Jak budować relacje z klientami w rozproszonym świecie

Coraz bardziej rozproszony świat, w którym żyjemy, wpływa na firmy CPA i księgowych tak samo jak na wszystkich.

Chociaż istnieją wyraźne korzyści, rozwiązania księgowe z wykorzystaniem chmury obliczeniowej znacznie zmniejszyły lub wyeliminowały potrzebę bezpośredniej interakcji z klientami. Minęły już dni odwiedzin stron internetowych klientów, aby pomóc im w przetwarzaniu kontroli w formie papierowej lub otrzymywaniu ich papierowych zapisów.

To prawie wystarczy, aby księgowy przegapił dni, w których lawina paragonów po kawie wyrzucana jest na biurko do sortowania. Ale w tym wszystkim tkwi wielka szansa i jest powód do optymizmu, przynajmniej według osób, które wiedziałyby najlepiej.

Badanie przeprowadzone przez firmę Right Networks wykazało, że specjaliści ds. księgowości czują się pewnie co do perspektyw zwiększonego wzrostu biznesu i stabilności w swojej branży i całej gospodarce. W badaniu wpływu chmury obliczeniowej przeprowadzonym przez firmę Right Networks zapytano 364 firmy CPA, księgowych i małe przedsiębiorstwa o ich zaufanie do gospodarki, perspektywy biznesowe i wpływ technologii chmury obliczeniowej na ich działalność.

W próbie klientów 75% respondentów, którzy zidentyfikowali jako firmy CPA lub księgowych korzystających z technologii przechowywania danych w chmurze i aplikacji, wskazało, że są “bardzo pewni” przyszłości księgowości i swojej roli w branży. Kolejne 21% stwierdziło, że są “umiarkowanie pewni” swojej przyszłości. A jeśli zastanawiasz się, co sądzą o swoich klientach – 67% respondentów stwierdziło, że to, co najbardziej podoba im się w ich branży, to budowanie relacji z klientami.

Technology=Wolność?

Tak więc, podczas gdy uścisk dłoni klienta może odchodzić, większość z nich wydaje się czuć, że ich klienci są tutaj, aby pozostać. To dlatego, że technologia nie wyeliminowała ludzkiego połączenia dla firm CPA i księgowych, w rzeczywistości uczyniła to bardziej możliwym i przynosi większą wartość dla klientów.

Co więcej, ponad 63% firm CPA i księgowych, którzy odpowiedzieli na ankietę, było zmotywowanych do modernizacji technologii w celu albo automatyzacji zadań administracyjnych i zwiększenia wydajności i efektywności, albo do wprowadzenia bardziej elastycznych i elastycznych rozwiązań dla klientów, którzy coraz częściej oczekują podejścia “zawsze dostępnego”.

Firmy CPA, księgowi i małe przedsiębiorstwa dostrzegły światło na chmurze. Według IDC, światowe wydatki na publiczną chmurę obliczeniową wzrosną z 67 mld dolarów w 2015 roku do 162 mld dolarów w 2020 roku. Rozwiązania księgowe wykorzystujące chmurę obliczeniową oznaczają, że kosztowna i złożona infrastruktura serwerowa staje się czyimś problemem.

Firma CPA jest po prostu zdalną sesją desktopową z dala od cennej interakcji z klientem. Środowiska w chmurze są nie tylko bardziej bezpieczne i niemal bezobsługowe, ale zapewniają dostęp w czasie rzeczywistym do plików klienta i współpracę. Pokwitowania za kawę odeszły na dobre.

Co dalej?

Rozwój rozwiązań połączonych z chmurą obliczeniową to początek końca tradycyjnych, zorientowanych na zgodność usług księgowych, takich jak sporządzanie sprawozdań finansowych, składanie deklaracji podatkowych i prowadzenie księgowości. Klienci mają więcej środków niż kiedykolwiek, aby zaspokoić te potrzeby. Oprogramowanie i rozwiązania księgowe rozwijają się szybko i są bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ nie ma potrzeby posiadania lub utrzymywania sprzętu, aby je uruchomić.

Integrując aplikacje w swoim rozwiązaniu księgowym opartym na chmurze, klienci mają nowe możliwości, aby robić wszystko, od śledzenia czasu pracy i wydatków pracowników po skanowanie kodów kreskowych w celu zarządzania zapasami. Ale firmy CPA i specjaliści od księgowości nie powinni jeszcze przysłaniać swoich sklepów.

Zamiast tego, słusznie zmierzają w kierunku usług doradczych mających na celu spełnienie oczekiwań klientów, które rosną, aby postrzegać firmy CPA i księgowych jako rozwiązania większych problemów biznesowych, a nie tylko zasobów do przestrzegania przepisów podatkowych.

W chmurze, wszyscy wygrywają

Te same rzeczy, które sprawiają, że chmura jest świetna dla jednej firmy, to te same rzeczy, które sprawiają, że jest świetna dla konkurencji. Istnieje możliwość przyjęcia większej liczby klientów – ale teraz Twoi klienci mogą zasięgnąć porady księgowej i finansowej od każdego, kto ma połączenie internetowe.

Zapewnienie długowieczności firmy w czasach, gdy interakcje międzyludzkie zmniejszają się, a szanse na wyróżnienie się przez firmę zorientowaną na klienta i przyjazną ludziom osobowość są mniejsze, wymaga nowego podręcznika. Oto cztery krótkoterminowe inicjatywy, które mają na celu dostosowanie się do zmieniających się oczekiwań klientów:

1. Obecność online

Informacyjna, dobrze zaprojektowana obecność w Internecie nie jest już wyróżnikiem. Strona internetowa firmy jest zazwyczaj punktem wyjścia dla nowych klientów, a datowany ślad cyfrowy może być bardziej przeszkodą niż większość organizacji zdaje sobie sprawę. Dobry projekt strony internetowej, branding i inicjatywy marketingowe są drogie, ale warto.

2. Zrozumieć przepływy pracy swoich klientów

Niektórzy mogą myśleć, że pomagając w projektowaniu systemów klienckich, które umożliwiają przepływy pracy w zakresie podatków, księgowości i zarządzania biznesem, będzie mniej biznesu od tego klienta w przyszłości. W rzeczywistości, prawdopodobnie jest odwrotnie. Wiązanie aplikacji chmury do rozwiązania księgowego umożliwia oprogramowanie, aby zająć miejsce wprowadzania danych, że ludzie są nadal niepotrzebnie wykonywania. Większa automatyzacja oznacza więcej wolnego czasu dla księgowego profesjonalisty, a także więcej czasu na zapoznanie się z nowymi ofertami usług.

3. Poczuj się komfortowo z analizą

Korzystanie z chmury obliczeniowej oznacza również możliwość przeprowadzania bardziej szczegółowej analizy danych, aby pomóc klientom w rozwoju i usprawnieniu ich działalności. Firmy CPA i księgowi powinni zagłębić się w technologie i rozwiązania, które pomagają analizować trendy i podkreślać ryzyko dla swoich klientów. Jest to droga do nowej oferty dla firmy.

4. Naucz się nowych umiejętności

Marketing, planowanie podatkowe, rozwiązywanie problemów IRS, planowanie finansowe, planowanie nieruchomości, coaching biznesowy, prognozowanie przepływów pieniężnych – usługi doświadczalne i transformacyjne są tym, co prawdopodobnie sprawia, że firmy CPA i księgowi czują się tak optymistycznie. Wzrost automatyzacji zwiększył oczekiwania klientów – to prawda. Ale nowoczesne systemy i oprogramowanie obsługujące chmurę obliczeniową stworzyły wielką szansę dla firm CPA i księgowych na przejście od usług zgodności do usług doradczych … nawet jeśli nie można uścisnąć ręki komputerowi.