Jak radzić sobie z nowym, trwałym schowkiem programu Excel 2016

Jeśli korzystałeś z programu Microsoft Excel przez dłuższy czas, prawdopodobnie zdałeś sobie sprawę, że ma on zupełnie inny związek ze schowkiem Windows niż jakakolwiek inna aplikacja, której mogłeś użyć.

Celowo wybrałem słowa “miał”, ponieważ w końcu Microsoft Excel 2016 nie będzie już oczyszczał schowka, gdy zdarzy się, że podejmiesz jakiekolwiek działania niezwiązane z wklejaniem danych. Najpierw ustawię trochę tła dla tego, jak ta funkcja działała w przeszłości, a następnie pokażę, czego można się spodziewać w przyszłości, jeśli używasz wersji pakietu Office 365 opartej na subskrypcji Microsoft Excel.

Powiedzmy, że wybierasz i kopiujesz szereg komórek, a następnie zauważasz, że chciałeś pogrubić górny rząd. Gdy zaznaczysz te komórki i klikniesz ikonę pogrubienia, nagle nie będzie już tego, co skopiowałeś do schowka – musisz zaznaczyć i skopiować dane ponownie.

Z drugiej strony, spróbujmy tego w programie Excel 2016:

1. Wybierz dowolny zakres komórek.

2. 2. Kliknąć polecenie Kopiuj lub nacisnąć Ctrl-C .

3. Wybierz inny zakres komórek.

4. Nacisnąć Ctrl-B , aby komórki te były pogrubione.

5. Zauważ, że Twój wybór skopiowanych komórek jest nadal aktualny i gotowy do wklejenia bez konieczności ponownego wybierania zakresu.

Rysunek 1 : Program Excel 2016 zachowuje to, co zostało skopiowane do schowka, niezależnie od działań niezwiązanych z przestrzenią.

: Excel 2016 przechowuje to, co zostało skopiowane do schowka, niezależnie od działań nie związanych z przestrzenią.

Jest to tylko jedno z wielu ulepszeń, które zostały dodane od czasu pierwszej wersji programu Excel 2016. Pisałem już wcześniej, jak takie funkcje slipstreamu mogą powodować problemy z kompatybilnością, takie jak wykres lejkowy i funkcje arkusza, takie jak TEXTJOIN, CONCAT, IFS, MAXIFS itd.

W przeciwieństwie do niektórych firm produkujących oprogramowanie, które zmusiły wszystkich użytkowników do korzystania z platform opartych na subskrypcji, Microsoft przyjmuje inne podejście. Nadal można nabyć licencje wieczyste Office 2016, z których można korzystać tak daleko w przyszłości, jak pozwala na to technologia. Jednakże, tacy użytkownicy są obywatelami drugiej kategorii w tym nowym świecie opartym na abonamencie.

Historycznie, wszyscy użytkownicy Excela mieli dokładnie takie samo doświadczenie w ramach danej wersji programu Excel. Nowe funkcje pojawiły się w większości wraz z głównymi wydaniami programu. Czasami jednak aktualizacja oprogramowania dodawała nowe funkcje, np. gdy Service Pack 1 dla Excela 2007 dodawał możliwość drukowania w formacie PDF. W większości przypadków jednak program Excel rozwijał się co około trzy lata, aż do momentu szybkiego przejścia na Excel 2016.

Abonenci usługi Office 365 widzą nowe funkcje równie często jak co miesiąc. Niektóre z nich jeszcze bardziej przyspieszają ten proces, wybierając bezpłatny program Microsoft Office Insider. Aktualizacje pakietu Office pojawiają się okresowo, więc należy sprawdzić, czy są one dostępne, tak jak to pokazano na rysunku 2 .

Rysunek 2 : Sekcja konta w menu Plik umożliwia przeglądanie i aktualizację pakietu Microsoft Office.

:

Aby upewnić się, jak Twoja wersja programu Excel 2016 jest licencjonowana:

1. 1. Wybierz Plik .

2. 2. Wybierz Konto .

3. Jeśli słowa Produkt subskrypcyjny pojawią się razem z Microsoft Office 365 , to najprawdopodobniej pojawią się nowe funkcje i możliwości, których nie ma wielu innych użytkowników Excela, jak pokazano na Rysunek 3 .

Rysunek 3 : Użytkownicy Microsoft Office 365 mają wiele możliwości, których nie mają inni użytkownicy Excela.