Jak firmy radzą sobie z niedoborem talentów?

Niedobór talentów w zawodzie księgowego pozostaje ciągłym problemem dla małych i dużych firm, pobudzając je do tworzenia nowych strategii, które pomogą pokonać ten dylemat, ponieważ ten niedostatek nie wydaje się szybko ustępować.

Sytuacja ta utrzymuje się do dziś po badaniu przeprowadzonym w 2015 r. przez American Institute of CPA (AICPA), w którym jako główny problem małych firm księgowych wymieniono «znalezienie wykwalifikowanych pracowników» lub «zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników». Szczypta pojawia się w związku z zatrudnianiem księgowych, a płace gwałtownie rosną, co utrudnia zatrudnianie pracowników.

Najnowsze dane amerykańskiego Biura Statystyki Pracy wskazują, że w 2015 r. było prawie 1,23 mln księgowych i audytorów, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu z około 1,19 mln w roku 2014.Roczne wynagrodzenie na tych stanowiskach wyniosło 75 280 dolarów w porównaniu do 73 670 dolarów w tym okresie.

Jednocześnie niska stopa bezrobocia w tym roku spowodowała, że pracodawcy we wszystkich sektorach odnotowują zmniejszającą się pulę talentów, mówi Kim Gottschalk, starszy wiceprezes ds. księgowości w regionie. Jacksonville, firma zatrudniająca pracowników w USA, przeprowadziła niedawno badanie, które wykazało, że 377 amerykańskich firm planuje przyznać pracownikom premie urlopowe w wysokości średnio 1 081 USD w tym roku, w porównaniu do 858 USD w 2015 roku.

W księgowości, gdzie wymagany jest wyższy poziom wiedzy fachowej, rynek pracy staje się jeszcze bardziej napięty. Gottschalk mówi, że daje to księgowym, podatkowym i rewidentom większą dźwignię do żądania wyższego wynagrodzenia, lepszych świadczeń i większego autorytetu.

«W rezultacie, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byliśmy świadkami ogromnego wzrostu liczby kontrkandydatów, ponieważ firmy nie chcą tracić swoich najlepszych wyników», mówi. «Firmy księgowe i audytorskie będą musiały pracować ciężej, aby przyciągnąć i zatrzymać talent.»

Powołując się na nowe osiągnięcia w swoich podróżach, firmy CPA zaczynają być bardziej kreatywne w sposobie, w jaki wnoszą talent, mówi Carl Peterson, wiceprezes małych firm w AICPA.Współpracuje on z Sekcją Praktyki Spółek Prywatnych stowarzyszenia, reprezentowaną przez ponad 6 400 firm CPA.Większość z nich to firmy małe, zatrudniające od jednego do sześciu pracowników.Jedną z tendencji, którą widzi Peterson, są mniejsze firmy korzystające ze staży z dużym powodzeniem.

«To zawsze było narzędzie rekrutacyjne dla największych firm, ale praktyka naprawdę się filtruje», mówi. «Pomaga firmom lepiej radzić sobie z problemami związanymi z sezonowością i daje im dobre spojrzenie na kandydatów, którzy mogą chcieć pomóc w rozwoju jako potencjalni pracownicy i liderzy». Wciąż jednak pojawiają się pewne przeszkody.

Katie Lamkin, krajowy lider w dziedzinie zasobów ludzkich w RSM USA, twierdzi, że jej firma, podobnie jak inne firmy świadczące usługi profesjonalne, doświadcza wyzwań związanych z obsadzaniem stanowisk w specjalistycznych obszarach, takich jak podatki i doradztwo. RSM z siedzibą w Chicago jest jedną z największych w kraju firm świadczących usługi audytorskie, podatkowe i konsultingowe, zatrudniającą około 9.000 pracowników.

Mówi Lamkin, że ludzie nie pracujący w profesjonalnych usługach tak długo, jak długo pracowali w trudnych warunkach. Zauważyła, że coraz więcej specjalistów w dziedzinie księgowości decyduje się obecnie na pracę w innych dziedzinach, takich jak bankowość czy ubezpieczenia. Inni będą pracować dla klientów, a być może będą korzystać z ich umiejętności poza księgowością publiczną.

«Zatrudnianie i zatrzymywanie pracowników jest dla RSM najwyższym priorytetem, ponieważ polegamy na naszych pracownikach, aby budować ciągłość i świadomość marki wśród klientów», mówi Lamkin. «Podczas gdy nasze zespoły ciężko pracują, aby się nawzajem szkolić, jeśli jedna osoba odejdzie z zespołu, może to mieć wpływ na relacje naszej firmy z klientem lub wywrzeć nacisk na pozostałą część zespołu, aby wypełnić tę lukę».

W celu proaktywnego rozwiązywania problemów związanych z talentami i utrzymaniem pracowników, RSM wdraża wiele nowych strategii. Jedną z nich jest zastosowanie ram rozwoju kariery dla wszystkich poziomów, linii biznesowych, usług, specjalności i branż. Między innymi, Lamkin mówi, że pozwala to pracownikom zrozumieć, jak wyglądają sukcesy w ich obecnej roli i jak mogą rozwijać swoją karierę.

W Piehl, Hanson, Beckman PA w Hutchinson, MN, 20-osobowa firma odczuła ból związany z zatrudnianiem pracowników, mówi partner założyciel Steve Hanson, CPA, były prezes National Society of Accountants. Jego firma stara się obecnie zatrudnić więcej specjalistów z zakresu księgowości i podatku dochodowego, ale jak wielu innych, uważa, że pula kandydatów jest bardzo ograniczona.

«Wygląda na to, że większość niedawnych absolwentów księgowości, a znaczna część tych, którzy ukończyli studia wiosną 2017 r., ma już zapewnione miejsca pracy, a pula osób chcących zmienić lokalizację lub firmę prawie nie istnieje», mówi Hanson, dodając, że większość firm w jego okolicy stoi przed podobnymi wyzwaniami. Firma Hanson jest również bardzo zaniepokojona możliwością zatrudnienia dobrych pracowników, a koszty tych działań rosną.

«Będzie to miało tendencję do zafalowania, płacąc więcej nowym, prawdopodobnie niedoświadczonym profesjonalistom, a my będziemy musieli podnieść wynagrodzenia naszych obecnych pracowników», dodał.A to być może oznacza zwiększenie opłat dla klientów, aby pokryć wyższe wydatki.

Firma zazwyczaj odnosi największe sukcesy w zatrudnianiu i szkoleniu ludzi zaraz po ukończeniu studiów, z czteroletnim dyplomem z zakresu rachunkowości, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu CPA. Teraz jednak Hanson mówi, że firma zamierza zatrudnić dwuletnich absolwentów księgowości, z nadzieją, że będzie w stanie zapewnić dodatkowe szkolenia, które pomogą w ukończeniu tej pracy.

Dla Bailey & Thompson Tax & Accounting in Little Rock, AR, znalezienie i zatrudnienie utalentowanych pracowników, jak również utrzymanie dobrej jakości pracowników, nie było łatwe, mówi partner Brian Thompson, CPA. Firma ma dwóch partnerów, sześciu księgowych, urzędnika ds. płac i czterech pracowników pomocniczych. Jej księgowi pracują z klientami jeden na jednego, co sprawia, że ważne jest, aby znaleźć ludzi dobrze zorientowanych w księgowości, księgowości, podatkach osobistych i biznesowych.

«Znalezienie osoby, która spełnia te standardy, a także jest skłonna przyjąć pensję w ramach naszego budżetu, z pewnością było wyzwaniem», mówi Thompson.

Wiceprezes National Society of Accountants, Thompson, twierdzi, że firma wykonała uczciwą pracę polegającą na zatrzymywaniu pracowników, nie wymagając od nich nadmiernej liczby godzin pracy.Dodał, że pracownicy, którzy wybierają bardziej normalny harmonogram są płacone mniej niż ci, którzy pracują dłużej, ale to wydaje się być poświęcenie, że są więcej niż chętni do zrobienia.

«Efektem naszej działalności było zatrudnienie kilku bardziej wykwalifikowanych osób, a następnie naprawdę ciężka praca, aby zatrzymać kogoś utalentowanego, nawet jeśli oznacza to płacenie im trochę więcej lub pozwolenie im na pracę w mniejszym wymiarze», mówi.