Jak księgowi mogą sprostać wymaganiom planowania biznesowego?

Obecnie usługi księgowe ewoluują (lub powinny ewoluować), aby odzwierciedlać rosnące potrzeby klientów. W przestrzeni rachunkowości publicznej księgowi, którzy koncentrują się na usługach opartych na zgodności z przepisami, takich jak podatki i audyt, mogą przyjąć bardziej pasywne podejście do sprzedaży, niemalże czekając na klientów, którzy przyjdą do nich po te usługi.

Dla tych, którzy chcą się rozwijać, ostatnie badanie przeprowadzone przez zespół Palo Alto Software znalazło więcej dowodów na rosnące zapotrzebowanie na doradztwo w zakresie strategii biznesowych.

Właściciele małych przedsiębiorstw

Zwłaszcza właściciele małych firm wymagają tego typu wsparcia doradczego od swoich księgowych. Według ostatnich badań przeprowadzonych wśród małych firm, prawie 60 procent z nich twierdzi, że chce od swoich księgowych planowania strategicznego i przeglądu. Dokładniej mówiąc, 45 procent twierdzi, że chce pomocy w pisaniu planów biznesowych, a 42 procent domaga się planowania przepływów pieniężnych.

Jednym ze wspólnych celów małego biznesu jest finansowanie i uzyskiwanie jak najlepszych kredytów. Aby tego dokonać, właściciele firm muszą mieć silne poczucie kondycji finansowej swojej firmy.

Księgowi mogą oferować nieocenione wskazówki w tym zakresie, pomagając klientom w podłączaniu dokładnych danych prognostycznych lub po prostu pomagając im myśleć o prognozowaniu w bardziej zdecydowany sposób. Pomóż klientowi, zadając mu ważne pytania:

  • Czy ten biznes jest opłacalny finansowo i będzie kontynuowany?
  • Ile pieniędzy naprawdę potrzebuje ten biznes, aby rozpocząć działalność, lub aby rozwijać się i wzrastać?

Jak księgowi mogą zacząć doradzać teraz

Termin «doradztwo strategiczne» może wydawać się zniechęcający, ale to, co tak naprawdę robią księgowi, to znajdowanie nowych sposobów wspierania małych przedsiębiorstw w pracy, którą już dla nich wykonują. Jednym z podejść, które księgowi mogą zacząć stosować już dziś, jest opracowanie ankiety dla klientów.

W razie wątpliwości, samo zapytanie klienta o to, czego bezpośrednio chce, często prowadzi do ważnych objawień. Dowiedz się więcej o zmaganiach, z jakimi borykają się Twoi klienci, i zidentyfikuj luki i możliwości, aby lepiej im służyć w oparciu o te wyzwania. Może się okazać, że Twoje wyniki wskazują na usługi specyficzne dla małych firm lub szerszą ofertę.

Następnie zastanów się, w jaki sposób możesz zacząć włączać doradztwo strategiczne do swoich istniejących usług. Następnym razem, gdy spotkasz się z właścicielem małej firmy, zaproponuj mu na przykład, aby poświęcił część swojego spotkania na dyskusję o tym, na czym polega jego działalność, jakie są jego cele finansowe i jakie spostrzeżenia finansowe pomogłyby mu w podjęciu lepszych decyzji.

Wczesne dni doradztwa nie muszą być bardzo formalne – wystarczy pokazać swoim klientom, że zmierzasz w tym kierunku. Po ogólnej oferty doradztwa strategicznego jest konceptualizowane, członkowie zespołu mogą być szkoleni i proces wokół usługi mogą być wykorzystywane do skalowania działalności księgowej i zapewnić pakiet usług za określoną kwotę do każdego małego klienta biznesowego, co miesiąc.

Dzięki ofercie doradztwa strategicznego w swojej firmie, księgowi mogą zapewnić swoim klientom długoterminową, dynamiczną wartość i wspierać rozwój lepszych planów biznesowych, wśród wielu innych korzyści.

Powiązane artykuły

Jak zbudować praktykę CAS w ciągu 90 dni

Dlaczego prognozowanie przepływów pieniężnych jest złotem doradczym