Jak firmy mogą uniknąć podejmowania złych decyzji o zatrudnieniu

Każdy wie, że dobre dopasowanie jest niezbędne przy dopasowywaniu potencjalnego kandydata do stanowiska, do którego jest zatrudniony.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Roberta Half Finance & Accounting odzwierciedlają utrzymującą się tendencję: Oprócz słabych wyników, większość nieudanych rekrutacji jest wynikiem niedopasowanych umiejętności.

“Zatrudnienie jest wystarczająco trudne, ale jeszcze trudniejsze, gdy trzeba to zrobić dwa razy”, powiedział Paul McDonald, starszy dyrektor wykonawczy w Robert Half, w oświadczeniu pisemnym. “Nie utrudniaj swoich wysiłków poprzez recykling starych opisów stanowisk. Opracuj świeży przegląd każdej oferty pracy, wyszczególniając umiejętności wymagane od kandydatów, aby odnieść sukces teraz i w przyszłości.”

Prawie czterech na dziesięciu (38%) ankietowanych dyrektorów finansowych podało niedopasowane zestawy umiejętności jako powód nr 1 niepowodzenia nowych pracowników, co stanowi wzrost o dwa punkty procentowe w stosunku do podobnego badania przeprowadzonego pięć lat temu.

Kolejne 27 proc. respondentów uważa, że niejasne oczekiwania dotyczące wyników pracy są głównym powodem, dla którego nowi pracownicy nie pracują, a w dalszej kolejności konflikty osobowościowe (20 proc.) i niezgodność z kulturą firmy (15 proc.).

McDonald doradza liderom, aby podczas procesu rekrutacji podkreślali najlepsze cechy swojej firmy.

“Promuj, dlaczego twój biznes jest doskonałym miejscem do pracy, podkreślając misję organizacji, jej kulturę i możliwości rozwoju kariery”, powiedział. “To, w połączeniu z przekonywującym, odpowiednim opisem stanowiska pracy, pomoże przyciągnąć najlepszych pracowników, którzy spełniają potrzeby firmy”.

Robert Half Finance & Accounting oferuje następujące cztery wskazówki, aby uniknąć złego wynajmu:

1. Zidentyfikuj osoby zobowiązane. Zrób listę podstawowych umiejętności i tych, których można się nauczyć poprzez szkolenie. Podczas gdy wiedza techniczna może pomóc kandydatom w znalezieniu pracy, to właśnie ich umiejętności miękkie gwarantują, że są w stanie sprostać wymaganiom organizacji i pozwalają im na przyjęcie na siebie większej odpowiedzialności.

2. Nie należy skracać kontroli referencji. Porozmawiaj z byłymi menedżerami kandydatów, aby lepiej zrozumieć, czy pracownicy mogą dobrze pracować w Twojej firmie. Zapytaj o styl pracy poszczególnych osób, ich mocne strony i obszary wymagające poprawy.

3. Wezwij pomoc z zewnątrz. Korzystając z rozległych sieci wyspecjalizowanej firmy rekrutacyjnej, zyskujesz dostęp do większej puli talentów. Rekruter może pomóc w ocenie każdej osoby poszukującej pracy w oparciu o wymagane umiejętności i oczekiwania dotyczące wydajności oraz przyspieszyć proces rekrutacji.

4. Działaj natychmiast. Jeśli znajdziesz wspaniałego kandydata, działaj szybko i zaoferuj atrakcyjne wynagrodzenie. Dodatkowe badania Robert Half wskazują, że obiecujący kandydaci tracą zainteresowanie, gdy firmy opóźniają podjęcie decyzji. Nie przedłużaj tego procesu.

Artykuły pokrewne:

8 błędów, których należy unikać podczas księgowego poszukiwania pracy

Czy twoja firma za długo pracuje nad wynajęciem?