Jak księgowi muszą radzić sobie z ryzykiem i niepewnością

Księgowi zajmują się na co dzień ryzykiem i niepewnością w ramach swoich zawodów i ten element naszej pracy będzie nadal zyskiwał na znaczeniu. Menedżerowie i klienci będą wzywać księgowych i prosić ich o przewidywanie, jak zmieniające się trendy wpłyną na ich sukces finansowy, co oznacza, że musimy dokonywać prognoz. I czasami te przewidywania będą błędne.

Nikt nie lubi się mylić, ale bycie w błędzie jest szczególnie niebezpieczne dla księgowych. Ponieważ nasze produkty są na ogół nieuchwytne, nasi klienci szybko odwrócą się i uznają nas za bezwartościowych, jeśli będą postrzegać nas jako przynoszących tylko złe wyniki. Gniewni klienci, którzy znajdą się w gorszej sytuacji finansowej, mogą nawet odwrócić się i pozwać Twoją firmę, co może doprowadzić do katastrofalnych kosztów finansowych i produkcyjnych.

W rezultacie każdy księgowy do pewnego stopnia obawia się konsekwencji bycia w błędzie, wiedząc jednocześnie, że w końcu popełni błąd. Może to skłonić księgowych do podejmowania złych decyzji, radzenia sobie z dużym stresem, a w najgorszym przypadku nawet do całkowitego opuszczenia zawodu. Ale z tych powodów ważne jest, aby księgowi wiedzieli, jak zaakceptować czasami bycie w błędzie i jak radzić sobie z niepewnością, gdy zostaną poproszeni o podjęcie ważnych prognoz lub decyzji.

Dangers of Dabbling

Istnieją co najmniej dwa szczególne wyniki, które mogą być tworzone przez niepewność. Pierwszym z nich jest to, że księgowy zasadniczo zamyka się i nie wykonuje swojej pracy. Drugi, bardziej niebezpieczny wynik to taki, że zamiast przyznać się do niepewności, księgowy posuwa się naprzód, ponieważ boi się wycofać lub wygląda na słabego lub niepewnego.

Wynik ten pokazuje się w szczególności, gdy patrzymy na dabbling. Długoletni klient może poprosić księgowego, aby przez krótki okres czasu zajmował się dziedziną, która jest poza jego kompetencjami. Obawiając się przyznać do swojej niepewności i rozczarowania tak ważnego klienta, księgowy może przekonać się, że może się tego nauczyć w trakcie pracy i zgodzić się na jej wykonywanie. Ale “dabbling”, jak to się nazywa, jest bardzo niebezpieczne i może łatwo wylądować księgowego w kłopotach finansowych i prawnych, jeśli mu się nie powiedzie.

Księgowi nie powinni bać się przyznać, że są rzeczy, których nie mogą zrobić. Poprzez konsekwentne skupianie się na dziedzinach, w których się specjalizują i unikanie dublingu, księgowi mogą skupić się na tym, co robią najlepiej, unikać dublingu oraz zwiększyć swoją pewność i pewność siebie. Tu właśnie pojawia się księgowość zlecana na zewnątrz, która może być prawdziwą obroną przed ryzykiem i niepewnością.

Podziel się swoją ekspertyzą

Księgowi powinni wiedzieć to, czego nie wiedzą, ale powinni też pamiętać, że wiedzą więcej o sprawach finansowych niż inni. Ludzie są skłonni zaufać księgowym i słuchać tego, co mają do powiedzenia, o ile są skłonni podzielić się swoją wiedzą.

Pamiętaj, że żyjemy w świecie, w którym wszyscy siedzą na krawędzi swoich miejsc w oczekiwaniu na najnowsze wiadomości i w jaki sposób nowe przepisy dotyczące opieki zdrowotnej lub zmiany w kodeksie podatkowym wpłyną na ich wynik końcowy. Jako profesjonaliści, którzy wiedzą więcej o wynikach finansowych naszego klienta niż ktokolwiek inny, księgowi są w niebezpiecznej lub niepewnej sytuacji, ale raczej uprzywilejowanej.

Nie oznacza to śmiałych twierdzeń o tym, czy Kongres Republikański odniesie sukces w reformie podatkowej, czy też nie. Jesteś księgowym, a nie politykiem, i powinieneś pozostać w swojej dziedzinie. Ale możesz dać nowe spojrzenie na to, jak każda ustawa o reformie podatkowej może wpłynąć na wynik finansowy twojego klienta. Możesz powiedzieć im bezpośrednio, aby zdobyli ich zaufanie i zainteresowanie, a także reklamować je publicznie w ramach podejścia do marketingu treści.

Zaufanie jest jednym z najlepszych sposobów, aby księgowi mniej martwili się o niepewność i unikali paraliżu. Wymaga to dobrych umiejętności komunikacyjnych i ciągłego poświęcania się informowaniu o trendach finansowych i politycznych, ale i tak jest to nieodłączną częścią naszego zawodu.

Liczby, ludzie i kultura

Księgowi muszą martwić się o niepewność, ponieważ jesteśmy zarządzającymi ryzykiem. Istnieje nawet nowa technika “księgowania ryzyka”, którą przyjmują niektórzy księgowi, ponieważ inwestorzy i klienci wymagają nowych sposobów analizy i kwantyfikacji ryzyka.

Jednak ryzyko i niepewność to zasadniczo ludzkie problemy, a księgowi, którzy nie przestrzegają zasad etycznych, będą zarówno podejmować bardziej ryzykowne działania, jak i mniej skłonni do uznania ryzyka klientów. Księgowi nie mogą stać się zwykłymi pracownikami swoich klientów, zgłaszając tylko to, co chcą usłyszeć lub tylko najbardziej prawdopodobne scenariusze. Muszą być skłonni do mówienia nieprzyjemnych prawd i ostrzegania klientów o mało prawdopodobnych, acz tragicznych konsekwencjach, które mogą wyniknąć z pewnych decyzji finansowych.

Księgowi mogą zrobić tylko tyle, aby pomóc klientom, ale mogą to zrobić najlepiej, gdy są zaangażowani w etyczne praktyki i dokumentują dokładnie to, co mówią swoim klientom. Wiedząc, że dokładasz wszelkich starań, aby pomóc swoim klientom, możesz zmniejszyć niepewność i zapewnić swoje zaangażowanie w ograniczanie ryzyka.