IRS Chief: 2015 Tax-Filing Season ‘Going Well’ Despite Agency Woes

Komisarz IRS John Koskinen powiedział na początku tego tygodnia, że “jak dotąd wszystko wydaje się iść dobrze” w obecnym sezonie podatkowym, mimo że agencja jest utrudniona przez cięcia budżetowe i redukcję personelu.

Od 20 lutego IRS przetworzył prawie 50 milionów indywidualnych zwrotów podatku dochodowego, co stanowi około jednej trzeciej wszystkich indywidualnych zwrotów, które agencja spodziewa się otrzymać w tym roku, i wydał prawie 40 milionów zwrotów o wartości prawie 125 miliardów dolarów, według nowych danych opublikowanych przez IRS w czwartek.

“Byłem zachwycony, że mogliśmy otworzyć sezon składania wniosków zgodnie z planem. Jest to wspaniałe osiągnięcie naszych pracowników”, powiedział Koskinen na dorocznym spotkaniu Sekcji Podatkowej Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork w Nowym Jorku 24 lutego. “Wraz ze zwykłymi przygotowaniami do sezonu składania wniosków, pojawiła się znaczna ilość dodatkowej pracy, aby przygotować się na zmiany podatkowe związane z ustawą Affordable Care Act i Foreign Account Tax Compliance Act. Musieliśmy również zaktualizować formularze i instrukcje – oraz nasze systemy – aby odzwierciedlić uchwalone w grudniu przepisy o rozszerzeniu zakresu obowiązków podatkowych. I oczywiście, wszystko to zostało zrobione przy bardzo napiętych ograniczeniach budżetowych.”

75-letni Koskinen ostrzegł we wtorek, że przy obecnym poziomie finansowania agencji, IRS będzie musiał robić “mniej z mniej”, dodając, że ucierpi na tym zarówno egzekwowanie prawa, jak i obsługa podatników. Ale jeśli agencja nie poradzi sobie w tych obszarach, to nie jest to wina pracowników IRS, powiedział.

“Wciąż jestem pod wrażeniem wysokiego poziomu zaangażowania i oddania naszych pracowników w obliczu tak wielu wyzwań”, dodał Koskinen.

W ciągu ostatnich pięciu lat fundusze IRS uległy zmniejszeniu o ponad 1,2 mld dolarów. Budżet agencji na rok budżetowy 2015 został ustalony na poziomie około 10,9 mld dolarów, czyli o 346 mln dolarów mniej niż w roku 2014. Koskinen we wtorek powtórzył komentarz, który zgłosił przed Senacką Komisją Finansów na początku tego miesiąca, że redukcja budżetu w 2015 roku naprawdę wynosi 600 milionów dolarów, z uwzględnieniem kolejnych 250 milionów dolarów w kosztach mandatowych i inflacji.

“Ale to nie wszystko. Opisana przeze mnie redukcja jest uzupełnieniem kolejnej redukcji o 600 milionów dolarów, którą przeprowadziliśmy już w wyniku sekwestracji w całym rządzie w 2013 roku”, zauważył. “Kongres cofnął większość z tych cięć, tak że każda inna duża agencja federalna została przywrócona do poziomu sprzed semestru, z wyjątkiem jednej: IRS. Więc jak mówiłem, IRS jest w zasadzie dwoma sekwestrami przed wszystkimi innymi.”

W wyniku spadku finansowania, IRS zakończyła rok 2014 z ponad 13.000 mniejszymi stałymi pracownikami pełnoetatowymi w porównaniu z rokiem 2010, a kolejne 3.000 do 4.000 pracowników ma zostać utraconych w wyniku ubytku środków do końca roku 2015, jak podaje Koskinen.

W swoim projekcie budżetu na rok 2016, prezydent Obama poprosił IRS o 12,9 mld dolarów, co jak powiedział Koskinen, pomogłoby odwrócić spadek finansowania w ciągu ostatnich kilku lat. Ale nie oczekuj, że Republikanie, którzy teraz kontrolują obie izby kongresu, spełnią prośbę Obamy.

Republikanie byli niezwykle krytyczni wobec IRS, zwłaszcza w kwestii dopuszczalnego ukierunkowania na konserwatywnie nastawione grupy starające się o status zwolniony z podatku oraz tego, co ustawodawcy uważają za “marnotrawstwo wydatków”, takie jak przyznawanie premii pracownikom mającym problemy z zachowaniem.

“Kiedy odwracasz stanowiska swoich poprzedników i nagradzasz pracowników, którzy nie płacą podatków, kiedy twoja agencja organizuje wystawne konferencje i kiedy wydajesz dziesiątki milionów dolarów na działalność związków zawodowych w sektorze publicznym, społeczeństwo traci wiarę w twoją zdolność do mądrego wydawania pieniędzy”, powiedział Koskinen podczas przesłuchania w Senackiej Komisji Finansów Orrin Hatch (R-UT), które odbyło się 3 lutego.

Compliance and Customer Service Efforts Dwindling
.
Dwa opublikowane w tym tygodniu sprawozdania rzucają nieco światła na to, jak cięcia budżetowe i redukcja personelu poważnie utrudniły egzekwowanie prawa i wysiłki służb podatników w Urzędzie Skarbowym.

The USA Today reported on Feb. 24 that the IRS audit rate for individuals dropped to 0,86 percent in 2014, the lowest level in at least a decade. Po stałym wzroście w latach 2005-2010 liczba audytów IRS dla podatników indywidualnych spadła o 21,4 procent w ciągu kolejnych pięciu lat, zgodnie z artykułem. W zeszłym roku urząd kontroli skarbowej skontrolował nieco ponad 1,2 mln osób, co oznacza spadek o ponad 162 tys. w porównaniu z rokiem 2013 i o prawie 339 tys. w porównaniu z rokiem 2010.

“Matematyka jest całkiem prosta. Jest mniej audytów, ponieważ mamy mniej audytorów”, powiedział Koskinen. “Od 2010 roku IRS stracił ponad 2,200 agentów podatkowych. Tylko w zeszłym roku było 600 audytorów mniej, a całkowita liczba spadła do 11.600 – najniższy poziom od ponad dekady.”

Zauważył, że budżet prezydenta na rok 2016 “pomoże powstrzymać erozję, którą obserwujemy w obszarze egzekwowania prawa”. Jeśli prośba Obamy o budżet IRS zostanie przyjęta, agencja będzie mogła dodać 1100 osób, które będą pomagać w audycie, powiedział Koskinen, który dodał, że każdy przeszkolony pracownik IRS generuje około 1,2 miliona dolarów rocznie.

Washington Post poinformował, że podczas przesłuchania przed Komitetem Nadzoru Izby i Reformy Rządowej w środę, Rzecznik Podatnika Nina Olson powiedział, że od 14 lutego, tylko 43 procent osób, które wezwały IRS w tym roku były w stanie dotrzeć do przedstawiciela obsługi klienta. Ci, którzy się przedostać, czekają średnio 28 minut. To znacznie mniej niż w 2004 r., kiedy to IRS odbierał 87 procent połączeń, a podatnicy musieli czekać tylko około dwóch i pół minuty.

“W tym sezonie sprawozdawczym spodziewamy się, że podatnicy będą nadal widzieć dłuższy czas oczekiwania na telefon, z realną możliwością, że mniej niż połowa podatników próbujących zadzwonić do nas dotrze”, powiedział Koskinen, który dodał, że specjaliści podatkowi również nie otrzymują pomocy, której potrzebują od IRS. “[To] jest nie do przyjęcia dla nas wszystkich. Praktycy podatkowi kontaktują się z IRS każdego dnia i potrzebują naszej pomocy i wiedzy, aby właściwie reprezentować swoich klientów i pomagać im właściwie wypełniać swoje obowiązki podatkowe”.