Jak możesz zostać «super księgowym»?

Co twoi klienci uważają za dobrego księgowego? Kogoś, kto trzyma swoje czeki i salda w ryzach? Kogoś, kto stawia ich na drodze do wyjścia z długów? A może po prostu ktoś, kto trzyma IRS z dala od ich życia? Niezależnie od tego, jaka jest ich definicja – lub twoja definicja – zawsze możesz zrobić więcej dla swoich klientów.

Wielu właścicieli firm jest tak pogrążonych w wielu innych aspektach swojej działalności, że często nie doceniają oni władzy swojego księgowego. W dzisiejszych czasach można zaoferować o wiele więcej niż tradycyjne usługi; można pomóc w prawie każdym aspekcie ich działalności. Od sporządzania biznesplanów do ubiegania się o pożyczkę do zarządzania pracownikami, zapasami i przepływami pieniężnymi – dobry księgowy może zapewnić konkretne metryki finansowe i prognozy, aby wprowadzić właścicieli firm na drogę do sukcesu.

Korzystając z zaawansowanego oprogramowania księgowego w chmurze, księgowi mają na żądanie dostęp do wywiadu finansowego. Chrupiące liczby, które mogą zająć właścicielom firm godziny na koniec, to coś, co dobry księgowy może zrozumieć i wyjaśnić natychmiast. Koncepcje, które mogą wydawać się rozległe i przytłaczające, można sprowadzić do przewodnika «krok po kroku» lub interaktywnej mapy wizualnej. Obszary działalności gospodarczej, takie jak trend sprzedaży/wydatków, wskaźniki ryzyka, niewłaściwe finansowanie, zarządzanie zapasami, średnie branżowe i porównania z konkurencją, mogą być rozpatrywane w ciągu kilku minut, a nie miesięcy.

W zależności od wielkości firmy mogą Państwo oferować różne usługi. Dla małej firmy dopiero rozpoczynającej działalność, zewnętrzna księgowa pracująca na zasadzie projektu jest prawdopodobnie najlepszą drogą. Jednak większe korporacje mogą być zmuszone rozważyć zatrudnienie księgowego z zewnątrz. W zależności od pełnionej funkcji, są to niektóre z funkcji, które powinieneś oferować.

Wewnętrzny księgowy
Zewnętrzny księgowy

 • Księga główna/ plan kont
 • Odpowiedzialność za codzienne transakcje
 • Przygotowanie i analiza sprawozdania finansowego
 • Rachunkowość kosztów i analiza wariancji
 • Zarządzanie finansami i środkami pieniężnymi, w tym uzgadnianie rachunków bankowych
 • Rachunkowość płac i środków trwałych
 • Przygotowanie zeznania podatkowego
 • Sporządzanie sprawozdań finansowych, w tym bilansu, rachunku zysków i strat oraz sprawozdania finansowego
 • Analiza lub porady dotyczące rozwiązywania problemów
 • Rejestrowanie transakcji
 • Rachunkowość płac i środków trwałych

Teraz, gdy już utrwaliłeś swój pakiet usług, upewnij się, że Twoje niesamowite umiejętności księgowe są znane w całej sieci. Udostępnij się w najlepszych wyszukiwarkach, w których znajdują się księgowi tacy jak Yelp, Angie’s List, The American Institute of Certified Public Accountants, Professional Association of Small Business Accountants i National Association of Enrolled Agents.

Po udostępnieniu się, wprowadzeniu na rynek wszystkich swoich kluczowych kwalifikacji i znalezieniu szerokiego grona potencjalnych klientów, przenieś swoją technologię na wyższy poziom. Obserwuj swoich klientów i komunikuj się z nimi skutecznie i wydajnie za pomocą programów księgowych klasy premium, takich jak QuickBooks, Xero, Sage, Creative Solutions i Finagraph. Systemy te pozwalają użytkownikom na usprawnienie procesu księgowego, automatyzację finansów i natychmiastowy przegląd kondycji firmy.

Po zakończeniu tego procesu możesz się zrelaksować i zacząć koncentrować się na tym, co robisz najlepiej – na ratowaniu biznesu swoich klientów.

O autorze:

James Walter jest dyrektorem generalnym i współzałożycielem firmy Finagraph z siedzibą w Seattle, dostawcy najlepszych w swojej klasie zautomatyzowanych narzędzi wywiadu finansowego, które zapewniają instytucjom finansowym zaawansowaną analitykę i weryfikację danych. Posiadając dziesięciolecia doświadczenia, był również liderem w kilku firmach technologicznych i finansowych, w tym Fusion Business Finance i Microsoft. Jest absolwentem Uniwersytetu na Alasce w dziedzinie informatyki i mieszka w Seattle, gdzie pracuje z różnymi startupami pomagającymi rozwijać ich działalność.