Intuicyjne spojrzenie na rolę technologii w przyszłości rachunkowości

przez Jasona Bramwella

W następnym dziesięcioleciu przemysł przejdzie do świata, w którym praca może być wykonywana w dowolnym miejscu i czasie. Dotyczy to zwłaszcza zawodu księgowego, według Intuit, ponieważ takie narzędzia, jak smartfony i tablety z dostępem do chmury, umożliwią firmom zapewnienie klientom “księgowego w kieszeni” przez cały czas.

W niedawno opublikowanym opracowaniu – Intuit 2013 Future of Accountancy Report – firma zajmująca się oprogramowaniem księgowym online przedstawiła pogląd na trendy demograficzne, gospodarcze, społeczne i technologiczne, które będą kształtować zawód księgowego w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Przygotowany przez firmę badawczą i konsultingową Emergent Research we współpracy z Intuit i trzydziestoma siedmioma największymi autorytetami w dziedzinie rachunkowości z całego świata, nowy raport jest aktualizacją raportu Intuit 2020: Future of the Accounting Profession raport wydany w 2011 roku.

“Wraz ze wzrostem konkurencji, postępem technologicznym, globalizacją i zmianami demograficznymi, zaufanie pozostanie najważniejsze w relacjach między księgowymi a klientami, którym służą”, powiedziała Jill Ward, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Intuit Accountant and Advisor Group, w pisemnym oświadczeniu. “Trendy zachodzące w branży stwarzają księgowym wiele okazji do świadczenia usług, których oczekują i wymagają ich klienci”.

Według Intuit, technologia będzie w coraz większym stopniu wpleciona w tkaninę branży księgowej w następnym dziesięcioleciu. Zawód ten zostanie przekształcony, ponieważ firmy księgowe korzystają z platform i aplikacji cloud computing, w połączeniu z zaawansowanymi narzędziami analitycznymi, dużymi zbiorami danych oraz obliczeniami społecznymi i mobilnymi.

Małe przedsiębiorstwa stoją w obliczu ogromnych zmian technologicznych i muszą przyjąć te technologie do swoich procesów biznesowych, aby skutecznie konkurować na rynku”, powiedział w pisemnym oświadczeniu Joe Woodard, założyciel firmy doradczej Woodard Consulting Group w zakresie księgowości i oprogramowania.

“Aby jak najlepiej służyć swoim klientom, księgowi muszą szybko przyswoić sobie nowe technologie, zrozumieć najlepszy sposób na włączenie tych technologii do procesu biznesowego i aktywnie poprowadzić swoich klientów do ich pełnego przyjęcia”, powiedział Woodward. Woodard jest gospodarzem Scaling New Heights, konferencji prowadzonej we współpracy z firmą Intuit, która zapewnia szkolenia na temat Intuit QuickBooks oraz wybranych produktów, które integrują się z QuickBooks. “Jako branża musimy być liderami i wyprzedzać nadchodzące zmiany.”

Smartfony, tablety, notebooki i inne urządzenia mobilne staną się głównymi narzędziami, z których będą korzystać księgowi, aby zarządzać swoim obciążeniem pracą i usługami dla klientów. Technologie te pozwolą na większą elastyczność w zakresie czasu, miejsca i sposobu wykonywania pracy.

“Bycie na miejscu stanie się o wiele mniej ważne, a narzędzia te umożliwią – i często wymagają – pracę w dowolnym czasie i miejscu”, Intuit zauważył w raporcie. “Usługi i produkty w chmurze pozwolą także księgowym na wirtualną interakcję z klientami na zasadzie “te same dane, ten sam czas”, eliminując wiele wąskich gardeł związanych z danymi z komputera lub serwera, które są łatwo dostępne tylko w jednym miejscu”.

Dzięki wykorzystaniu technologii Cloud i zaawansowanych narzędzi obliczeniowych, firmy księgowe zrealizują skuteczną automatyzację zbierania danych, poprawę jakości danych i skrócenie czasu potrzebnego na ich walidację, według Intuit.

W raporcie stwierdzono, że “poprawa wydajności przeniesie punkt ciężkości księgowości z obliczeń na doradztwo, ponieważ klienci w coraz większym stopniu polegają na swoich specjalistach w dziedzinie księgowości, którzy analizują informacje biznesowe, wspierają decyzje i zapewniają doradztwo strategiczne”. “Większa automatyzacja, w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw, aby zlecić część, a nawet wszystkie swoje operacje księgowe i finansowe, stworzy również nowe możliwości dla firm księgowych do przejęcia tych funkcji dla swoich klientów”.

Intuit wskazał w swoim badaniu, że skuteczna obecność w Internecie będzie miała kluczowe znaczenie również dla firm księgowych w następnym dziesięcioleciu.

“Tak jak konsumenci używają stron internetowych i mediów społecznościowych do porównywania i przeglądu produktów, tak potencjalni klienci już teraz korzystają z Internetu, aby wybrać swoich dostawców usług księgowych”, zauważa Intuit w raporcie. “Firmy i profesjonaliści, którzy korzystają z treści online, aby pomóc w budowaniu swojej marki, demonstrując doświadczenie, wiedzę o domenach i przywództwo myślowe, będą mieli przewagę konkurencyjną”.

Podczas gdy osobista interakcja z klientem będzie kontynuowana, usługi wirtualnej księgowości staną się bardziej normą branżową.

“Klienci będą oczekiwać wsparcia w czasie rzeczywistym, które jest dostarczane kiedy, gdzie i jak chcą”, stwierdził raport. “Zarządzanie relacjami z klientami online i systemy wsparcia będą miały coraz większe znaczenie. Wysokiej jakości, bezpośredni kontakt z klientem nie zniknie, ale zostanie wzmocniony przez wirtualne systemy wsparcia i współpracy. Wykorzystanie systemów zarządzania relacjami z klientami zwiększy również liczbę i zautomatyzuje prostsze zadania wsparcia i zapewni klientom opcje samoobsługi”.

Artykuły pokrewne:

  • Badanie zapewnia wgląd w wykorzystanie chmury obliczeniowej
  • Wskazówki dotyczące tworzenia skutecznych stron internetowych dla urządzeń przenośnych
  • Technology Driving Growth for Small Businesses