Jak można płacić swoim klientom?

«Nic się nie dzieje, dopóki sprzedaż nie zostanie dokonana.» Tom Watson Senior z IBM wpadł na to. Dla twojego klienta, który jest właścicielem firmy, chodzi o dzwonienie do kasy. Technologia zwiększyła liczbę sposobów, na jakie klienci mogą zapłacić rachunek. Czy Twoi klienci są gotowi na przyszłość, czy żyją w przeszłości?

Przyglądamy się sposobom, w jaki klienci Twojej firmy – właściciele firm – mogą woleć płacić. Nie wszystko odnosi się do wszystkich. Przecież istnieją różne rodzaje firm. Są względy geograficzne. Knajpa w restauracji nie będzie oczekiwać, aby rozliczyć rachunek z Elektronicznym Przelewem Środków. Z drugiej strony, jeśli jesteś w mieście, które przyciąga ogromną liczbę zagranicznych turystów, musisz być świadomy ich unikalnych potrzeb.

Są restauracje, które nie akceptują kart kredytowych. Peter Luger’s Steak House w Nowym Jorku jest tego dobrym przykładem. W 2012 roku badanie Zagat wykazało, że około 40% potencjalnych klientów unika restauracji, które akceptują tylko gotówkę, a nie karty kredytowe. Są restauracje, które nie akceptują gotówki. Według USA Today , Starbucks eksperymentował z tą koncepcją w jednej z lokalizacji w Seattle. Są nawet firmy, które będą akceptować papierowe pieniądze, ale nie monety.

Jak wspomniano wcześniej, wiele zależy od rodzaju działalności, jaką prowadzi klient. W przypadku transakcji B2B standardową praktyką biznesową jest wystawianie faktur z terminem płatności netto 30 dni. Załóżmy, że Twój klient ma do czynienia z chodzeniem po klientach.

Sześć podstawowych metod płatności, o których powinni wiedzieć sprzedawcy detaliczni

Twój klient, który jest właścicielem firmy, chce tylko dostać zapłatę. Co muszą zrobić, aby utrzymać się na szczycie trendów?

 1. Gotówka: To całkiem oczywiste. Po to są kasy.
 2. Czeki osobiste: Jeśli restauracja nie akceptuje kart kredytowych, często stosuje politykę przyjmowania czeków osobistych.
 3. Karty kredytowe: Według danych z 2012 roku z valuepenguin.com, Visa, MasterCard i Discover są akceptowane w około 9 milionach placówek w całym kraju. Szlaki American Express na 6 milionów. (3) A 2019 USA Today artykuł opisuje «prawie powszechną akceptację» kart VISA i MasterCard. Opłaty za machnięcia są często problemem. Niektóre firmy pobierają dodatkowe opłaty, jeśli do zapłaty użyjesz karty kredytowej.
 4. Apple Pay: To jeden z przykładów usługi związanej z cyfrowym portfelem. Klient płaci przez swój telefon. Jest to tzw. usługa płatności zbliżeniowych. Wiele terminali sklepowych akceptujących karty kredytowe również wskazuje, że Apple Pay jest akceptowany.
 5. Kartki z prezentami: To odwrotna wersja sklepowej karty kredytowej. Ktoś otrzymuje kartę jako prezent. Można jej używać w danym sklepie lub restauracji zamiast gotówki lub karty kredytowej. Warto to szczegółowo zbadać. Jeśli odwiedzisz swoje lokalne Costco, prawdopodobnie zobaczysz oznakowanie pozwalające na zakup kart podarunkowych dla konkretnych lokalnych firm o wartości nominalnej 100,00$ za 80,00$.
 6. Karty SNAP: Jeśli klient sprzedaje artykuły spożywcze, jest zaznajomiony z Programem Wspomagania Odżywiania Uzupełniającego (SNAP), odrost programu znaczków spożywczych. Odbiorcy używają karty elektronicznego transferu korzyści (EBT) w sklepach powiązanych z programem. Jeśli Twoja firma sprzedaje podstawowe artykuły spożywcze, mogą oni złożyć wniosek do USDA, aby zostać autoryzowanym sprzedawcą w ich programie.

Pięć metod płatności dodatkowych

Sześć wymienionych powyżej przykładów powinno obejmować większość scenariuszy, ale jest ich więcej. Mogą one być ważne, jeśli znajdujemy się w określonej niszy rynkowej.

 1. PayPal: Ten jest dość oczywisty, jeśli robisz interesy online.
 2. Elektroniczny przekaz pieniężny (EFT): Jeśli kwota jest wystarczająco duża, pieniądze wędrują z ich banku do Twojego banku. Jest on często używany przy rozliczaniu faktur.
 3. :

 4. Union Pay Cards: Wielu chińskich turystów odwiedza Stany Zjednoczone. Simon Properties, właściciel Woodbury Commons i King of Prussia Mall, ma program dla chińskich turystów, aby używać ich kart Union Pay do płatności w sklepach. FYI: Jest to największa organizacja płatności kartami na świecie. Według Statysty, w 2017 roku, około 3,17 miliona chińskich turystów odwiedziło Stany Zjednoczone. Jeśli Twój klient jest w Nowym Jorku, San Francisco, Waszyngtonie lub innych miastach przyciągających chińskich turystów, może to być ważne.
 5. Waluta obca: Podróżowałeś za granicę. Prawdopodobnie zatrzymałeś się w hotelach oferujących kursy wymiany walut na ścianie w pobliżu recepcji. Chociaż wielu turystów nosi przy sobie karty kredytowe, co zrobić, jeśli ktoś chce zapłacić gotówką, która nie jest denominowana w dolarach? Jeśli jesteś w mieście przyciągającym wielu zagranicznych turystów (np. w Nowym Jorku), prawdopodobnie w pobliżu znajdują się miejsca wymiany walut. Jak poradzisz sobie z tą sytuacją?
 6. Waluty kryptokurczowe: Prawdopodobnie jeszcze tam nie jesteśmy, ale zadziwiające jest, że są sprzedawcy, którzy akceptują Bitcoin jako płatność, zazwyczaj jako część transakcji online. Twój klient prawdopodobnie nie musi się tym jeszcze zajmować, ale ten dzień może być niedaleko.

Jeśli Twój klient będący właścicielem firmy może odnieść się do większości z pierwszych siedmiu przykładów, prawdopodobnie zapewniają one wystarczające opcje płatności dla prawie każdego klienta, który przechodzi przez ich drzwi.