Jak prawidłowo wdrożyć rachunkowość leasingową

Wraz z wejściem w życie nowych standardów FASB na całym rynku, CPA wszędzie walczą o to, by w pośpiechu znaleźć sposób na ich właściwe wdrożenie, nie tracąc przy tym żadnego z kluczowych kroków niezbędnych do osiągnięcia sukcesu. Nowy standard leasingu, który wejdzie w życie w przyszłym roku i rok później, może być jednak mylący do zrozumienia, a wielu księgowych nie wie, od czego zacząć, jeśli chodzi o szczotkowanie podstaw, aby mogli sprostać wymaganiom swoich klientów.

W jaki więc sposób należy właściwie wdrożyć nowy standard leasingu i jakich kluczowych błędów należy unikać? Zapoznaj się z tymi wskazówkami, a w mgnieniu oka udowodnisz, że jesteś bezcenny dla swoich klientów.

Chodzi o zarządzanie czasem

W przypadku umów CPA kluczowe znaczenie ma zrozumienie, że czas jest najważniejszy; nowy standard leasingu FASB musi być w pełni przestrzegany w 2019 r. w przypadku spółek publicznych, a spółki niepubliczne będą musiały się do niego dostosować do 2020 r. Jeśli Twoja firma nie zaczęła się teraz przygotowywać, musi ruszyć z miejsca; każda zmarnowana sekunda to ogromna strata, ponieważ szybko nauczysz się, że nowe standardy wymagają ogromnej ilości czasu, aby je zrozumieć i wdrożyć.

W tym celu księgowi powinni zrozumieć, jak ważne jest właściwe zarządzanie swoim czasem; czy się to podoba, czy nie, wkrótce możesz spędzić niezliczoną ilość godzin na jednej umowie najmu, niestrudzenie pracując nad tym, aby zapewnić, że jest ona zgodna z nowymi standardami. Aby to zrobić, nie tracąc czasu i nie przeglądając wszystkich umów leasingowych, zanim nowe standardy będą musiały zostać spełnione, będziesz chciał przedstawić kilka przydatnych wskazówek dotyczących zarządzania czasem, które księgowi mogą wykorzystać, aby zapobiec utonięciu w morzu papierkowej roboty.

Kiedy już to usuniesz, możesz podjąć prawdziwe wyzwanie tego nowego standardu: uniknąć pozostania w tyle. Księgowi odpowiedzialni za przygotowanie lub przegląd sprawozdań finansowych powinni oczekiwać, że zlokalizują praktycznie wszystkie umowy leasingowe zawarte przez ich firmę i dokładnie je przeanalizują, aby upewnić się, że są one zgodne z nowymi standardami, co może być zbyt dużym wyzwaniem dla każdej osoby, aby je podjąć, co oznacza, że może to wymagać zespołu. Jeśli Twoja firma nie przeanalizowała ponownie swojego podziału pracy, jeśli chodzi o standardy leasingu, będziesz chciał rozważyć tymczasowe rozwiązanie polegające na utworzeniu dedykowanego zespołu, którego zadaniem będzie spełnienie nowych standardów i zapewnienie, że żadna pojedyncza osoba nie przejdzie niezauważona przez pęknięcia.

Najemcy, od których wymaga się obecnie ujęcia w bilansie aktywów i zobowiązań z tytułu praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu o okresie obowiązywania dłuższym niż 12 miesięcy, powinni przejść bezpośrednio do źródła zmiany i zapoznać się z zasobami FASB dotyczącymi leasingu, aby upewnić się, że są one aktualne i czego teraz należy się spodziewać. Nie można wystarczająco podkreślić, że nie można przyspieszyć tego procesu, jak w przypadku hazardu na milionach kasyn; firmy, które nie poświęcą wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić, że ich umowy leasingowe są zgodne z nowym standardem, będą niezdolne do przyspieszenia wszystkich swoich umów leasingowych w ostatniej chwili.

Oczekuje się, że sprawozdania finansowe ulegną zmianie

Istota nowego standardu będzie najłatwiejsza do wykrycia w sprawozdaniach finansowych, których wypełnienie jest oczekiwane w przypadku umów CPA; bilans będzie miał wiele nowych twarzy, z którymi niedoświadczone umowy CPA mogą nie być obeznane. Wszystkie umowy leasingowe zawierane na okres dłuższy niż jeden rok będą musiały zawierać aktywa i zobowiązania o prawie użytkowania oraz wszelkie zobowiązania, co oznacza na przykład, że nie można oczekiwać, aby stare, lecz trwające umowy leasingowe spełniały wymogi nowego standardu, jeśli nie spełniają tych wymogów.

Accountants should take some time to read up on the specifics of how the balance sheets they work with will change, as they’ll be much more capable of helping their clients and firms understand the new standard if they have done so. Gromadzenie całego portfela leasingu i dokładne przeszukiwanie go w celu zbadania wszystkich bilansów nie będzie przyjemne ani szybkie, ale jest konieczne, jeśli chcesz uniknąć surowych kar za niespełnienie nowego standardu.

Każdy członek Twojego zespołu musi być również poinformowany o nowych standardach, nie tylko o CPA. Twój dział prawny, na przykład, może nie pracował wcześniej z wdrożeniem standardów rachunkowości i dlatego będzie potrzebował dodatkowej pomocy i wskazówek, jeśli chodzi o zrozumienie nowych przepisów, jeśli nie chcesz, aby Twoja firma na tym ucierpiała. Nie należy zapominać o tym, jak ważne jest, aby wszyscy byli na bieżąco i łatwo dostosować się do nowych standardów.

Przede wszystkim, weź głęboki oddech i ruszaj się; nowy standard leasingu będzie obowiązywał zanim się o tym dowiemy, a umowy CPA potrzebują więcej czasu niż cokolwiek innego, aby uporządkować swoje portfele leasingowe i zapewnić ich zgodność. Prawidłowo zarządzaj swoim czasem i zespołem, pilnuj swoich bilansów, a osiągniesz zgodność z przepisami szybciej, niż myślałeś, że jest to możliwe.

Powiązane artykuły

Czy Twoi klienci są gotowi na nowe standardy leasingowe?

Nowe standardy leasingowe, które powodują wiele wyzwań