Inwestycje Klienta: Zalety i wady kupowania złota

Jako ich księgowy, masz nadzieję, że Twoi klienci od czasu do czasu poproszą o poradę finansową i podatkową, zanim zrobią coś, czego mogą żałować. Jeśli pewnego dnia Twój klient ogłosi: “Myślę o inwestowaniu w złoto”, to jaką poradą byś się podzielił?

The Rationale

Od lat złoto jest towarem reprezentującym przenośne bogactwo. Nawet w czasach starożytnych, jeśli waluta i giełda danego kraju załamały się, można było spakować złoto i przenieść się gdzie indziej. Była to waluta uniwersalna.

Złoto zmieściłoby się w kategorii inwestycji alternatywnych dla klientów pragnących zdywersyfikować swoją działalność z dala od akcji, obligacji i środków pieniężnych. Byłoby ono nawet uznawane za towar, jak ropa naftowa. Tradycyjnie jest ono uważane za zabezpieczenie przed inflacją. Uznawano je również za bezpieczną przystań w czasach globalnych niepokojów. Dla ludzi zaniepokojonych tym, jak wiele wie o nich rząd, można go schować w skrytce depozytowej.

Jak inwestujesz w złoto?

W późnej nocy w telewizji często pojawiają się reklamy złotych monet. Reklamy trąbią o cnotach własnościowych przed zapaścią gospodarczą, którą przewidują. To zły sposób na kupno złota. Biżuteria też nie jest atrakcyjną drogą, chyba że kupuje się ją na aukcji, gdzie często sprzedaje się za cenę zbliżoną do wartości złomu. (Nie zapomnij o prowizjach za kupno i sprzedaż.)

Ludzie często widzą cenę złota na stronach finansowych lub w programach informacyjnych (1.272,40 dolarów za uncję na dzień 31 października 2016 r.) i wykorzystują ją jako punkt odniesienia. Czyste złoto to 24 karaty. Biżuteria to często 14 karatów lub 18 karatów, co oznacza, że jest stopione z innym metalem dla wytrzymałości. Może to być srebro lub miedź. Jako księgowy, znasz procenty: 14-karatowe złoto to 58,33% czystego złota, co oznacza wartość 742,19 dolarów za uncję, używając powyższej wartości.

To staje się bardziej mylące. Złoto mierzy się w uncjach trojańskich, co odpowiada 31,1034768 gramom (1,097142857143 uncji), około 10% cięższym od standardowej uncji. Innymi słowy, jest około 14, a nie 16, uncji w stosunku do naszej znanej miary funta.

Twój klient chce zainwestować w złoto. Jeśli jest zadowolona z posiadania papieru wartościowego, istnieją fundusze typu ETF (Exchange-Traded Funds). Może to uczynić dywersyfikację tak łatwą jak kupno funduszu indeksowego. Innym sposobem jest zakup rzeczywistego metalu w formie wlewków. W tym przypadku masz do czynienia z bankiem lub dealerem złota. Złote monety, takie jak Krugerrands, są inną opcją. Mają one tę zaletę, że są mniejsze niż sztabka, jeśli chcesz później sprzedać tylko część swojego złota.

Więc, dlaczego klienci chcą go kupić? Jeśli to rutynowa dywersyfikacja portfela, ETF może być najlepszą drogą. Jeśli chcą złota, które mogą trzymać i ukrywać, mówią o monetach lub sztabkach.

Jakie są plusy i minusy?

Złoto to legalna inwestycja. Jeśli Twoja klientka stara się zdywersyfikować swoje inwestycje, to ma swoje plusy i minusy.

Oto kilka plusów:

1. To jest fizyczne. Niektórzy ludzie lubią inwestycje, których mogą dotykać. Mogą wziąć w posiadanie.

2. Zabezpieczenie przed inflacją. To teoretycznie powód, dla którego ludzie go kupują.

3. Bezpieczna przystań. W czasach poważnych światowych sporów, myśli się, że ma swoją wartość.

4. ETF. Możesz zyskać wiele korzyści wynikających z posiadania złota bez konieczności fizycznej dostawy. ETF mają również wbudowane koszty.

Oto kilka wad:

1. Uwierzytelnienie. W przeciwieństwie do rozbijania dolara na cztery ćwiartki, osoba lub firma, której zdecydujesz się go sprzedać, będzie chciała sprawdzić, czy jest prawdziwy.

2. Dowód własności. Złoto jest cały czas kradzione. Można je stopić i przetworzyć na coś innego. Znani dilerzy będą chcieli wiedzieć, że to naprawdę należy do ciebie. Dowody zakupu mogą pomóc.

3. Markupy. Biznes, od którego kupujesz, musi przynosić zyski. Musisz wiedzieć, jak oni to robią. Jakie są ich opłaty i prowizje?

4. Przechowywanie. Bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność, kiedy sam ją przechowujesz. Możesz chcieć trzymać go w skrytce depozytowej w banku lub innej instytucji depozytowej. To wiąże się z kosztami.

5. Brak dywidend. Inaczej niż całkowite zapasy zwrotne lub świadectwa depozytowe, złoto po prostu tam siedzi. Nie przynosi ono żadnych dochodów. Możesz rozważyć kupno akcji w firmie wydobywającej złoto, która wypłaca dywidendy, ale to zabiera ci posiadanie żółtego metalu.

6. Zapomnienie. Słyszałeś historie o starszych osobach, które nie ufały bankom. Kupowali złoto i ukrywali je. Ich spadkobiercy wciąż rozrywają dom na strzępy, szukając go.

Złoto jest legalną inwestycją, ale klienci muszą mieć oczy otwarte przy jego zakupie. Muszą znać rzeczywistą wartość tego, co dostają.

Powiązany artykuł:

Jak powiedzieć, czy Inwestycja Klienta jest zbyt dobra, aby była prawdziwa