IRS Hands Over Tax-Exempt Training Materials to Nonprofit Publisher.

przez Ken Berry

Komitety kongresowe badające skandal Tea Party – w tym House Oversight i Government Reform Committee pod przewodnictwem Darrella Issy (R-CA) – nie są jedynymi, którzy próbują dostać w swoje ręce wrażliwe dokumenty IRS. W odpowiedzi na pozew zainicjowany przez Tax Analysts, niedochodowego wydawcę informacji podatkowych i analiz eksperckich, IRS opublikował prawie 3000 stron materiałów szkoleniowych wykorzystywanych przez dział organizacji zwolnionych z podatku (EO), z których większość pochodzi z 2012 roku.

To duży kawałek tortu, ale nie cała enchilada, tego, co Analitycy Podatkowi mają nadzieję otrzymać na podstawie wniosku, który złożyli zgodnie z ustawą o wolności informacji (FOIA). Oczekuje się, że materiały te rzucą nieco światła na metody stosowane przez IRS w celu ukierunkowania zwolnionych z podatku wniosków grup konserwatywnych na dodatkową kontrolę. Może to być zapałka, która rozpaliła ogień, który wypalił IRS w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

IRS nadal doświadcza opadu. W maju p.o. komisarza IRS Steve’a Millera skutecznie wypędzono, a szef działu ERPO w czasie wykroczeń, Lois Leaner, podał się do dymisji we wrześniu. Trzy oddzielne komisje prowadzą dochodzenia w powiązanych sprawach, a Departament Sprawiedliwości uruchomił sondaż karny.

«Szkoda, że analitycy podatkowi musieli iść do sądu, aby rozpocząć ten proces», powiedział Christopher Bergin, prezes i wydawca Tax Analysts, w przygotowanym oświadczeniu. «Ważną misją Tax Analysts jest promowanie przejrzystości w administracji podatkowej. Będziemy energicznie kontynuować tę misję.»

Analitycy podatkowi początkowo zwrócili się o dokumenty w maju, gdy po raz pierwszy pojawiły się kontrowersje dotyczące wniosków o zwolnienie z podatku. Następnie, w dniu 13 sierpnia, złożyli pozew przeciwko IRS, prosząc o przyspieszone rozpatrzenie wniosku FOIA. We wrześniu IRS opublikował około 1.000 stron, a w tym miesiącu kolejne 1.800 stron.

«Nasz wniosek o wstępny nakaz jest wstrzymany do czasu dalszego przetwarzania dokumentów przez IRS», powiedział Cornish F. Hitchcock, adwokat analityków podatkowych. «Chociaż IRS wskazał, że opracował większość dokumentów szkoleniowych, których szukamy, wskazaliśmy kilka rzeczy, których zdaje się brakować. Służba ma czas do 27 listopada, aby przedstawić wszystkie pozostałe dokumenty lub wyjaśnić sądowi, dlaczego nie może tego zrobić.»

W ramach swojej misji publicznej, Analitycy Podatkowi starają się zasypać coraz głębszą przepaść pomiędzy IRS a podatnikami. Twierdzi, że dąży do równego traktowania podatkowego podatników wszystkich pasków.

Artykuły pokrewne:

  • Issa Fires Next Round w IRS Investigation
  • Skandal herbaciany: Komitet Nadzoru i IRS Spar Over Documents