Jak rozwijać swoją firmę i monetyzować usługi doradcze

Wszyscy rozmawialiśmy szeroko o tym, jak zmienia się zawód księgowego, ale jak dokładnie księgowi mogą spieniężyć te zmiany?

Aby mieć pomysł, przyjrzyjmy się najbardziej aktualnym trendom w sposobie uzyskiwania przychodów przez firmy księgowe. W niedawno opublikowanym raporcie o wynikach branży księgowo-księgowej w Stanach Zjednoczonych z 2018 roku od Xero, jest oczywiste, że kluczem do sukcesu jest przejście do oprogramowania księgowego online.

Badanie wykazało, że średnia stawka rozliczeniowa dla firm wynosiła 6 300 dolarów na klienta małej firmy i wynosiła średnio 100 940 dolarów na pracownika. W międzyczasie, firmy, które w pełni wykorzystały oprogramowanie księgowe online, naliczały średnio 10.375 dolarów na klienta małej firmy i przyniosły 204.200 dolarów na pracownika. Firmy te również doświadczyły prawie dwukrotnego wzrostu, z 14,9 procent do 28,3 procent.

Wnikając nieco głębiej w badanie, widać, że wzrost ten pochodzi z dwóch głównych źródeł. Po pierwsze, przy większej liczbie klientów korzystających z aplikacji księgowych online, firmy te mogą obsługiwać więcej klientów na jednego członka zespołu. Po drugie, firmy, które oferują swoim klientom księgowość online, mają więcej możliwości sprzedaży usług doradczych i konsultingowych, które podnoszą ogólną wartość klienta.

Oto, jak mogą wyglądać te usługi:

Konsultacje dotyczące oprogramowania

Oczywistym elementem ekspertyzy do zarabiania jest wiedza na temat oprogramowania księgowego. Wiele firm szuka przejścia do korzystania z oprogramowania księgowego online, ale nie są pewne, gdzie zacząć. A może już korzystają z QuickBooks Online, Xero, lub Sage i szukają rozwiązania do zarządzania wydatkami lub rozliczeń, które będą integrować.

Zaproponuj usługę pomocy swoim klientom w projektowaniu i wdrażaniu stosów technologii księgowych dostosowanych do ich potrzeb biznesowych. Jest to doskonały sposób na upsell w ramach abonamentu, a jednocześnie doskonała usługa jednorazowa, którą możesz zaoferować klientom, którzy mają niewielkie szanse na to, by stać się firmą długoterminową.

Usługi subskrypcji

Usługi subskrypcji stają się coraz bardziej akceptowanym sposobem świadczenia usług przez wszelkiego rodzaju firmy. Specjaliści od księgowości mogą odejść od modelu rozliczeń godzinowych, aby zaoferować swoim klientom znacznie lepszą wartość przy jednoczesnej stabilizacji własnych wyników finansowych.

Usługa abonamentowa może być połączona z abonamentem na oprogramowanie księgowe, w którym Twoja firma upewnia się, że podstawowe informacje są dostępne dla klienta na tablicy rozdzielczej, a następnie pomaga klientowi w comiesięcznej strategii dotyczącej KPI i celów. Klienci mogą też płacić ryczałtową opłatę za dostęp do Twojego zespołu, kiedy tylko tego potrzebują – co jest doskonałym rozwiązaniem dla klienta, który zawsze wydaje się być w trybie kryzysowym.

Wraz z modelem abonamentowym pojawia się możliwość dodania poziomu usług premium, aby pomóc swoim klientom dostosować się do ich potrzeb. Na przykład, możesz zaoferować szybsze terminy przetwarzania, większą dostępność, tygodniowe raporty i inne korzyści na poziomach premium.

Usługi doradcze i konsultingowe

Kiedy zatrudniasz prawnika, rozumiesz, że płacisz za jego wiedzę, a nie za czas. Podobna transformacja ma miejsce w naszej branży. Kiedy księgowi pozycjonują się nie tylko jako biegli w oprogramowaniu księgowym, ale jako cenna część biznesu swoich klientów, mogą zacząć zarabiać na swojej wiedzy jako konsultant.

Ostatnie badanie wskazuje, że firmy świadczące usługi doradcze osiągają znacznie wyższe przychody na klienta niż firmy oferujące jedynie usługi zgodności z przepisami. Zwróć się do swoich dotychczasowych klientów, aby pomóc im w wyborze usług doradczych i konsultingowych, w których się specjalizują.

Na jakie pytania najczęściej pytają Twoi klienci? Gdzie zdobyliście najwięcej doświadczenia?

Niektóre pomysły obejmują:

  • Strategia biznesowa: budżetowanie, prognozowanie przepływów pieniężnych, śledzenie KPI
  • Uruchomienie i doradztwo dla przedsiębiorców
  • Inteligencja biznesowa i benchmarking wydajności

Jeśli Twój zestaw umiejętności obejmuje funkcje wyższego szczebla w zakresie strategii i planowania, które normalnie byłyby wypełniane przez Dyrektora Finansowego, możesz również rozważyć zaoferowanie wirtualnych lub zewnętrznych usług CFO. Wielu właścicieli małych firm i założycieli firm rozpoczynających działalność gospodarczą zdaje sobie sprawę, że mogliby odnieść korzyści z posiadania kogoś na tym stanowisku, ale po prostu nie ma ich w miejscu, w którym mogliby sobie na to pozwolić.

Embrace the Paradigm Shift

Wszystkie te nowe modele przychodów są możliwe dzięki zmianie paradygmatu w naszym zawodzie. Małe firmy po prostu nie szukają kogoś, kto prowadziłby ich numery – szukają mentoringu, spostrzeżeń biznesowych, porad w zakresie budżetowania i pomocy ekspertów.

Przyszła firma księgowa będzie pełnić rolę tego zaufanego doradcy. Czy twoja firma jest gotowa do przejęcia tego płaszcza?

AccountingWEB i Xero z dumą prezentują te treści w czteroczęściowej serii. Xero uczestniczy w naszym zaangażowaniu, aby pomóc firmom księgowym lepiej służyć swoim klientom i napędzać ich rozwój. Dowiedz się więcej na xero.com .