IRS powiedział, że trzeba zrobić więcej, aby walczyć z kradzieżą tożsamości “Epidemia”.

przez Ken Berry

To nie jest tak, że IRS nie jest już na gorącym miejscu, ale inny komitet kongresowy podniósł temperaturę jeszcze bardziej na krajowej agencji poboru podatków w zeszłym tygodniu. Podkomisja House Oversight and Government Reform – ta sama komisja, która bada domniemane nadużycia dotyczące zwolnionych z podatku wniosków Tea Party i innych konserwatywnych grup – ostrzegła, że IRS musi poprawić swoje wysiłki, aby udaremnić kwestie kradzieży tożsamości. Problem, który nasilił się w ostatnich latach, jest obecnie nazywany “epidemią”.

Panel, na czele z przewodniczącym Johnem Miką (R-FL), zjadł 2 sierpnia br. Daniela Werfela, Zastępcę Głównego Komisarza IRS i Zastępcę Komisarza ds. Usług i Egzekwowania Prawa, który nie był zbytnio przychylny sytuacji IRS. Według Generalnego Inspektora Skarbu Państwa ds. Administracji Podatkowej (TIGTA), liczba przypadków kradzieży dowodów osobistych podatnika wzrosła do 1,9 mln na dzień 29 czerwca 2013 r., z 1 mln w roku podatkowym 2011.

“IRS skarży się na brak środków, ale ma dwadzieścia jeden jednostek zajmujących się tym problemem i jest coraz gorzej, a nie lepiej”, powiedział Mica. “Mamy szczęście, że Williego Suttona już nie ma w pobliżu, bo inaczej oszukałby IRS”. Mica dodał, że nie chciał się wtrącać do IRS, ale agencja “ma wiele problemów, i niestety, to trwa nadal.”

Przedstawiciele z drugiej strony korytarza zdają się zgadzać z tą oceną. Członek panelu Gerry Connolly (D-VA) nazwał ten trend “epidemią, która jest głęboko nie do przyjęcia”. Zauważył”, “Jeśli uda nam się przyspieszyć egzekwowanie i powstrzymać kradzież tożsamości, możemy pomóc podatnikom i naszym wyborcom”.

Zmuszony do obrony, Werfel stał na swoim miejscu. Wyjaśnił, że IRS wdrożyła działania mające na celu powstrzymanie kradzieży tożsamości, odkąd niecałe trzy miesiące temu przejął płaszcz przywództwa. Werfel zaznaczył, że w połowie roku IRS przeprowadziła już 1100 dochodzeń, w wyniku których wydano 785 aktów oskarżenia. Ponadto IRS zawiesił lub odrzucił ponad 4,6 mln podejrzanych zeznań podatkowych i zamknął 565 000 spraw. “Nowe procedury i programy zostały dostosowane, aby przyspieszyć proces”, powiedział, odnosząc się do szybszego czasu odzyskiwania należności przez ofiary, dzięki scentralizowanemu wysiłkowi i współpracy z bankami i zewnętrznymi dostawcami.

“Mamy 3.000 pracowników, ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłorocznym sezonie sprawozdawczym, co jest jednym z największych wyzwań stojących przed IRS”, powiedział Werfel. “Jest to ewoluujący proces uczenia się, a celem jest wyprzedzanie schematów. Jest wiele do zrobienia, ale jest to tendencja lepsza”.

Werfel przytoczył kilka głównych przeszkód na swojej drodze, takich jak przytłaczająca objętość i złożoność problemu, potrzeba zmodernizowanych filtrów technologicznych i procedur uwierzytelniania oraz brak dostępnych funduszy. Ze względu na sekwestr federalny, budżet IRS został w tym roku obcięty o 618 milionów dolarów, co stanowi dodatkową redukcję o 1 miliard dolarów od 2010 roku. Ograniczenia te kosztowały IRS 8000 miejsc pracy. “Gdybyśmy dokonali dodatkowych cięć budżetowych, nie bylibyśmy już w stanie utrzymać naszego obecnego poziomu wysiłków w zakresie kradzieży tożsamości bez znacznego osłabienia innych programów”, ubolewał Werfel.

National Taxpayer Advocate Nina Olson powiedział panelowi, że IRS wzmocnił swoje wysiłki od czasu, gdy po raz pierwszy skoncentrowała się na problemie w 2004 roku, ale agencja musi zrobić znacznie więcej. “Nie poczynili porównywalnych kroków w zakresie udzielania pomocy ofiarom”. Pomimo pewnej poprawy w czasie cyklu, trwają one nadal sześć miesięcy lub dłużej”, powiedziała.

Artykuły pokrewne:

  • Skandal herbaciany: Komitet Nadzoru i IRS Spar Over Documents
  • NTEU Mówi Cięcie Budżet IRS Boli Podatnicy