Jak pomóc klientom, którzy są celem oszustów?

Wraz z rosnącą liczbą zgłoszeń ze strony IRS o kradzieży tożsamości poprzez oszustwa telefoniczne lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, urzędnicy stanowi, lokalni i federalni zachęcają społeczeństwo do nieprzekazywania w jakiejkolwiek formie informacji lub danych osobowych lub finansowych niezamówionym osobom dzwoniącym lub wysyłającym e-maile.

14 marca, podczas gdy my wszyscy martwiliśmy się o dzień podatku dochodowego od osób prawnych, IRS wydał zawiadomienie IR-2016-40, w którym omówiono oszustwa telefoniczne i mailowe, z którymi podatnicy zetknęli się ostatnio. Jeśli jesteś kimś takim jak ja, już od dłuższego czasu otrzymujesz szalone telefony od klientów w związku z tymi oszustwami. Do czasu, gdy IRS zaczął ostrzegać podatników, nasi klienci już nas ostrzegali.

Jakieś dwa i pół roku temu jechałem do domu z Miami do Orlando.Moja żona i partner biznesowy, Belsis, i ja byliśmy na południowej Florydzie, odwiedzając klientów.Moja żona jechała samochodem, gdy otrzymałem od klienta szalony tekst, że IRS rozmawiał z nim przez telefon.Dzwoniący powiedział jej, że jest jej winien pieniądze z IRS.

Teraz wszyscy wiemy, że czasami IRS dzwoni do klientów lub pojawia się w ich domu lub miejscu prowadzenia działalności; wiedziałem jednak, że to był przekręt, kiedy zadzwoniłem do mojego klienta, aby uzyskać więcej informacji. Kiedy zadzwoniłam, moja klientka powiedziała mi, że «urzędnik IRS» kazał jej zdobyć przedpłaconą kartę Visa za 1000 dolarów i ktoś przyjdzie do jej domu i ją odbierze.

IRS tak nie działa. Przede wszystkim, jeśli klient otrzymał telefon od agenta skarbowego, klient otrzymałby co najmniej kilka listów z IRS, które, miejmy nadzieję, dał ci.Ponadto, jeśli IRS zadzwoniłby, agencja nigdy nie zażądałaby płatności w formie karty przedpłaconej Visa.

Około rok później dostałem szalony telefon od klienta, a przekręt stał się bardziej skomplikowany. Powiedziała, że dzwonił urząd skarbowy i że jest nakaz aresztowania jej za niezapłacone podatki. Kiedy rozmówca się rozłączył, zadzwonił ponownie, a na identyfikatorze rozmówcy znajdował się numer telefonu do lokalnego wydziału szeryfa. Dzwoniący powiedział, że zastępca był w drodze do aresztowania mojej klientki.

Po tym telefonie zadzwonił do mnie mój klient. Jak pewnie się domyślasz, była bardzo zdenerwowana.Rozmawiając ze mną, oddzwonił fałszywy oficer IRS, a ja poprosiłem ją o przełączenie mnie na rozmowę.Zrobiła to.Zapytałem rozmówcę, o co chodzi w tej rozmowie, a ten powiedział, że jest nakaz aresztowania mojego klienta za niezapłacone podatki.Kiedy stwierdziłem, że niepłacenie podatków nie jest przestępstwem, oszust powiedział, że nakaz dotyczy uchylania się od płacenia podatków. Więc poprosiłem oszusta o jego numer odznaki. Wykonuję dużo pracy reprezentacyjnej, więc znam kolejność numerów odznak, a oszust nie dał mi wystarczająco dużo numerów. Powiedziałam oszustowi, że jego numer odznaki to za mało numerów i powiedziałam mojemu klientowi, żeby się rozłączył.

Kilka lat temu oszuści wysyłali podatnikom e-maile. Maile te mówiłyby coś o próbie zainicjowania wpłaty lub zwrotu pieniędzy na konto podatnika, ale z niewłaściwym numerem konta. Potencjalne cele były informowane przez uporczywych i agresywnych oszustów, że mają oni prawo do dużych zwrotów podatku lub są winni pieniądze i muszą zapłacić natychmiast. Zostali poinstruowani, aby kliknąć na link i umieścić na swoim koncie odpowiednie informacje o koncie bankowym.Inny email powiedział odbiorcom, że ich numer Social Security był nieprawidłowy i musiał zostać zaktualizowany przed rozpatrzeniem ich zeznania podatkowego. Po kliknięciu na link, zostaniesz przeniesiony na oficjalnie wyglądającą stronę, na której umieścisz swoje imię i numer Social Security.

Była duża kampania reklamowa wokół tego, że IRS nigdy nie wysyła e-maili, a to położyło kres tym e-mailiom. Problemem było to, że to wszystko stało się około 15 lat temu, a ludzie mają krótkie wspomnienia.Te przekręty z wyłudzaniem e-maili wracają po raz kolejny. Pamiętaj, że IRS nigdy nie wysyła e-maili. Jeśli wiadomość e-mail lub telefon, który otrzymujesz od kogoś, kto twierdzi, że jest z IRS, jest podejrzany lub nie czuje się do ciebie odpowiedni, może to być oszustwo.

Oszuści próbowali nawet wycelować w profesjonalistów podatkowych, twierdząc, że nasze hasło do e-usług ma wygasnąć, a jeśli go nie zmienimy, zostaniemy zablokowani. Teraz, ten może być alarmujący.E-usługi wyślemy Ci e-maila, gdy Twoje hasło wygaśnie, ale nigdy nie zostaniesz zablokowany w e-usługach.Jeśli spróbujesz zalogować się do e-usług po wygaśnięciu hasła, wystarczy, że zmienisz swoje hasło. Nie jesteś zablokowany.

W ogłoszeniu wydanym w ubiegłym tygodniu przez Urząd Skarbowy, komisarz John Koskinen stwierdził: «Systemy te nadal się dostosowują i ewoluują, starając się zaskoczyć ludzi w trakcie przygotowywania deklaracji podatkowych. Nie dajcie się zwieść. Urzędy skarbowe nie będą dzwonić do Ciebie z zaskoczenia, prosząc Cię o weryfikację Twoich danych podatkowych lub agresywnie grożąc Ci natychmiastową wypłatą».

Na koniec, należy pamiętać, że zawsze naszym podstawowym obowiązkiem jest edukacja naszych klientów. Wszyscy wiemy, jak działa IRS i powinniśmy być bardzo świadomi tego, że zawodzą ofiary okoliczności.Jeśli otrzymasz szalony telefon od klienta, teraz wiesz, co zrobić, aby uratować życie.

Artykuły pokrewne:

TIGTA Claims Progress in Thwarting Phone Scaming
.
A new Twist on the Tax Season Phone Scam