Jak firmy CPA powinny reagować na wzrost w IOT?

Internet przedmiotów” (IoT) stał się filarem XXI wieku, a wraz ze wzrostem inteligentnej łączności wszystkich gadżetów i urządzeń, ma on pozostać, a nawet zdominować scenę produkcji, świadczenia usług, sprzedaży i naszego codziennego życia.

Argumenty te są w dużej mierze dwojakie, ponieważ nie możemy spierać się o rażący wpływ, jaki ma on na każdy sektor, w którym w pewnym sensie spieramy się o jego moralność; czy wzrost Internetu przedmiotów to dobra czy zła tendencja. Czy będzie on kradł nasze miejsca pracy, czy też stworzy zapotrzebowanie na nowy rodzaj profesjonalisty?

Wpływ internetu przedmiotów na przedsiębiorstwa jest rażący i w dużej mierze pozytywny, więc nie możemy winić jego zwiększonego wzrostu na tej płaszczyźnie, przynajmniej nie z perspektywy właścicieli przedsiębiorstw, którzy przyjęli go z korzyścią dla siebie.

Firma Altium, zajmująca się oprogramowaniem do projektowania obwodów drukowanych, odnosi znaczne korzyści z rozwoju internetu, a Aram Mirkazemi, dyrektor generalny Altium, oczekuje kontynuacji dynamiki rozwoju firmy. Kiedy zapytał o to, powiedział;

“…To jest podstawowa siła napędowa biznesu – wpływa na nas rozwój inteligentnych, podłączonych urządzeń. Poza tym stawiamy nasze żagle na wiatr i robimy to dzięki spójności, skupieniu i wykonaniu”.

Z biegiem lat wzrosło znaczenie firm CPA dla przedsiębiorstw i firm, dużych i małych, ale w związku z tym, że handlowcy tworzą teraz faktury bezpośrednio ze swoich iPhonów, faktury są teraz wprowadzane bezpośrednio z iPhonów przez osoby kupujące towary i takie jak Xero, które teraz wysyłają zadziwiająco dokładne rachunki bez wkładu księgowego! Na pewno mamy do czynienia z pewną sytuacją.

Zgodnie z prognozą Gartnera: do 2020 r. Internet przedmiotów będzie obejmował 26 miliardów podłączonych urządzeń, w tym szacunkowo 7,3 miliarda smartfonów, tabletów i komputerów osobistych – to będzie jeden na każdą osobę na świecie. Dostawcy produktów i usług związanych z Internetem przedmiotów będą generować dodatkowe przychody przekraczające 300 mld USD, głównie w zakresie usług. Dzięki temu 1,9 bln USD zyska globalną wartość dodaną w postaci sprzedaży na różnych rynkach końcowych.

Idąc tym tropem, tendencja ta będzie rosła i będzie opłacalna, ale jaki będzie to miało wpływ na firmy CPA?

W 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego Carl Benedikt Frey i Michael Osborne wydali artykuł The Future of Employment, zawierający listę zawodów z wynikiem prawdopodobieństwa automatyzacji. Oszacowali oni, że 47% zatrudnienia w USA znajduje się w kategorii wysokiego ryzyka.

Wśród 10 najlepszych miejsc pracy, które znalazły się w kategorii wysokiego ryzyka, znalazły się “Usługi księgowe i usługi CPA”.

Możemy dalej iść i marudzić o zbliżającym się dniu zagłady CPA lub możemy zdecydować się spojrzeć na to inaczej, czy internet rzeczy i ewolucja w internecie przedmiotów zagrażają nam, czy też wymaga od nas również ewolucji?

MŚP i przedsiębiorstwa domagają się obecnie doradztwa, które nie tylko wyznacza czas na dostosowanie się do przepisów, ale także pomaga im kształtować swoją działalność na przyszłość. Dlatego też CPA muszą zintensyfikować swoją grę lub, jak ujął to Aram Mirkazemi, ” postawić żagle, aby złapać wiatr w ogonie “.

Nie jesteśmy jeszcze w przepowiedniach Ex Machina z hollywoodzkiej fikcji, gdzie roboty przychodzą i przejmują nasze miejsca pracy, ale ignorowanie faktu, że rozwój technologii i Internetu przedmiotów ma na nas wpływ, jest głupie. Wymaga to przynajmniej pewnych dostosowań. Księgowi muszą zintensyfikować działania i oferować proaktywne porady, które napędzają zyskowny wzrost dla ich klientów, a tym samym zwiększają wartość ich praktyki.

Według Nicka Lawrence’a, CEO w NWN Blue Squared,

“Głęboko wierzę, że IoT napędza nas jako biznes, a księgowość jako zawód w ogóle, zmieniając sposób myślenia i interakcji z naszymi klientami… Bez wątpienia zmieniła się komunikacja – świat “zawsze na czasie” oznacza, że nasi klienci mają o wiele więcej informacji na wyciągnięcie ręki, o wiele szybciej i oczekują, że będziemy reagować w ich tempie. Oznacza to również, że musimy zrozumieć znacznie więcej o ich działalności i modelach biznesowych

Księgowi muszą teraz stać się bardziej wymagający technicznie. Internet rzeczy połączył rachunkowość i informatykę z dużą ilością nakładających się na siebie zadań. Specjaliści IT i księgowi muszą ściśle współpracować ze sobą, aby osiągnąć cele firmy. Rozwój IoT oznacza nie tylko, że Twoi klienci wiedzą więcej, ale również, że firmy CPA mogą wiedzieć więcej, dzięki stronom internetowym i zasobom przeznaczonym na ich obsługę. Mogą również łatwo poznawać trendy i szybciej reagować.

CPA będą musiały również doradzać swoim klientom, jak przeprojektować swoje systemy, aby dostosować je do internetu, koncentrując się na projektowaniu baz danych i krytycznej analizie danych. CPA są na ogół ekspertami w dziedzinie kontroli wewnętrznej, ale obecnie oczekuje się, że CPA będą również zapewniać konsultacje i opinie na temat bezpieczeństwa danych w Internecie.

Wkrótce może zaistnieć konieczność wydania przez CPA profesjonalnych opinii w sprawie Internetu i systemów informatycznych. Podsumowując, rozwój Internetu przedmiotów to wezwanie do rozwoju usług CPA; nie jest nie na miejscu stwierdzenie, że dzisiejsze CPA coraz częściej stają się również konsultantami technologicznymi. Muszą oni przynajmniej zatrudniać konsultantów technologicznych lub ściśle współpracować z zaufanym informatykiem, jeśli mają pozostać aktualni.

Przedsiębiorstwa CPA i CPA są już bardziej przygotowane niż wiedzą, przy czym większość przedsiębiorstw skorzystała również ze stosunkowo nowych urządzeń (smartfony i tablety) i aplikacji (portale społecznościowe, dokumenty cyfrowe, portale wymiany informacji, elektroniczne transfery środków, narzędzia współpracy w zakresie komunikacji oraz oprogramowanie i przechowywanie w chmurze).

IoT rośnie, ale nie osiągnął jeszcze masy krytycznej, jest jeszcze dużo czasu na przygotowanie i edukację, zanim wszyscy nasi klienci podłączą się całkowicie do IoT.

To nie jest wyrok śmierci, to tylko nowa i trwała fala, wskakuj na nią!