Jak doradzać w zakresie wyszukiwania oprogramowania księgowegoHow to doradzać w zakresie wyszukiwania oprogramowania księgowego

Wierz lub nie, ty jako księgowy masz wiedzę i umiejętności, aby pomóc swoim klientom wybrać odpowiednie oprogramowanie księgowe dla ich działalności â i trzeba go posiadać.

Udzielenie klientowi rzetelnej porady, czy nadszedł czas na zmianę systemu księgowego, jest dla niego niezwykle cenne, a Ty jesteś w najlepszej pozycji, jeśli chodzi o wszelkie decyzje finansowe podejmowane przez Twoich klientów.

Kiedy firma otwiera się po raz pierwszy, księgowi często polecają najłatwiejszą opcję dla swoich klientów â zwykle podstawowy pakiet księgowy, który jest tani i dość łatwy w użyciu. W miarę rozwoju firm, mogą one również przerosnąć ten system. Księgowi mogą i powinni być w stanie pomóc swoim klientom określić, czy są gotowi na nowy system rachunkowości i pomóc im w identyfikacji realnych opcji systemu rachunkowości.

Pomagając swoim klientom podjąć decyzję o tym ważnym zadaniu, weź pod uwagę te kluczowe wskaźniki, że nadszedł czas, aby rozważyć przejście na nowy system:

 • Wprowadzanie transakcji jest powolne, a system je blokuje lub wykopuje.
 • Aby system działał prawidłowo, należy go stale restartować.
 • Raporty w bieżącym systemie nie mogą już dostarczać żądanych informacji.
 • Istnieje tak wiele rund pracy (w których procesy ręczne często zastępują procesy zautomatyzowane), że trudno jest je śledzić.
 • System wsparcia technicznego nie jest w stanie nadążyć za potrzebami klienta.
 • Limity danych obecnego systemu zostały osiągnięte, więc klient nie jest już w stanie wprowadzać większej ilości transakcji lub pozycji magazynowych.

Po ustaleniu zapotrzebowania na nowy system, księgowy powinien czuć się upoważniony do pomocy klientom w znalezieniu systemu, który jest odpowiedni dla ich biznesu. Księgowi nie muszą znać wszystkich szczegółów dotyczących pakietów księgowych wyższego szczebla, tylko ogólne informacje o kilku pakietach, aby wiedzieć, które z nich będą pasowały do konkretnych potrzeb klienta.

Powinieneś również znać ogólne punkty cenowe dla pakietów, abyś mógł pomóc klientom zawęzić się do krótkiej listy pakietów oprogramowania, które według Ciebie będą działać na ich potrzeby.Użyj tych ogólnych zasad o pomocy klientom w znalezieniu odpowiedniego systemu księgowego dla ich działalności:

 • Ceny systemów księgowych są bardzo zróżnicowane i zazwyczaj zależą od liczby współbieżnych użytkowników, możliwości dostosowania, potrzeb w zakresie danych (zwłaszcza jeśli system jest hostowany zewnętrznie), poziomu wsparcia, a także ogólnej jakości systemu.
 • Jeśli Twój klient ma specyficzne potrzeby, a Ty nie wiesz, gdzie znaleźć odpowiedni system, użyj narzędzia takiego jak www.findaccountingsoftware.com, aby pomóc zawęzić opcje. Ty lub Twój klient możecie wybrać potrzebną im funkcjonalność, która zostanie dopasowana do odpowiednich dostawców systemów księgowych.
 • Jakość szkolenia i wsparcia systemu księgowego ma decydujące znaczenie dla sukcesu nowego systemu, więc upewnij się, że firma, którą polecasz, ma doskonałe wyszkolenie i wsparcie.
 • Twój klient powinien zrozumieć własne potrzeby przed rozpoczęciem poszukiwania nowego systemu, a najlepiej, jeśli zapisze je na papierze.
 • Sprzedawca systemu księgowego powinien być w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące listy potrzeb klienta i wykazać, w jaki sposób system może spełnić te potrzeby. (Pamiętaj, aby zobaczyć demo, aby sprawdzić z pierwszej ręki, że system może obsłużyć je wszystkie).

Wniosek

Pomaganie klientom w wyborze systemu księgowego jest dla nich korzystne, a także może pomóc Ci jako księgowemu w terminowym otrzymaniu informacji, których potrzebujesz od swoich klientów. Przełącznik oprogramowania księgowego jest dużym posunięciem. Pomagając swoim klientom, w rzeczywistości robisz wielką różnicę w sposobie funkcjonowania ich firmy â i w rzeczywistości nawet ich rentowności â przez wiele lat do przodu.