Internet zakłóca “bliskie golenie” w Indiach

Szybkość Internetu spadła na kilka dni po przecięciu trzech kabli internetowych na Morzu Śródziemnym, co zaburzyło obsługę na Bliskim Wschodzie i w Indiach, ale obserwatorzy mówią, że duże operacje outsourcingowe dobrze dostosowały się do kryzysu.

Indie przyciągnęły ogromne ilości przetwarzania danych i pracy zaplecza, a największe zachodnie przedsiębiorstwa odczuły niewiele efektów, FinanceWeek zgłoszone. Infosys, na przykład, drugi co do wielkości dostawca offshoringu procesów biznesowych w Indiach, powiedział, że jego usługi pozostały bez zmian z powodu zwolnień wbudowanych w jego system.

Pęknięcie dwóch kabli w pobliżu Aleksandrii, w Egipcie, w środę przecięło pasmo w Indiach o połowę, według wczesnych szacunków. Trzeci uszkodzony kabel w pobliżu Dubaju został odkryty w piątek. Dane zostały przekierowane, w niektórych przypadkach do rezerwowych systemów satelitarnych lub przez Azję. Początkowo mówiło się, że uszkodzeń dokonały statki zrzucające kotwicę do morza z powodu sztormu, ale teraz egipskie Ministerstwo Transportu twierdzi, że w chwili wypadku nie było w tym rejonie żadnych statków, jak podała ABC News.

W poniedziałek około 90 procent pasma w Indiach zostało przywrócone. Naprawa kabli ma potrwać dwa tygodnie.

Łączność ma niższy priorytet dla niektórych użytkowników. Dla małych i średnich operacji outsourcingu i przeciętnych internautów w Indiach, “wpływ był horrendalny”, powiedział Deepak Gupta z Business Process Industry Association of India The Christian Science Monitor . Stowarzyszenie współpracuje z wieloma indyjskimi firmami outsourcingowymi.

Używanie kabli internetowych do rozmów telefonicznych wymaga ogromnej przepustowości. Kiedy ta pojemność maleje bez planu zapasowego, Gupta mówi: “Nie możesz prowadzić rozmowy”.

Jednak obserwatorzy ogromnej indyjskiej branży outsourcingowej na ogół chwalili szybkie odbicie. “Indie mogły stracić wiarygodność jako stały dostawca coraz bardziej zróżnicowanych usług. Poza tym, że nic z tego nie miało miejsca. Indie i świat mogą podziękować projektowi Internetu, Hydra-headed as it is, za ten szczęśliwy obrót wydarzeń. W ciągu kilku milisekund życie wróciło do normy, prawie” – mówi kolumna w India Times .

Rajesh Chharia, prezes Stowarzyszenia Dostawców Usług Internetowych Indii, powiedział gazecie: “Na koniec, to było bliskie golenie dla Indii. Kiedy cały świat patrzy na Indie, nie mogliśmy pozwolić, aby to zachwiało naszą wiarygodnością.”