Jak cofnąć się z Roth IRA

W świecie podatkowym, podobnie jak w realnym, zazwyczaj nie można zabrać rzeczy z powrotem. Kiedy akcja ma miejsce, nie można jej cofnąć, nawet jeśli żałujesz posunięcia lub wyniki nie były takie, jak sobie wyobrażałeś. Ale prawo podatkowe przewiduje wyjątek dla osób oszczędzających na emeryturę, które w tym roku zamieniają fundusze z tradycyjnego konta IRA na Roth IRA. Jeśli zmienisz zdanie, z jakiegokolwiek powodu, możesz po prostu cofnąć tę konwersję.

Ten krok nazywany jest w parlamencie podatkowym “recharcharakteryzowaniem”. W efekcie, to tak jakby nigdy nie doszło do konwersji!

Zróbmy najpierw krok do tyłu. Podczas gdy wpłaty na tradycyjne konto IRA mogą być częściowo lub w całości odliczane od podatku, wypłaty na emeryturę są zazwyczaj opodatkowane według zwykłych stawek podatku dochodowego. I odwrotnie, nie można odliczyć wpłat na Roth, ale kwalifikowane wpłaty, w tym te wypłacane po 59 1/2 roku życia, są całkowicie zwolnione z podatku po pięciu latach od założenia konta. Ponadto, nie musisz dokonywać obowiązkowych dożywotnich wpłat po ukończeniu 70 1/2 roku życia, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego konta IRA.

Kiedy konwertujesz na Roth, wartość środków przelanych na Twoje nowe konto jest opodatkowana tak samo jak regularna wypłata z tradycyjnego konta IRA. Więc być może będziesz musiał zapłacić wysoki podatek z góry za konwersję w tym roku. Ale wtedy jesteś zamknięty w korzystnych dla Roth IRA zasadach na przyszłość (zakładając brak zmian legislacyjnych z Kongresu).

Niemniej jednak najlepiej przemyślane plany podatników często mylą się. Na przykład, jeśli od czasu przeliczenia wartość funduszy spadła, być może faktycznie nadpłacili Państwo zobowiązania podatkowe, które normalnie byliby Państwo winni. A może kwota podatku od konwersji przyłapała Cię na gorącym uczynku i nie jesteś w stanie wypłacić gotówki przy składaniu zeznania. A może po prostu zdecydowałeś, że podejście Roth nie jest najlepszym rozwiązaniem w Twojej sytuacji.

Nie wszystko jest stracone. Na szczęście, można ponownie scharakteryzować Roth’a na tradycyjne IRA poprzez podanie terminu rozliczenia podatkowego za rok konwersji, plus przedłużenia. Innymi słowy, masz czas do 15 października 2015, aby cofnąć konwersję Roth odbywającą się w 2014 roku. Powinno to dać Ci mnóstwo czasu na wyjaśnienie sprawy.

Co więcej, nadal możesz wrócić do Roth’a, jeśli to odpowiada twoim potrzebom, po pewnym czasie. Najszybszą dopuszczalną datą rekonwersji jest późniejsza z dat: początek roku podatkowego następującego po roku podatkowym konwersji i koniec 30-dniowego okresu rozpoczynającego się w dniu recharakterystyki.

Zasady konwersji Roth są bardzo elastyczne. Bądź wdzięczny: Rzadko zdarza się, że w życiu można cofnąć i przerobić rzeczy w ten sposób.