Jak stawić czoła wyjątkowości księgowości

Księgowi na całym świecie wiedzą lepiej niż większość z nich, że muszą bacznie obserwować nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, zwłaszcza że te przełomowe innowacje mogą poważnie zagrozić ich możliwościom zatrudnienia w przyszłości. Coraz większą popularnością wśród księgowych cieszy się też dziś zapowiadająca się koncepcja, że zbliża się wyjątkowość księgowości, zbieg różnych wydarzeń, które na zawsze odmienią branżę, jaką znamy. Jaka jest więc prawda o tej tak zwanej osobliwości księgowej?

Oto jak można zacząć przygotowywać się do stawienia czoła wyjątkowości księgowości i najgorętszych trendów, które trzeba śledzić z bliska, jeśli chcesz uniknąć bycia przestarzałym przez falę zmian, które wkrótce rozbije się na branży księgowej.

Weź głęboki oddech – to nie koniec świata

Po pierwsze, ustalmy, co jest prawdą w tak zwanej “księgowej osobliwości”, do której się zbliżamy, a co nie. W większości przypadków księgowi wszędzie wpadają w totalną panikę z powodu obaw, że wkrótce zostaną zastąpieni inteligentnymi maszynami, szczególnie tymi, które lepiej niż ludzie potrafią wykonywać skomplikowane, analityczne zadania. Podczas gdy prawdą jest, że nadchodząca fala automatyzacji prawdopodobnie uderzy w branżę, a wiele niskopoziomowych stanowisk w księgowości, które są podstawą branży dzisiaj, zostanie zastąpionych przez procesy algorytmiczne jutro, jest wiele, co księgowi mogą zrobić, aby przetrwać rewolucję automatyzacji.

Jeśli jednak chcesz być dobrze przygotowany do księgowości osobliwości, musisz zrobić więcej niż tylko czytać o takich rzeczach jak sztuczna inteligencja. Podczas gdy technologie uczenia się maszyn są naprawdę imponujące i zasadniczo przekształcają wiele branż, faktem jest, że są one tylko jednym z aspektów szerszej osobliwości księgowości, na której musisz się skupić. Jak sam termin “wyjątkowość księgowości” sugeruje, zbliżamy się do momentu, w którym zderzają się ze sobą liczne i zróżnicowane zakłócenia, więc skupienie się na jednej rzeczy może pozostawić Cię w tyle za innymi czynnikami, które napędzają zmiany we współczesnej branży księgowej.

Po pierwsze, zacznij zastanawiać się, jak w najbliższej przyszłości zmienią się przepisy rządowe dotyczące branży księgowej, a przekonasz się, dlaczego skupienie się w zbyt dużym stopniu na technice może pozostawić Cię otwartym na niespodzianki gdzie indziej. Globalne standardy rachunkowości szybko się zmieniają i musisz być na bieżąco z nimi, jeśli nie chcesz być zaskoczony, a tym samym stać się nieefektywną częścią codziennych działań Twojej firmy.

Aby z powodzeniem stawić czoła tej wyjątkowości, należy zacząć opanowywać pewne kluczowe umiejętności, które zapewnią zachowanie pewnego poziomu elastyczności na rynku pracy, a także rozważyć ponowną ocenę podstawowych zasad, które doprowadziły do uzyskania statusu CPA w pierwszej kolejności.

Jutrzejsi księgowi będą innej rasy

Nadchodząca osobliwość księgowa może wydawać się przecząca, ale to nie koniec świata. Mimo to, jutrzejsi księgowi będą rzeczywiście odgrywać zasadniczo inne role niż te CPA z dnia dzisiejszego, ale jest to całkowicie logiczne i naprawdę tylko kontynuacja historii jak zwykle; przecież CPA z początku lat 2000. były znacznie inne niż ich poprzednicy z wcześniejszych epok, a zmiana jest jedną stałą rzeczą w świecie biznesu bez względu na to, w jakiej dziedzinie się znajdujemy.

Aby pozostać rentownym na długoterminowym rynku pracy, trzeba zatem zachować elastyczność i zdobyć zróżnicowany arsenał umiejętności, których nie da się łatwo zautomatyzować. Dzisiejsze firmy księgowe z uzasadnionych powodów w przeważającej mierze skłaniają się ku elastycznym ustaleniom z pracownikami; stare sposoby pracy w korporacjach są po prostu nieskuteczne na współczesnym rynku. Dlatego też, jeśli chcesz utrzymać się na rynku, możesz rozważyć rozszerzenie zakresu swojej kariery zawodowej i przyjęcie nowych, poszukiwanych na rynku umiejętności.

Powinieneś dbać o umiejętności swoich ludzi, ponieważ są one nie tylko bezcenne w Twoim życiu społecznym, ale także okażą się kluczowe dla Twojej kariery w branży zdominowanej przez maszyny. Może się to wydawać sprzeczne z rozsądkiem, ale kiedy zrozumiesz, że jutrzejsi klienci będą chcieli, aby ich powitać ludzką twarzą, a nie chłodzącym robotem, możesz zobaczyć, jak opanowanie umiejętności społecznych i stanie się ekspertem od komunikacji interpersonalnej okaże się lukratywne dla Twoich długoterminowych perspektyw zawodowych.

Osobliwość księgowości nie musi oznaczać końca księgowości; przede wszystkim trzeba tylko pamiętać, aby nigdy nie ustalać żadnych swoich planów w kamieniu, ponieważ szybkie zakłócenia na pewno jeszcze bardziej wstrząsną branżą księgową w najbliższej przyszłości. Trzymaj się na palcach i bądź gotowy na migrację na nowe stanowiska, które wymagają nowych umiejętności w każdej chwili, a będziesz na dobrej drodze, aby z sukcesem zmierzyć się z zapowiadającą się wyjątkowością księgowości i pozostać genialnie udanym CPA przez kolejne lata.