Jak dokonać odliczeń zależnych od czasu

Rozsądne planowanie podatkowe to coś więcej niż tylko wiedza o tym, co należy odpisać. Tak samo istotna jest wiedza kiedy dokonać odliczeń. Decyzja o wprowadzeniu odliczeń w jednym roku podatkowym, w odróżnieniu od innego, niesie za sobą bezpośrednią informację o tym, ile kończy się w systemie IRS. Przesunięcie lub odroczenie tych płatności tylko o jeden dzień na koniec roku może zaoszczędzić mnóstwo mooli.

Załóżmy, że Scott i Jeanne Nugent ustalą, że zapłacą mniej podatku za 2014 r., stosując standardowe odliczenie niż wyszczególniając takie rzeczy jak datki na cele charytatywne. OK. Ale zamiast rezygnować z tych potencjalnych odliczeń, para może odroczyć je i obniżyć podatki na 2015 rok. Mogą też zrobić coś odwrotnego: Przyspieszyć odliczenia od przyszłego roku do tego roku.

Krótko mówiąc, Nugenty mogą łączyć w jedną z dwóch lat, aby przekroczyły swoje standardowe odliczenia. Następnie, w drugim roku, używają standardowego odliczenia, jeśli jest to korzystniejsze niż dzielenie na pozycje.

Nawet jeśli Nugentowie nigdy nie skorzystają ze standardowego odliczenia – być może dlatego, że ich państwowe podatki dochodowe i od nieruchomości zawsze łatwo je przekraczają – mogą zyskać na odliczeniach grupowych, takich jak koszty leczenia i różne wydatki z jednego roku na drugi. Dzieje się tak, ponieważ są one związane z ograniczeniami opartymi na skorygowanym dochodzie brutto. Ale łączenie w pakiet może okazać się niewskazane, jeśli Nugenty podlegają alternatywnemu podatkowi minimalnemu. W ramach AMT tracą oni możliwość odliczenia podatków stanowych i lokalnych oraz innych wydatków i niektórych kosztów medycznych.

Powiedzmy, że Nugents planuje wystąpić o standardowe odliczenie za ten i następny rok; spodziewają się, że płatności za poszczególne pozycje kosztów będą nieco niższe od standardowego odliczenia za ten rok. Jeśli nie zwracają uwagi na kalendarz, górna granica ich łącznych odliczeń za oba lata będzie standardowym odliczeniem za każdy rok.

Ale dodatkowe 2 000 USD w płatnościach do 31 grudnia zwiększyłoby ich odliczenia do 2 000 USD więcej niż standardowe odliczenie na ten rok i nadal uprawniałoby ich do ubiegania się o standardowe odliczenie w przyszłym roku. Ta odrobina dalekowzroczności dałaby im w sumie o dwa lata więcej odliczeń niż gdyby rutynowo dokonali standardowego odliczenia za oba lata. Zakładając, że Nugenci znajdują się w ogólnym przedziale podatkowym (federalnym, stanowym i być może miejskim) 30 procent, oznaczałoby to oszczędności rzędu 600 dolarów – nie duże, ale więcej niż wystarczające, by zapłacić za przyjemną noc w mieście.

Załóżmy, że zamiast tego spodziewają się, iż płatności za poszczególne składniki kosztów uzyskania przychodu będą większe niż standardowe odliczenie w tym i następnym roku. Albo załóżmy, że spodziewają się, że w przyszłym roku znajdą się w niższym przedziale, ponieważ zarobki Scotta spadną lub przejdzie on na emeryturę. Przy obu założeniach, ich najlepszą strategią może być zapłacenie za tyle odliczeń do 31 grudnia, ile mogą, zamiast czekać do następnego roku. Na przykład, mogą wpłacać dodatkowe składki lub, jeśli są na poziomie lub w pobliżu 10 proc. progu odliczeń medycznych (7,5 proc. do 2016 r. dla osób w wieku 65 lat), zajmować się wybranymi pozycjami i płacić za nie teraz, jak za prace dentystyczne i wkłady na recepty. W ten sposób Nugentowie uzyskają w tym roku więcej kilometrów ze swoich ulgi rzeczowej, ponieważ kompensują dochód opodatkowany wyższą stawką.

O autorze:

Julian Block pisze i praktykuje prawo w Larchmont w Nowym Jorku, a wcześniej pracował w IRS jako agent specjalny (śledczy w sprawach karnych) i adwokat. Więcej na ten temat można znaleźć w «Julian Block’s Year Round Tax Strategies», dostępnej na stronie julianblocktaxexpert.com.