Jak księgowi mogą przetrwać wiek grypy ptaków?

Trudno było uniknąć szumu o sztucznej inteligencji i jego wpływ na branżę księgową.

Podczas gdy niektórzy chwalą możliwości, jakie daje nowa technologia, inni wyrażają obawy co do tego, co oznaczać będzie sztuczna inteligencja i uczenie się maszynowe dla podstawowych zawodów i małych firm.

Nie tylko w ten sposób księgowy może odróżnić się od konkurencji na dzisiejszym rynku, czy to robotycznej, czy innej.

Możesz wyróżnić siebie lub swoją firmę na wiele sposobów; skupiając się na lokalnym obszarze, specjalizując się w księgowości dla konkretnej branży, angażując się w działania na rzecz konkretnej grupy docelowej, a nawet oferując po prostu nowatorski model biznesowy.

Ale najlepszym sposobem jest wejście w rolę doradcy dla swoich klientów. Umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, marketing i kreatywne myślenie stają się ważniejsze od bardziej tradycyjnych umiejętności technicznych i numerycznych. Badania wykazały, że małe przedsiębiorstwa bardziej niż jakiekolwiek inne źródło ufają poradom księgowego w sprawach finansowych. Jasna strategia polega na wyróżnieniu się poprzez wykorzystanie tego zaufania i zainwestowanie w sukces klienta.

Oczywiście, nie możesz świadczyć żadnych usług, ale przejście do szerszej sfery zarządzania majątkiem otwiera więcej możliwości, aby wyróżnić siebie i swoje usługi od każdego innego rodzaju działalności młyna zgodności i firmy podatkowej tam.

Możesz nie być w stanie zaoferować klientowi konkretnej porady produktowej, ale nadal możesz zostać poinformowany o tym, co jest oferowane, aby pomóc mu lepiej zrozumieć jego opcje. Zbuduj relacje z innymi firmami z sektora finansowego, firmami ubezpieczeniowymi na życie, firmami zajmującymi się konsolidacją zadłużenia lub zarządzanymi funduszami inwestycyjnymi, niezależnie od tego, co uważasz za istotne dla swojej bazy klientów lub niszy w swojej firmie. Nie obawiaj się również zachowania bardziej aktywnej roli w procesie polecania, bądź na bieżąco z otrzymywanymi poradami. Wynagrodzeniem będzie utrzymanie zdrowej i świadomej relacji z klientem.

Księgowi są również w najlepszej sytuacji, aby wykorzystać klientów, którzy nie widzą obecnie żadnego doradcy finansowego, oferując im bardziej wyrafinowane doradztwo w zakresie planowania finansowego może być krokiem koniecznym do rozpoczęcia budowania głębszej, bardziej dochodowej relacji.

Wśród dużych firm, głównym powodem rozwiązania umowy o pracę z księgowym lub firmą jest “brak zrozumienia” dla biznesu klienta lub branży. Tendencja ta nie jest unikalna również w przypadku firm z listy 500, ale odzwierciedla się również w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Stanie się ekspertem w niepowiązanej branży może wydawać się zniechęcającym zadaniem, zwłaszcza w przypadku niepłatnego czasu pracy. Ale prawda jest taka, że Twoi klienci docenią te wysiłki i wynagrodzą Ci więcej pracy.

Większość firm i freelancerów oferuje tam tylko tradycyjne usługi księgowe. Ale większość klientów, jeśli nie wszyscy, ceni sobie coś więcej niż tylko podstawowe usługi. Ponieważ technologia nadal zakłóca te bardziej tradycyjne usługi zgodności, oferowanie pomocy doradczej jest tam, gdzie zawód ten będzie zmierzał w dłuższej perspektywie.