Jak chronić swoich klientów przed podatkiem od prezentów

Federalne ulgi podatkowe od darowizn, podlegające indeksacji inflacji, ledwo co ruszyły w tym roku. Ale nie ma się czym martwić: dla większości klientów nadal stosunkowo łatwo jest uniknąć poważnych konsekwencji podatkowych związanych z darowiznami.

Dwie główne ulgi podatkowe, z których mogą skorzystać Twoi klienci, to roczne wyłączenie z podatku od darowizn oraz ujednolicone zwolnienie z podatku od nieruchomości i darowizn.

1. Coroczne wyłączenie z podatku od darowizn. W ramach rocznego wyłączenia z podatku od darowizn można dawać komuś prezenty w gotówce lub majątku do określonej kwoty bez płacenia federalnego podatku od darowizn. Roczne wyłączenie z podatku od darowizn dokonanych w roku 2016 wynosi $14,000 na jednego odbiorcę – tyle samo, co w roku 2015. Ta kwota wykluczenia jest zwiększana tylko o 1000 dolarów, więc potrzeba dużego wzrostu wskaźnika inflacji, aby przenieść go z roku na rok. (Ostatnio podwyższono ją z 13 000 dolarów w 2013 r.)

Niemniej jednak, coroczne wyłączenie z podatku od darowizn pozwala w krótkim czasie zredukować majątek podlegający opodatkowaniu. Na przykład, można dać do $ 14.000 wolnego od podatku od darowizn do kilku odbiorców w tym roku, ewentualnie w tym swoje dzieci i wnuki. Co więcej, roczne wyłączenie 14.000 dolarów jest podwojona dla "split prezenty"made by a married couple. Tak więc, jeśli Ty i Twój współmałżonek macie pięcioro wnuków, możecie dać każdemu z nich 28.000$ w 2016 roku, w sumie 140.000$ (28.000$ x 5) w nieopodatkowanych prezentach.

Korzystając z wyłączenia w sposób rozsądny z czasem, para może łatwo przenieść setki tysięcy dolarów ze swoich nieruchomości podlegających opodatkowaniu, a wszystko to na zasadzie zwolnienia z podatku. Ponadto, prezenty składane w imieniu kogoś, które są płacone bezpośrednio do dostawcy usług medycznych lub instytucji edukacyjnej, są zwolnione z podatku, bez wpływu na roczną kwotę wykluczenia z podatku od darowizn.

2. Jednolite zwolnienie z podatku od nieruchomości i darowizn. Nawet jeśli przekroczysz roczne zwolnienie z podatku od darowizn, prawdopodobnie nie będziesz winien żadnego podatku od darowizn. Nadwyżka może być pokryta przez zwolnienie, które teraz ujednolica dożywotnie zwolnienie z podatku od darowizn i zwolnienie z podatku od nieruchomości. Ujednolicone zwolnienie wzrosła z 5,43 mln dolarów w 2015 r. do 5,45 mln dolarów w 2016 r., prawdziwy spadek w wiadrze. Ale tylko cienki kawałek górnej skórki i tak musi się martwić o przekroczenie tego limitu.

Zakładając, że wykorzystasz część swojego ujednoliconego podatku od nieruchomości i zwolnienia z podatku od darowizn za dożywotnie darowizny przekraczające roczne wyłączenie z podatku od darowizn, pozostałe zwolnienie z podatku od nieruchomości jest pomniejszone o odpowiednią kwotę. Na przykład, jeśli klient daje dożywotnie prezenty w wysokości 1 mln dolarów powyżej rocznego wyłączenia w 2016 roku, dostępne zwolnienie z podatku od nieruchomości jest obniżona do 4,45 mln dolarów. Ponownie, jest to potencjalny problem tylko dla najbogatszych klientów i może być rozwiązany za pomocą innych technik planowania nieruchomości.

Podsumowując: Pomimo niewielkiego ruchu w zakresie tych dwóch ulg podatkowych na rok 2016, większość klientów będzie nadal chroniona przed obowiązkiem podatkowym z tytułu darowizn.

Artykuły pokrewne:

How to make the Most of the Federal Annual Gift Tax Exclusion<br>
Przekazywanie prezentów do zapłaty za studia: Zrób to właściwą drogą