IRS ukierunkowuje super-rychem na więcej audytów

przez Ken Berry

Nie chodzi o to kim jesteś i co robisz, ale ile zarabiasz, jeśli chodzi o Internal Revenue Service (IRS). Nowe dane opublikowane przez IRS wskazują, że szanse na to, że zostaniesz poddany audytowi, drastycznie wzrosną, jeśli twój dochód osiągnie siedem cyfr. Z drugiej strony, podatnicy zarabiający mniej niż 200.000 dolarów mogą trochę łatwiej odpocząć.

Dane IRS dotyczące poszczególnych audytów w ostatnim raporcie ograniczały się tylko do trzech kategorii dochodów: tych, które zgłaszają dochody poniżej 200 000 USD rocznie, tych, które zgłaszają dochody w wysokości 200 000 USD i wyższe oraz tych, które zgłaszają dochody w wysokości 1 mln USD i wyższe.

W przypadku podatników zarabiających ponad 1 milion dolarów rocznie, wskaźnik kontroli wyniósł około 12 procent w 2011 r., co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 8 procentami w 2010 r. i podwojenie wskaźnika 6 procent w 2009 r. Z drugiej strony, wskaźnik kontroli dla osób zarabiających mniej niż 200 000 USD utrzymał się w ostatnich latach na poziomie zbliżonym do 1 procent. Według danych urzędu skarbowego, w 2011 r. audytowi poddano 4% podatników zarabiających ponad 200 000 USD, co stanowi wzrost w stosunku do około 3% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Jednak IRS utrzymuje, że dysproporcja w stawkach audytu między najbogatszymi a innymi podatnikami nie jest umotywowana politycznie. Steven Miller, zastępca komisarza IRS ds. usług i egzekwowania przepisów, powiedział w wywiadzie, że wyższe stawki audytu dla osób o wysokich dochodach mają na celu “zapewnienie, że osoby z niższego szczebla wiedzą, że osoby z wyższego szczebla podlegają tym samym zasadom i egzekwowaniu przepisów, co wszyscy inni”.

“Opieramy nasze decyzje kontrolne na kwestiach podatkowych, nic więcej”, dodała rzeczniczka IRS, Michelle Eldridge. “Nie gramy tu w politykę.”

W sumie IRS skontrolował prawie 1,6 mln z 141 mln indywidualnych zwrotów w 2011 r., czyli nieco więcej niż 1 procent. Chociaż nie jest to zbyt przerażające, stopa ta stale rośnie od 2001 r., kiedy to skontrolowano tylko 0,6 proc. wszystkich podatników.

Ujawniają się inne wglądy w dane dostarczane przez IRS. Na przykład:

  • IRS powiedział, że audytował większy odsetek dużych korporacji niż mniejszych. W 2011 r. zbadano 1 proc. korporacji o aktywach poniżej 10 mln USD, w porównaniu z 28 proc. korporacji o aktywach 250 mln USD i wyższych.
  • W 2011 r. IRS zarekwirował wynagrodzenia lub odebrał pieniądze z rachunków bankowych 3,7 mln razy, ustanowił zastaw na majątku 1 mln razy i odebrał 776 sztuk majątku.
  • W 2011 r. około 77 proc. indywidualnych zwrotów zostało złożonych drogą elektroniczną, w porównaniu z 69 proc. w 2010 r.
  • Siedemdziesiąt procent osób dzwoniących do serwisu informacyjnego dla podatników IRS dotarło w 2011 roku. To nieco mniej niż 74 proc. osób, które zdołały się połączyć w 2010 roku.
  • IRS twierdzi, że informacje, które przekazał podatnikom przez telefon, były w 93% dokładne, tak samo jak w roku poprzednim.
  • Strona internetowa IRS jest bardzo zajęta: W 2011 roku odwiedzono ją 319 milionów razy.

Moralność tej historii: Weź swój sygnał z najnowszego raportu IRS – Egzekwowanie prawa i wyniki serwisowe w roku podatkowym 2011. Przygotuj się na jeszcze większą kontrolę nad zwrotami Twoich wysoko zarabiających klientów.

Artykuły pokrewne:

  • IRS ponownie włącza ciepło kontrolne
  • IRS Planning More Audits of Wealthy, Cross Your T’s and Dot Your I’s