Jak dbać o zdrowie swojej strony internetowej

przez Karla Lewinsa

Jeśli twoja strona jest w złym stanie zdrowia, lub jeśli twoja obecność w sieci szybko zanika, «badanie kontrolne» może być tylko tym, czego potrzebujesz, aby ożywić swoją stronę.

Regularne badania lekarskie są niezbędne do utrzymania dobrego samopoczucia i pomagają nam zachować dobrą kondycję, aktywność i, śmiem twierdzić – atrakcyjność! To samo można powiedzieć o waszej stronie internetowej. A czasem dobrze jest zrobić badanie kontrolne u profesjonalisty tylko po to, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Badanie zdrowia na stronie internetowej otwiera Twoją stronę i pokazuje, jak bardzo jest ona zdrowa i co możesz zrobić, aby poprawić jej rokowanie.

Kleje wizualne

Ocena funkcjonowania strony internetowej rozpoczyna się od spojrzenia na istniejącą witrynę oczami użytkownika docelowego. Ocenia ona:

 • Układ
 • Projekt
 • Zawartość
 • Łatwość stosowania
 • Nawigacja

Layout i design może zostać odnowiony przez profesjonalnego projektanta, podczas gdy copywriterzy mogą tworzyć unikalne treści, które przyciągną odwiedzających i przyciągną uwagę wyszukiwarek. Nawigacja i łatwość obsługi mogą być poprawione przez webmastera, a Twoja ożywiona strona może wyglądać i czuć się o wiele zdrowiej w ciągu zaledwie kilku dni. Z medycznego punktu widzenia, problemy wizualne są cyfrowym odpowiednikiem przeziębienia głowy – łatwo je leczyć i szybko skorygować.

Ale jeśli strona jest niedomagająca od jakiegoś czasu, mogą pojawić się poważniejsze problemy. W tym momencie być może trzeba będzie rozważyć operację open-SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek).

Biedna SEO

Strona internetowa, która jest spłaszczona w rankingach stron i krwotok wymaga natychmiastowej uwagi. Ocena stanu strony internetowej pozwoli dokładnie określić, jaki jest problem i jakie leczenie należy zastosować, aby upewnić się, że strona w pełni wyzdrowieje. Jeśli oznaki wizualne są zdrowe, ale Twoja strona nadal działa słabo, to może być, że SEO jest problemem. Aby dowiedzieć się dokładnie, co się dzieje, strona internetowa ocena stanu zdrowia patrzy na kilka kluczowych obszarów.

1. Wyniki SEO. Powszechnie nazywane «analityką», te dane procesowe wydobywają wszystkie informacje dostępne na Państwa stronie internetowej w zakresie SEO, aby dać Państwu pełną diagnozę. Analizuje ona wszystko, od konwersji na słowa kluczowe, meta-tagi po nazwy domen.

Analiza uwzględnia również czynniki zewnętrzne, takie jak np. demograficzne, do których docierasz, a nawet to, co robią Twoi rywale. Po ukończeniu pełnej diagnozy wyników SEO można opracować plan leczenia, który ożywi jego losy. Może on obejmować:

 • Etykiety tytułowe
 • Meta-tagi
 • Zawartość tekstu
 • Wewnętrzne linki tekstowe
 • Projekt
 • Nawigacja
 • Budynek łącznika

2. Zabójcze słowa kluczowe. Ocena funkcjonowania strony internetowej obejmie szeroki zakres aspektów dotyczących Twoich słów kluczowych, w tym:

 • Ich znaczenie – Jeśli używasz nieistotnych słów kluczowych, które nie mają związku z twoją treścią, to ryzykujesz, że zostaniesz ukarany zarówno przez wyszukiwarki, jak i przez odwiedzających.
 • Ich pozycjonowanie – słowa kluczowe muszą być starannie pozycjonowane w głównej treści tekstowej strony, meta-tagach, tagach tytułowych, tekstowych, a nawet w nazwie domeny.
 • Ich wyjątkowość – Ocena funkcjonowania może dostarczyć bardziej szczegółowych alternatyw, które są nadal używane przez przeglądarki do wyszukiwania, ale przyniosą bardziej ukierunkowane wyniki.

3. Meta ma znaczenie. Meta-dane to informacja o konkretnym zbiorze danych, w tym przypadku o Twojej stronie internetowej. Muszą one być ostre, istotne i dawać przeglądarkom Twojej witryny dokładnie te informacje, których potrzebują natychmiast.

Ocena stanu zdrowia sprawdza, czy twoje meta dane rzeczywiście spełniają swoją rolę, pytając:

 • Czy meta-tag czyni twoją stronę sprawiedliwą?
 • Czy daje to odpowiednie i dokładne podsumowanie tego, co znajdą przeglądarki po otwarciu strony?
 • Czy zawiera on słowa kluczowe, które przyciągają wyszukiwarki?
 • Czy istnieją fałszywe lub wprowadzające w błąd słowa kluczowe, które mogą spowodować, że Twoja strona zostanie ukarana zarówno przez wyszukiwarki jak i odwiedzających?
 • Czy twoje zdjęcia mają znaczniki alt? (Ctrl + f w kodzie źródłowym, następnie dodaj «alt», aby je znaleźć.) Większość odwiedzających wie, że kliknięcie prawym przyciskiem myszy na obrazku pozwoli im zobaczyć jego właściwości. Tagi alt muszą zawierać słowa kluczowe skupione na obrazku.

4. Dostępność we wszystkich obszarach. Dostępność zapewnia, że każdy, również niepełnosprawny, może uzyskać dostęp do Twojej strony internetowej. Ocena funkcjonowania witryny internetowej zapewnia, że witryna jest zoptymalizowana pod kątem korzystania z niej przez wszystkich.

5. Treść jest królem. Kiedyś chodziło o słowa kluczowe. Teraz, wyszukiwarki zdecydowały, że to treść jest królem. Zawierają silne wezwanie do działania, a twoja treść naprawdę może mieć ogromny wpływ na zdrowie twojej strony internetowej, a co za tym idzie na zdrowie twojej firmy. Dobra wola zawartości:

 • Przyciągnij gości i zachęcaj ich do pozostania.
 • Przyciągnij «soczyste» linki wejściowe.
 • Popycha Cię w górę rankingu stron, ponieważ Google i inne silniki widzą Cię jako istotnego partnera w wyszukiwaniu kluczy.
 • Dają ci autorytet.

6. Uzupełnienie technologiczne. Zdrowie strony internetowej może zależeć od trendów w technologii. Tak więc kontrola zdrowia będzie dotyczyć tego, jak dobrze Twoja strona działa na różnych urządzeniach.

W dzisiejszych czasach przeglądanie Internetu w podróży jest bardzo ważne – ludzie mają dostęp do Internetu na swoich smartfonach i tabletach. W ramach badania kontrolnego sprawdza się, jak dobrze Twoja strona internetowa współpracuje z szeroką gamą urządzeń – od komputerów PC i laptopów po smartfony – i co możesz zrobić, aby zapewnić sobie optymalizację pod kątem każdej możliwości online. Jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa pozostała zdrowa, musisz przyjrzeć się jej «zabezpieczeniu na przyszłość» poprzez udostępnienie jej na wielu różnych typach urządzeń.

Jaka jest prognoza?

Jeśli podejmiesz działania na podstawie wstępnej diagnozy z pełnego badania strony internetowej, prognoza może być bardzo dobra. Prawidłowa ocena stanu zdrowia może ujawnić problemy, którymi należy się zająć w trosce o zdrowie Twojego biznesu internetowego. Im silniejsza i bardziej dynamiczna będzie Twoja strona internetowa, tym zdrowsze będą Twoje zyski.

Artykuły pokrewne:

 • Ustalić swoją obecność biznesową za pomocą sieci
 • Google Autorship: Krok dalej

O autorze:

Karl Lewins jest kierownikiem ds. rozwoju biznesu w It’s Eeze.