Jak połączyć się z Twoją publicznością

Czy kiedykolwiek przedstawiłeś prezentację, która była kompletną klapą? Nawet z publicznością, która ma taką możliwość, możesz dostać to spojrzenie jelenia w świetle reflektorów, gdy tłumaczysz swojemu klientowi będącemu właścicielem firmy najdrobniejsze punkty deklaracji podatkowej.

Szanse są takie, że pomijasz najważniejszą część przygotowań do prezentacji: zrozumienie swoich odbiorców. Kiedy poświęcasz czas na zastanowienie się nad nimi i postawienie się na ich miejscu, masz możliwość połączenia się i rzeczywistej komunikacji.

Często zdarza się, że osoby, które nie przeprowadziły wielu prezentacji, popełniają błąd myśląc, że muszą pokazać publiczności, jak bardzo są mądre. Tak więc używają wielkich słów lub wewnętrznego lingu i mówią ponad głowami wszystkich.

Prawdziwym sekretem zaimponowania publiczności swoją wiedzą jest zaangażowanie i komunikowanie się z nimi. Najlepsze głośniki nie starają się pokazać, jak inteligentne są, ale zamiast tego połączyć się z publicznością na ich poziomie.

Jako profesjonaliści w dziedzinie finansów musimy również pamiętać, że choć biegle posługujemy się językiem liczb i rachunkowości, nasi odbiorcy mogą nie być. Oznacza to, że musimy przekładać nasze pomysły na słowa, które rozumieją. Oto, na czym należy się skupić.

Dlaczego miałoby ich to obchodzić?

Czy informacje, które przekazujesz, w jakikolwiek sposób łączą się z Twoją publicznością? Pomyśl o swoim temacie z ich punktu widzenia. Oto kilka pytań, które mogą mieć na ten temat:

  • Czy to odnosi się do mojej sytuacji?
  • Czy muszę robić coś innego?
  • Jeśli się nie zmienię, to czy na dłuższą metę będzie mnie to coś kosztowało?
  • Jaka jest nagroda, jeśli dokonam tej zmiany? Czy zaoszczędzi mi to na podatkach, czy też sprawi, że mój biznes będzie bardziej dochodowy?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci stworzyć prezentację, która będzie znacząca i pomoże zrozumieć informacje, które chcesz przekazać.

Jaki rodzaj informacji jest najlepszy dla tego odbiorcy?

Poza ustaleniem związku pomiędzy potrzebami odbiorców a informacjami, którymi chcesz się z nimi podzielić, musisz zastanowić się, jak najlepiej je zrealizować. Pamiętaj: W tym przypadku liczą się dane demograficzne.

Jest to szczególnie ważne w przypadku prezentacji informacji finansowych. Na przykład, jeśli rozmawiasz z grupą księgowych, będziesz chciał dołączyć liczby i wykresy, ponieważ jest to język, który rozumieją. Ale jeśli Twoją publicznością są pisarze lub artyści, musisz przedstawić informacje w bardziej wizualny sposób.

Nieuniknione jest, że w pewnym momencie będziesz miał do czynienia z osobami, które nie podzielają Twoich poglądów, opinii czy podejścia. W takich przypadkach będziesz chciał szybko ocenić styl komunikacji i osobowość danej osoby, aby móc się dostosować i kontynuować rozmowę.

Co oni już wiedzą?

Zrozumienie poziomu kompetencji słuchaczy pozwala dostosować prezentację do ich potrzeb lub nieznacznie przekroczyć poziom ich wiedzy. Takie dopasowanie tego, co wiedzą i czym się dzielicie, pozwala na stworzenie z nimi rozmowy. Pamiętaj, że analfabetyzm finansowy szaleje w dzisiejszych czasach, więc nie bądź zdziwiony, jeśli będziesz musiał jasno i prosto wyjaśnić podstawowe pojęcia z zakresu rachunkowości i podatków.

Wybierz mądrze swoje słowa

Następną istotną częścią jest upewnienie się, że słuchacze rozumieją słowa, których używasz. Zwykły angielski prawie zawsze działa lepiej niż żargon czy żargon, chyba że jesteś pewien, że wszyscy znają te terminy.

Niektóre słowa mają inne znaczenie dla specjalistów niż dla ogółu społeczeństwa. Na przykład, gdy większość ludzi słyszy “deprecjację”, myślą o wartości, jaką samochód traci, gdy wyprzedzają go z partii dealera. Ale dla nas, księgowych, ma to zupełnie inne znaczenie.

Chciałbym również zauważyć, że dodanie odpowiedniego humoru pomaga również w nawiązaniu kontaktu z publicznością. Może to również uczynić cię bardziej ludzkim, a mniej “mędrcem na scenie”.

Na przykład, jak można sobie wyobrazić, ekonomiczne przemówienia aktualizacyjne mogą być niewiarygodnie suche, nudne i zupełnie nieinspirujące. Ale kiedy Steve Forbes wygłosił je na dorocznym zjeździe National Speakers Association w 2014 roku, nie było to nic innego jak nudne.

Unikał terminów technicznych, zabawiał i stosował analogie, które każdy mógł zrozumieć. Ponieważ bardzo dobrze rozumiał swoją publiczność i wyjaśniał ekonomię w kategoriach, które my rozumiemy i do których się odnosimy, otrzymał owację na stojąco za swoje wystąpienie.

Preparat Wypłaca się

Następnym razem, gdy będziesz wygłaszał dowolną prezentację na skomplikowany temat techniczny, zastanów się, kto znajdzie się na tej sali. Zastanów się, w jaki sposób możesz umieścić rzeczy w kontekście lub wykorzystać analogie, do których każdy może się odnieść.

Tak, to będzie wymagało dużo ciężkiej pracy, i nie, nie zagłuszasz treści. Tworzysz swoją prezentację tak, aby każdy mógł lepiej zrozumieć temat. Nawet gdy rozmawiasz jeden na jednego z jednym z klientów, ważne jest, aby wziąć pod uwagę ich zapotrzebowanie na informacje finansowe. Ta ciężka praca opłaci się dziesięciokrotnie, a publiczność odejdzie z pewną bardzo potrzebną jej wiedzą, którą może zachować.

Powiązane artykuły

Jak uzyskać informacje zwrotne od klientów

3 Sposoby na stworzenie wspaniałego doświadczenia klienta