IRS rozszerza program pomocy w egzekwowaniu prawa dotyczący kradzieży tożsamości na terenie całego kraju

Przez Franka Byrta

W ramach rosnących wysiłków na rzecz ukrócenia przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości IRS ogłosiła ogólnokrajową rozbudowę programu mającego na celu pomoc państwowym i lokalnym organom ścigania w uzyskiwaniu danych dotyczących zeznań podatkowych potrzebnych do prowadzenia dochodzeń i ścigania złodziei. Od 29 marca program obejmie swoim zasięgiem cały kraj.

Po wstępnym uruchomieniu programu pilotażowego na Florydzie w kwietniu 2012 roku, IRS rozszerzył program do ośmiu dodatkowych stanów, skupiając się na tych, które mają najwyższy odsetek oszustw związanych z kradzieżą tożsamości. Wśród tych stanów znalazły się Alabama, Kalifornia, Gruzja, New Jersey, Nowy Jork, Oklahoma, Pensylwania i Teksas.

Rozszerzony program zaowocował ponad 1 560 wnioskami o umorzenie należności od ofiar kradzieży, dając krajowym i lokalnym organom ścigania zgodę na dostęp do ich fałszywie złożonych deklaracji podatkowych. Takie działanie wymaga podpisania specjalnego formularza ujawnienia IRS przez ofiarę kradzieży tożsamości, ponieważ prawo federalne nakłada ograniczenia na dzielenie się informacjami o podatniku, w tym informacjami, które mogą być udostępniane stanowym i lokalnym organom ścigania.

IRS powiedział, że będzie pomagał organom ścigania w lokalizowaniu podatników i zabieganiu o ich zgodę. Przedstawiciele organów ścigania muszą złożyć w Wydziale Dochodzeń Kryminalnych IRS formularz upoważnienia do ujawnienia informacji wraz z kopią raportu policyjnego oraz formularz IRS 14039, Identity Theft Affidavit .

Następnie IRS przetworzy ujawnione informacje i przekaże je funkcjonariuszowi organów ścigania, który zażądał tych dokumentów. Dokumenty nie zostaną przesłane bezpośrednio do podatnika, jednakże IRS będzie kontynuował bezpośrednią współpracę z podatnikami w celu jak najszybszego rozwiązania ich rachunków podatkowych.

«Wyniki programu pilotażowego pokazują, że jest to innowacyjne narzędzie egzekwowania prawa, które pomaga w ściganiu trudnych sytuacji kradzieży tożsamości», powiedział w komunikacie prasowym urzędujący komisarz IRS Steven T. Miller. «Program ten jest skutecznym sposobem współpracy organów ścigania z IRS w ściganiu złodziei tożsamości i ochronie podatników. Rozszerzenie programu i uczynienie go trwałym w skali całego kraju ma sens zarówno dla ofiar, jak i dla organów ścigania i administracji podatkowej».

«IRS nadal agresywnie zajmuje się kwestią kradzieży tożsamości na wielu frontach, skupiając się na pomocy ofiarom tego strasznego przestępstwa i ściganiu sprawców w całym kraju», powiedział Miller. «Pilotażowa ekspansja pomoże w tych wysiłkach.»

IRS stwierdziła również, że rozwiązała znaczną liczbę spraw dotyczących kradzieży tożsamości ze względu na stały nacisk na prowadzenie dochodzeń w sprawach karnych. «Od początku 2013 roku IRS współpracowała z ofiarami w celu rozwiązania i zamknięcia ponad 200 000 spraw. Jest to uzupełnienie rozszerzonego programu pilotażowego «Identity Protection PIN» (IP PIN), inicjatywy mającej na celu ochronę ofiar z wcześniej potwierdzonymi przypadkami kradzieży tożsamości poprzez stworzenie dodatkowego poziomu bezpieczeństwa na tych kontach».

W tym sezonie podatkowym IRS wydał ponad 770,000 PIN-ów IP dla ofiar kradzieży tożsamości.

Od października przeprowadzono ponad 670 dochodzeń w sprawie kradzieży tożsamości przestępczej wszczętych przez IRS.

Osoby skazane za kradzież tożsamości otrzymują średnio cztery lata więzienia, a niektóre nawet dwadzieścia lat.

W roku fiskalnym 2012 IRS zapobiegła wydaniu ponad 20 mld USD oszukańczych refundacji, co stanowi wzrost z 14 mld USD rok wcześniej. Działania IRS powstrzymały pięć milionów podejrzanych zwrotów w 2012 roku, w porównaniu z trzema milionami w 2011 roku.

Podatnicy poszukujący dodatkowych informacji mogą skorzystać z Przewodnika Podatnika po Kradzieży Tożsamości lub strony internetowej IRS Identity Theft Protection.

Artykuły pokrewne:

  • IRS ogłasza «Dirty Dozen» Tax Scams – Identity Theft Is Top Threat
  • GAO Wykonuje zadania z zakresu IRS w zakresie kontroli bezpieczeństwa informacji
  • IRS ostrzega przygotowujących się do podatków, aby sprawdzili swoje zabezpieczenia dla danych klientów