Jak pomóc klientom przejść bezgotówkowo

Dzień bezgotówkowego biznesu zbliża się coraz bardziej. Być może słyszeliście o tym, jak Visa ogłosiła w zeszłym miesiącu «wojnę z gotówką», ponieważ zaoferowała 10.000 dolarów poszczególnym restauracjom, aby mogły pójść bezgotówkowo, a bank obliczył, że firmy mogą zaoszczędzić miliardy w dochodach i miliony godzin pracy. I chociaż Visa może bezpośrednio skorzystać z takiego podejścia, księgowi powinni zacząć rozmawiać ze swoimi klientami biznesowymi na temat powodów, dla których powinni zrezygnować z gotówki.

Ta rozmowa musi odbyć się raczej wcześniej niż później. Pójście bezgotówkowo wiąże się z modernizacją technologii płatności cyfrowych w firmie, a im szybciej firma uświadomi sobie korzyści, tym szybciej będzie mogła zastanowić się, w jaki sposób dokonać modernizacji. Jednocześnie księgowi muszą przypominać klientom o błędach, które mogą zostać popełnione w trakcie i po zakończeniu transakcji bezgotówkowej, a także o tym, jak ich uniknąć.

Korzyści z działalności bezgotówkowej

Najprostszym sposobem na rozmowę z klientami o korzyściach płynących z braku gotówki jest zwrócenie uwagi na to, że obecnie mniej osób korzysta z gotówki. Sondaż Gallupa z 2016 roku wykazał, że tylko 24 procent Amerykanów dokonuje wszystkich lub większości swoich zakupów za gotówkę, w przeciwieństwie do 36 procent pięć lat temu. Być może, co nie jest zaskoczeniem, grupa, która rzuciła najwięcej w używaniu gotówki, to technologicznie inteligentni młodzi ludzie. Klienci korzystają nie tylko z kart debetowych i kredytowych, ale także z nowych mobilnych płatności technologicznych zamiast gotówki.

Firma, która ma młodszą klientelę, powinna więc bardziej zdecydowanie rozważyć przejście na system bezgotówkowy. A jazda bezgotówkowa może być tak samo wygodna dla każdej firmy, jak i dla klientów. Pracownicy mogą szybko obsługiwać transakcje, nie tracąc czasu na przekopywanie się przez kasę za odpowiednią kwotę reszty. Dzięki temu każda transakcja jest szybsza. Dzięki temu firmy mogą obsługiwać większą liczbę klientów, a klient poświęca mniej czasu na czekanie w kolejce.

I choć niektóre małe firmy mogą obawiać się zagrożenia ze strony hakerów lub bezpieczeństwa elektronicznego, to jednak bezgotówkowe działanie może poprawić bezpieczeństwo fizyczne. Brak gotówki w kasie jest ostatecznym środkiem odstraszającym od złodziei, rabusiów i okazjonalnie pozbawionych skrupułów pracowników. Transakcje finansowe również stają się bezpieczniejsze, ponieważ firmy nie muszą już martwić się o to, jak przechowywać i liczyć gotówkę. Zamiast siadać na koniec każdego dnia roboczego, licząc całkowitą wartość transakcji gotówkowych, księga finansowa może szybko pokazać, ile gotówki ma pracownik, oszczędzając koszty.

Jazda bezgotówkowa to duża zmiana, która zrywa z tysiącami lat cywilizacji. Ale potencjalne korzyści z przyciągnięcia młodszej klienteli, jak również możliwość szybkiego rejestrowania transakcji i posiadania wiedzy w czasie rzeczywistym o kondycji finansowej firmy są ogromne i mogą być tego warte w odpowiednich okolicznościach.

Powoli i ostrożnie Wykonanie

Pomimo tych korzyści płynących z braku gotówki, wielu właścicieli firm nadal będzie balansować nad tą koncepcją. Nawet jeśli tylko 24% Amerykanów dokonuje wszystkich lub większości swoich zakupów za gotówkę, może to oznaczać utratę znacznej liczby klientów. Z tych powodów, proces aktualizacji technologii punktów sprzedaży, aby przejść tylko bezgotówkowo musi być zrobione ostrożnie. A według Banku Rezerwy Federalnej USA w San Francisco 60 procent transakcji biznesowych poniżej 10 dolarów odbywa się za gotówkę, częściowo ze względu na to, jak wiele małych firm wymaga minimalnego zakupu, aby przyjąć gotówkę.

Oznacza to, że jak wspomniano powyżej, tylko niektóre przedsiębiorstwa, takie jak kasyna internetowe, powinny zająć się problemem braku gotówki, a te, które to robią, mogą stanąć w obliczu trudnego okresu przejściowego, w którym mogą stracić kilku klientów. Przede wszystkim przedsiębiorstwo, które jest zainteresowane przejściem na system bezgotówkowy, musi dołożyć ogromnych starań, aby poinformować klientów o tej zmianie. Obejmuje to wysyłanie e-maili i alarmów w mediach społecznościowych, jak również umieszczanie znaków informujących klientów o tym, że ten biznes będzie bezgotówkowy.

Szkolenie pracowników jest również krytycznym aspektem braku gotówki. Prawie na pewno oznacza to modernizację technologii punktu sprzedaży, a wszyscy pracownicy powinni być świadomi, jak z niej korzystać. Ale jeszcze ważniejsze jest to, że pracownicy wiedzą, dlaczego firma przechodzi tę zmianę i wiedzą, jak odpowiedzieć na wspólne pytania. Na przykład, niektórzy klienci mogą próbować argumentować, że firma musi przyjąć gotówkę, ponieważ jest ona prawnym środkiem płatniczym. Tak nie jest, dlatego nie można płacić za zakupy spożywcze wyrzucając do kasy gigantyczny słoik z groszami.

Pamiętaj, że bez względu na to, jak bardzo firma stara się informować klientów o nowych zmianach, zawsze znajdą się tacy klienci, którzy zostaną złapani nieświadomie i zareagują negatywnie. Celem Twojego klienta jest, aby ta liczba była jak najmniejsza. Zmniejszając minusy poprzez przygotowanie i przeszkolenie, Twój klient może czerpać korzyści z bezgotówkowej pracy i ułatwiać sprawy swoim klientom.