IRS: Uważaj na nowe oszustwo typu phishing e-mail

Systemy poczty elektronicznej, takie jak ten, który IRS opublikował w piątek, są powodem, dla którego krajowa agencja podatkowa umieściła phishing na 3. miejscu swojej listy “Dirty Dozen” w 2014 roku.

Według IRS, phishing jest oszustwem przeprowadzanym zazwyczaj przy pomocy niechcianych wiadomości e-mail lub fałszywych stron internetowych, które zwabiły ofiary do dostarczenia informacji osobowych i finansowych. Przestępca może wykorzystać te informacje w celu dokonania kradzieży tożsamości lub kradzieży finansowej.

Ten ostatni program phishingowy obejmuje wiadomości e-mail do podatników, które wydają się pochodzić z IRS Taxpayer Advocate Service i zawierają fałszywy numer sprawy. Fałszywe wiadomości e-mail mogą zawierać następującą wiadomość: “Twój zgłoszony dochód za rok 2013 jest oznaczony do wglądu z powodu błędu w przetwarzaniu dokumentów. Twoja sprawa została przekazana do TAXer Advocate Service w celu uzyskania pomocy w jej rozwiązaniu. Aby uniknąć opóźnień w przetwarzaniu zgłoszenia z 2013 r., skontaktuj się z Podatnikiem, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu sprawy”.

Fałszywe e-maile kierują odbiorcę do kliknięcia na linki, które rzekomo dostarczają informacji o adwokacie podatnika przypisanym do jego sprawy lub pozwalają mu “przejrzeć zgłoszone dochody”, zauważył IRS. Linki te prowadzą do stron internetowych, które wymagają podania danych osobowych.

IRS podkreślił, że podatnicy, którzy otrzymują te e-maile, nie powinni odpowiadać na nie, ani klikać na linki. Zamiast tego powinni przekazać fałszywe e-maile do agencji na adres [e-mail chroniony]. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej IRS Report Phishing.

Taxpayer Advocate Service jest legalną organizacją IRS, która pomaga podatnikom rozwiązywać federalne kwestie podatkowe, które nie zostały rozwiązane za pomocą zwykłych kanałów IRS. IRS i Taxpayer Advocate Service nie inicjują kontaktu z podatnikami za pośrednictwem poczty elektronicznej, smsów lub mediów społecznościowych.

Ten ostatni przekręt został ostrzeżony przez J. Russella George’a, Generalnego Inspektora Skarbowego ds. Administracji Podatkowej (TIGTA), w dniu 21 marca, o wyrafinowanym, ogólnokrajowym przekręcie telefonicznym, który nazwał “największym przekrętem tego rodzaju, jaki kiedykolwiek widzieliśmy”.

Oszustwo telefoniczne, w którym mówi się podatnikom, że są winni pieniądze IRS i grozi im aresztowanie lub deportacja, jeśli nie zapłacą, miało miejsce w prawie każdym państwie.

Ofiary są informowane przez oszustów, którzy podszywają się pod agentów IRS, że muszą natychmiast zapłacić IRS kartą debetową lub przelewem bankowym. Jeśli odmówią współpracy, oszuści często stają się wrogo nastawieni i obraźliwi, grożąc wysłaniem ofiar do więzienia, deportacją lub zawieszeniem działalności lub prawa jazdy.

George zauważył, że TIGTA otrzymała doniesienia o ponad 20 000 kontaktów i dowiedziała się o tysiącach ofiar, które w wyniku oszustwa zapłaciły łącznie ponad 1 milion dolarów.

“Rosnąca liczba osób odbierających te niechciane telefony od osób, które oszukańczo twierdzą, że reprezentują IRS, jest alarmująca”, powiedział w oświadczeniu pisemnym. “Przez cały czas – a zwłaszcza w sezonie składania zeznań podatkowych – chcemy mieć pewność, że niewinni podatnicy są wyczuleni na ten przekręt, aby nie zostali poszkodowani przez tych przestępców. Nie stawajcie się ofiarami.”

IRS będzie kontaktował się z ludźmi drogą pocztową – nie telefoniczną – w sprawie niezapłaconych podatków i nie będzie prosił o zapłatę przy użyciu przedpłaconej karty debetowej lub przelewu bankowego. Agencja nie prosi również o podanie numeru karty kredytowej przez telefon.

“Jeśli ktoś niespodziewanie zadzwoni, twierdząc, że jest z urzędu skarbowego i użyje groźnego języka, jeśli nie zapłacisz od razu, to jest to znak, że to naprawdę nie jest wezwanie z urzędu skarbowego”, powiedział George.

Artykuły pokrewne:

Identity Theft Tops IRS “Dirty Dozen” Lista oszustw na rok 2014

IRS ostrzega podatników przed oszustwami telefonicznymi