IRS informuje o przekrętach podatkowych drogą elektroniczną w tym roku o 400%.

W alarmie dla konsumentów wysłanym 18 lutego, IRS poinformował, że w tym sezonie podatkowym nastąpił 400 procentowy skok phishingu i złośliwego oprogramowania, które próbują uzyskać informacje osobiste i finansowe podatników.

Te elektroniczne oszustwa podatkowe oszukują podatników w przekonaniu, że otrzymują oficjalne informacje od IRS, firm zajmujących się oprogramowaniem podatkowym lub innych firm z branży podatkowej. Oszuści proszą o dane związane ze zwrotem podatku i statusem zgłoszeń, a także proszą podatników o potwierdzenie takich informacji, jak zamawianie transkryptów z IRS i sprawdzanie osobistych numerów identyfikacyjnych (PIN).

IRS stwierdziła, że oszustwa, które zostały zgłoszone w każdej sekcji kraju, mają również formę wiadomości tekstowych.

Kiedy ludzie klikają na linki w e-mailu, są one przenoszone na strony zaprojektowane tak, aby wyglądały jak oficjalne strony rządowe. Fałszywe strony pytają o numery ubezpieczenia społecznego i inne dane osobowe, które oszuści mogą wykorzystać do składania fałszywych zeznań podatkowych i otrzymywania zwrotu podatku. Strony te mogą również zawierać złośliwe oprogramowanie, które zaraża komputery podatników i daje cyberprzestępcom dostęp do ich plików lub możliwość śledzenia ich naciśnięć klawiszy w celu uzyskania informacji.

“Ten dramatyczny skok w tych przekrętach ma miejsce w najbardziej pracowitym momencie sezonu podatkowego”, powiedział komisarz IRS John Koskinen w oświadczeniu pisemnym. “Uważajcie na oszustów, którzy wrzucają te oficjalnie wyglądające e-maile do skrzynki odbiorczej, próbując dezorientować ludzi w momencie, gdy pracują nad swoimi podatkami. Wzywamy, by nie klikać na te e-maile”.

Oto dlaczego IRS jest zaniepokojony:

  • W styczniu odnotowano 1 026 incydentów związanych z phishingiem i złośliwym oprogramowaniem, co stanowi wzrost w porównaniu z 254 w roku poprzednim.
  • Od 1 lutego do 16 lutego zgłoszono 363 incydenty, w porównaniu do 201 incydentów zgłoszonych za cały luty 2015.
  • Tegoroczne 1 389 incydentów przekroczyło już liczbę 1 361 incydentów w roku 2014 i są o połowę mniejsze niż 2 748 zgłoszone w roku 2015.

IRS stwierdziła, że widziała niedawne przykłady oszustwa, które odnosiły się do następujących tematów i leżących u ich podstaw tekstów:

  • Liczne wariacje na temat zwrotu podatku przez ludzi.
  • Zaktualizuj swoje dane dotyczące zgłoszenia, które mogą zawierać odniesienia do W-2.
  • Potwierdź swoje dane osobowe.
  • Zdobądź mój PIN zabezpieczający tożsamość.
  • Zdobądź mój PIN do pliku elektronicznego.
  • Zamów transkrypt.
  • Wypełnij informacje o swoim zeznaniu podatkowym.

Specjaliści podatkowi zgłaszają również oszustwa związane z phishingiem, którzy szukają swoich internetowych referencji do usług IRS, takich jak system IRS Tax Professional PTIN. Praktycy zgłaszają również, że wielu z ich klientów widuje systemy poczty elektronicznej.

Urzędnicy IRS powiedzieli, że współpracują z urzędami skarbowymi, firmami zajmującymi się przygotowaniem podatkowym i oprogramowaniem, a także z innymi firmami z branży podatkowej w zakresie sposobów radzenia sobie z tymi oszustwami.

“Podczas gdy więcej uwagi poświęca się ciągłym oszustwom telefonicznym IRS, jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym wzrostem systemów poczty elektronicznej, który zagraża większej liczbie podatników”, powiedział Koskinen. “Nadal współpracujemy z naszymi partnerami w tej kwestii i podjęliśmy kroki w celu wzmocnienia naszych systemów przetwarzania i filtrów oszustw, aby obserwować oszustów, którzy próbują wykorzystać skradzione informacje do składania fałszywych zeznań podatkowych”.

IRS powtórzył, że zazwyczaj nie inicjuje kontaktu z podatnikami za pośrednictwem poczty elektronicznej w celu uzyskania informacji osobowych lub finansowych. Obejmuje to wszelkie rodzaje komunikacji elektronicznej, takie jak wiadomości tekstowe i kanały mediów społecznościowych.

Jeśli klient profesjonalisty podatkowego otrzyma niezamówioną wiadomość e-mail, która wydaje się pochodzić albo z portalu e-usług IRS albo z organizacji ściśle związanej z IRS, osoba ta powinna zgłosić to do [chronionej e-mailem], jak twierdzi agencja.

IRS umieścił phishing nr 3 w rankingu oszustw podatkowych “Dirty Dozen” na rok 2016.

Artykuły pokrewne:

IRS ostrzega praktyków nowego oszustwa phishingowego

IRS Wraps Up Pierwszy tydzień oszustw podatkowych “Dirty Dozen”