingerował w światła. Mój ojciec był jednak ostry i po kilkukrotnym krzyknięciu z daleka: “Jeff, przestań bawić się światłami”, natychmiast się zatrzymałem.

Nie więcej niż trzy minuty później na całym obszarze basenu zgasły światła i zapalono tylko małe światełko z niezależnego generatora prądu. Mój ojciec znowu krzyknął: “Mówiłem ci, żebyś przestał bawić się światłami”. Wyszedłem z biura i spojrzałem w dół na długość basenu. Powiedziałem, “To nie byłem ja.”

Droga za Basenem

Spojrzeliśmy na zewnątrz na parking i zobaczyliśmy, że nie ma zapalonych świateł. Wszedłem po schodach, otworzyłem drzwi i spojrzałem na resztę obiektów, a wszystkie światła były zgaszone, z wyjątkiem, po raz kolejny, kilku małych świateł zasilanych z generatorów awaryjnych.

Światła gasły jeszcze przez kilka minut, a mój ojciec był zmuszony zamknąć basen. Złapaliśmy kilka latarń i wprowadziliśmy ludzi do szatni. Inni pracownicy z okolic ośrodka pomagali ludziom w zbieraniu ich rzeczy i wychodzeniu.

Po powrocie do domu natychmiast zauważyliśmy, że wszystkie światła uliczne w Bloomfield i wszystkie światła, które normalnie widzielibyśmy z domów na naszej drodze, również były wyłączone. Dowiedzieliśmy się od lokalnej stacji radiowej, że całe miasto, a może i cały region, zapadło w ciemność.

Zanim wróciliśmy do domu, usłyszeliśmy audycję, w której stwierdzono, że na całym północnym wschodzie zrobiło się ciemno. To był Wielki Północno-Wschodni Zaciemnienie z 1965 roku. To był pierwszy raz, kiedy to się wydarzyło w Stanach Zjednoczonych, i było to oszałamiające. Do tego czasu zawsze zakładano, że przekręcenie włącznika spowoduje zapalenie się świateł.

Making the Best of It

Podczas przerwy w dostawie prądu rodziny odzyskiwały latarki, świece i radia tranzystorowe, dzięki czemu ich domy były jak najbardziej komfortowe. Nie było zbyt zimno tego listopadowego wieczoru, więc wyobrażam sobie, że większość miejsc w przynajmniej naszym regionie geograficznym była komfortowa. Bez telewizji członkowie rodzin rzeczywiście rozmawiali ze sobą. Ludzie słuchali radia, chodzili na spacery lub biwakowali przy kuchennym stole i znajdowali to, co mogli bezpiecznie zjeść, zanim się zepsuło. Taki czas! Pozytywne skutki wynikają z chwilowego niepowodzenia.

Do dziś zwięźle pamiętam, jak ojciec po raz drugi reżyserował mnie, żeby nie bawić się światłami, kiedy rzeczywiście były w grze znacznie większe siły!

Wracajcie do swoich poszukiwań. Co mógłbyś teraz zebrać i mieć do tego łatwy dostęp w przypadku, gdyby jakiś nieprzewidziany rozwój utrudniał Ci produktywność w sezonie podatkowym lub w innej porze roku? Trochę przezorności może zrobić ogromną różnicę, gdy stawka jest wysoka.