Jak sprawić, by Facebook działał dla Twojej firmy

Przez Chrisa Maxwella

Czy Facebook jest skutecznym narzędziem marketingowym, czy też czasochłonnym obciążeniem? Eksperci twierdzą, że może to być albo, w zależności od podejścia Twojej firmy.

Przy ponad 900 milionach użytkowników Facebooka na całym świecie, z których połowa loguje się codziennie, potencjalne korzyści biznesowe wynikające z założenia strony dla Twojej marki na Facebooku od dawna są oczywiste. Jednak badanie przeprowadzone przez amerykańską firmę badawczą Compete sugeruje, że na całym świecie firmy nie angażują wystarczająco dużo swoich stron – mniej niż jeden na dwudziestu użytkowników wraca na stronę marki w ciągu trzydziestu dni od “polubienia” jej.

Sceptycyzm co do wymiernych korzyści finansowych związanych z założeniem i zarządzaniem stroną marki na Facebooku zniechęca również małe i średnie przedsiębiorstwa do dalszego zgłębiania tej strategii, wynika z badania przeprowadzonego przez specjalistów e-learningowych MindLeaders. Pięćdziesiąt cztery procent twierdzi, że rozważyłoby szersze korzystanie z sieci, gdyby było więcej dowodów na korzyści. Eksperci twierdzą jednak, że istnieją realne korzyści finansowe, które można osiągnąć za pomocą Facebooka, aby stworzyć świadomość, zwiększyć obsługę klienta, przeprowadzić badania rynku, a ostatecznie zwiększyć sprzedaż.

“Ludzie mówią o zwrocie z inwestycji”, mówi Christer Holloman, autor The Social Media MBA: Your Competitive Edge in Social Media Strategy Development and Delivery . “Ale drugą rzeczą, którą powinniśmy się zastanowić, jest to, jaki jest koszt ignorowania – ludzi mówiących o [Twojej] marce i nie korygujących swoich błędnych przekonań lub zamieszczających rozwiązanie. Rozmowy o tobie będą się toczyć na Facebooku, niezależnie od tego, czy tam jesteś, czy nie”.

Ale, mówi Charlotte Britton, dyrektor zarządzający agencji mediów społecznościowych Optimum Exposure, nie jest to tak proste jak założenie strony: “Samo bycie w mediach społecznościowych nie wystarczy już. Polega na budowaniu społeczności, budowaniu lojalności wobec marki, prowadzeniu badań klientów, a następnie, dzięki temu, dostrzeganiu zwrotu z zainwestowanego czasu”.

Więc jak zbudować dochodową strategię na Facebooku? Nasi eksperci oferują następujące wskazówki.

1. Facebook, który pasuje. “Ludzie mogą spędzać dużo czasu i zasobów na stronie Facebooka, więc naprawdę musisz zacząć od końca”, mówi Steve Nicholls, autor Social Media in Business: Succeeding in the New Internet Revolution . “Pierwszą rzeczą, którą chciałbym powiedzieć każdemu, kto na to spojrzy, jest rozważenie swoich celów biznesowych. Po pierwsze, zapytaj, co próbujemy zrobić i jak coś takiego jak Facebook może działać jako podzbiór naszych celów biznesowych?”

Britton się zgadza: “Skup się na swoich celach – może chciałbyś zdobyć więcej adresów e-mail, aby dotrzeć do większej liczby osób, albo otworzyć nową aleję komunikacyjną dla zespołu obsługi klienta, albo sprawić, że więcej osób będzie lojalnymi konsumentami danego produktu”. Ale, mówi Holloman, największą uwagę należy zwrócić na to, czy jest to w ogóle właściwe dla Twojej firmy: “Czy to pasuje do Twojej marki? Czy na Facebooku znajdują się dane demograficzne, do których kierujesz swoje działania? Czy są tam twoje propozycje B2B?”

Dowody na to, że baza użytkowników Facebooka starzeje się, mogą stanowić zachętę dla przedsiębiorstw skierowanych do starszych konsumentów; średnia wieku wzrosła z trzydziestu trzech do trzydziestu ośmiu lat w latach 2010-2011.

2. Tworzenie atrakcyjnej zawartości. Po podjęciu decyzji o zanurzeniu się i założeniu fan page’u na Facebooku, rozpoczyna się poszukiwanie tak bardzo poszukiwanego “lubię to” – kliknięcia wspierającego, które zwróci uwagę znajomych użytkownika na Twoją markę. “Błędem numer jeden firm jest to, że oczekują, iż ludzie będą po prostu “lubić” stronę bez względu na to”, mówi Holloman.” Ale nie… musi być jakiś powód do poparcia – co w nim jest dla nich? Czy podzielicie się ekskluzywnymi wiadomościami z sympatykami lub linkami do zniżek na wasze produkty lub jakiś rodzaj usług?

“Na przykład, Evans Cycles, brytyjski sprzedawca rowerów, prowadził cotygodniowy czat na żywo z ekspertem ds. napraw za pośrednictwem swojej strony na Facebooku, gdzie ludzie mogli zadawać pytania i mieć rozwiązane problemy. Wszystko, co odwiedzający musieli zrobić, aby uzyskać dostęp do tej strony, było “jak” strona pierwsza. Osobiście jestem fanem strony Range Rovera, która od czasu do czasu dzieli się zdjęciami samochodów koncepcyjnych i nadchodzących modeli z fanami na Facebooku – wydaje mi się, że zostałem wtajemniczony w pewną tajemnicę. Wciągająca, użyteczna zawartość trzyma cię w umyśle użytkownika”, powiedział Holloman.

3. Słodziutka umowa. Przyciągająca wzrok, użyteczna zawartość może cię jak dotąd nieść, ale jeśli naprawdę chcesz, aby ludzie wracali, musisz zaoferować trochę więcej. “Jeśli jesteś biznesem nastawionym głównie na sprzedaż, to oferowanie zniżek na produkty dla osób, które “lubią” Twoją stronę, instalując aplikację Kupony, jest zdecydowanie czymś, co należy rozważyć”, mówi Nicholls. “Jeśli zamierzasz przeprowadzić rozdanie, upewnij się, że nagroda jest odpowiednia dla Twojej firmy lub produktu. Jeśli powiesz, że rozdajesz iPada, dostaniesz wiele osób, które chciałyby go mieć, ale nie są zainteresowane tym, co masz do sprzedania. Posiadanie miliona nieistotnych fanów nie jest takie użyteczne. Mniejsza grupa zaangażowanych fanów będzie miała o wiele więcej wartości.”

Holloman zgadza się, że skupienie się na jakości nad ilością jest kluczowe: “Pamiętaj: przeciętny użytkownik Facebooka ma 150 znajomych, więc wystarczy zaangażować tylko jedną osobę, aby osiągnąć 150 więcej – jest to potężny efekt mnożnikowy”.

4. Promuj swoją stronę. Z atrakcyjną fan page pełną użytecznych treści i ofert, prowadzenie ruchu na niej poprzez szerszą promocję jest niezbędne, mówi Nicholls. “Upewnij się, że pobierasz widget na Facebooku, który możesz zainstalować na firmowej stronie internetowej, aby połączyć się bezpośrednio ze swoją stroną fanowską”, mówi. “I umieść go w widocznym miejscu. Często znajduję je zbyt ukryte.”

Jest to taktyka zaskakująco mało wykorzystywana, a nowe badania z serwisu monitoringu internetowego Pingdom twierdzą, że Facebook jest obecny tylko w 24% z 10.000 najlepszych stron internetowych na świecie.

5. Nie psuj się. “Bardzo często zdarza się, że biznes zaczyna się entuzjastycznie, wiele osób się zapisuje, zamieszcza wiele świeżych treści, a potem trochę się psuje”, mówi Holloman.

“Następnie widzisz strony, które nie były aktualizowane od dni, tygodni, a nawet miesięcy, co może oczywiście źle odbijać się na marce. Jeśli masz zamiar zrobić to skutecznie, a ostatecznie sprawić, że to się opłaci, konieczne jest bardziej długoterminowe zaangażowanie i orać do przodu.

Dobrą taktyką jest stworzenie kalendarza redakcyjnego dla twojej strony na Facebooku, wypełnionego na najbliższe sześć do dwunastu miesięcy. Zdecyduj, jak często będziesz coś publikował – niektóre zdjęcia jednego dnia, wideo następnego dnia, link do następnego dnia, ogłoszenie o ważnym, zbliżającym się terminie. Oszałamiające i zmieniające się treści będą utrzymywać ludzi w zaangażowaniu.”

Artykuły pokrewne:

  • Media społecznościowe: Dziesięć rzeczy, których księgowi nigdy nie powinni robić
  • Jak księgowi używają mediów społecznościowych w biznesie

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na naszej siostrzanej brytyjskiej stronie internetowej, Business Zone.