Jak szukać perspektyw podczas wolontariatu w organizacji nonprofit

Księgowi są zawsze mile widzianymi członkami zarządów organizacji non-profit, dzięki ich doświadczeniu w biznesie i finansach. To szansa dla księgowych na dobrą robotę, ale także szansa na dotarcie do innych członków zarządu, którzy mogą stać się klientami. Księgowi powinni jednak uważać na to, jak to robią.

Nie wskakuj z wizytówkami na pierwszym spotkaniu zarządu. Wyrazy twarzy na twoich współpracownikach zasugerują: «Szukasz osobistego zysku? To po prostu nie jest zrobione, staruszku.» Jakoś podejrzewasz, że ta przytulna grupa członków zarządu, którzy mogli się znać od lat, robi ze sobą wiele interesów. Więc musi być jakiś sposób zgodny z zasadą «Służba przed sobą», mottem Sił Powietrznych USA.

Strategie na dzień posiedzenia

Zbliża się twoje pierwsze z wielu spotkań zarządu. Przygotuj się wcześnie. Ubierz się dobrze. Spotkaj się z innymi członkami zarządu przy ekspresie do kawy. Dowiedz się o ich powiązaniach z organizacją charytatywną, niezależnie od tego, czy jest to lokalne muzeum, symfonia, czy prywatna szkoła lub college. Jak długo już służą? Jak się zaangażowali? Bądź skromny i skromny. To nie jest czas na to, by samemu sobie walić w róg.

Usiądźcie i uważajcie, gdzie siedzą inni ludzie. Tak jak w przypadku domu modlitwy, niektórzy członkowie zarządu zawsze siedzą w tym samym miejscu. Dowiesz się tego. Podczas przyszłych spotkań spróbuj zmienić miejsce siedzące. To ludzka natura, aby rozmawiać z osobą z twojej prawej i lewej strony. Różne miejsca siedzące oznaczają, że spotykasz różnych ludzi.

Prawdopodobnie jesteś nieznany wszystkim poza komitetem nominacyjnym i twoim patronem. (Ktoś zasugerował twoje imię!) Siedź cicho. Nie wyrażajcie swoich opinii. Nie znasz zagadnień ani krajobrazu politycznego. Jak klasa szkoły podstawowej z surowym nauczycielem, siadaj prosto, patrz uważnie i nie przyciągaj uwagi.

Po spotkaniu, zostań z tyłu i porozmawiaj z kolegami z zarządu. Zadawaj dobrze poinformowane, ale niewinne pytania dotyczące omawianych kwestii.

Dlaczego przyjmujesz takie podejście? Twoje umiejętności mogą być szanowane, ale każdy ma swoje zdanie o księgowych. Niektórzy widzą fasolowe lady. Inni widzą powstrzymującą siłę wypowiadającą się, gdy ktoś chce wydać pieniądze. Inni widzą faceta z liczbami, który nie potrafi docenić bardziej niematerialnych korzyści płynących z działalności charytatywnej. «Co on tam robi?… Co ona wie?» (Lata temu widziałem znak na biurku kierownika korporacji: «Sekretem sukcesu w tej firmie jest trzymanie ludzi, którzy cię nienawidzą, z dala od ludzi, którzy jeszcze nie podjęli decyzji.») Przejmij kontrolę nad sytuacją.

Pomiędzy spotkaniami

Jesteś na tablicy do służby. Chcesz też sadzić nasiona, które wyrosną na biznes. Chcesz pracować zgodnie z zasadami. Twoją następną strategią jest zwiększenie swojej widoczności wyłącznie na własnych warunkach.

Zaproś każdego członka zarządu na śniadanie, lunch, kawę lub koktajle. Są to imprezy typu «one-on-one». Jesteś przyjazny, ale do rzeczy. Dowiedz się, jak zaangażowali się w działalność charytatywną. Czy są oni entuzjastami osobiście, czy też ich firma od dawna wspiera misję organizacji charytatywnej? Jakie są główne problemy w świecie organizacji non-profit?

Wyciągnij ich z własnego zawodu. Zainteresować się szczerze i zadawać inteligentne pytania. Oddają przysługę. Jeśli nie, dajcie krótką biografię i zapytajcie», Bazując na moim pochodzeniu, jak myślicie, gdzie najlepiej mógłbym pomóc?»

Dlaczego przyjmujesz takie podejście? Teraz, każdy może wiedzieć, że jesteś księgowym. Jesteś lubiany, bo interesujesz się innymi. Uczysz się o ich pochodzeniu, zawsze dobrym dla przyszłych rozmówców. Uczysz się o ich pasjach i stanowiskach związanych z działalnością charytatywną.

Your Have a Mentor

Ktoś wysunął twoje nazwisko. Osoba ta dostrzegła wyzwania, przed którymi stoi organizacja charytatywna i zdecydowała, że możesz przyczynić się do poprawy sytuacji. Spotkaj się ostatnio z nominatorem. Wyjaśnij, że spotykasz się z każdym członkiem zarządu prywatnie – to zrobi wrażenie na twoim mentorze, ponieważ prawie nikt tego nie robi. Traktujesz swoją rolę poważnie.

Teraz nadszedł czas, by poruszyć sprawę. «Rozumiem zasady. Jesteśmy tu, by służyć organizacji charytatywnej. Coś, nad czym się zastanawiałem: Czy robisz interesy z innymi członkami zarządu? Jak to się stało? Podeszli do ciebie czy na odwrót?» Ziarno zostało zasiane. «Jestem zainteresowany zwiększeniem mojej widoczności. Jak mam to zrobić?»

Twój mentor wie, że jesteś księgowym. Budujesz swój biznes i szukasz nowych klientów. Odpowiedzią może być: «Pozwól mi zobaczyć, co mogę zrobić.» Twój mentor zna dokładnie pozostałych członków zarządu i rodziny. Ktoś może przechodzić przez rozwód i potrzebować innego księgowego zupełnie poza swoim kręgiem społecznym. Inna osoba może rozważać start farmaceutyczny i potrzebować kogoś, kto zajmie się stroną podatkową. Twój opiekun może mieć dyskretne słowo i zasugerować, aby z Tobą porozmawiał.

W miarę jak będziecie pełnić funkcję powiernika, inne możliwości będą ewoluować: Służenie w komisjach. Mówiąc w imieniu organizacji. Sponsorowanie imprezy. Wkrótce wszyscy będą wiedzieć, co robisz i oznaczać cię jako «udanego». Dlaczego? Bo nie naciskasz na biznes.

O autorze:

Bryce Sanders jest prezesem Perceptive Business Solutions Inc. w New Hope w Pensylwanii. Prowadzi on szkolenia z zakresu pozyskiwania klientów HNW dla branży usług finansowych. Jego książkę «Captivating the Wealthy Investor» można znaleźć na Amazon.com.