Jak Twoja firma może być obecna w «Wojnie o talenty»?

Kluczowe zmiany zachodzą w pracy w firmach księgowych, ponieważ weterani wyżu demograficznego wchodzą na emeryturę lub rozważają przejście na emeryturę, a tysiąclecia coraz częściej dołączają do miejsca pracy. Jednak różnice pokoleniowe i różnice w nastawieniu wymagają również zmian w rekrutacji.

AccountingWEB rozmawiał z Paulem McDonaldem, starszym dyrektorem wykonawczym w firmie rekrutacyjnej Robert Half, o strategiach rekrutacji i utrzymania pracowników, które bardziej niż kiedykolwiek muszą uwzględniać kandydatów i pracowników różnych pokoleń, którzy mogą wpływać na kulturę firmy.

AW: Jakie nowe strategie lub taktyki są stosowane przez osoby rekrutujące i specjalistów ds. zasobów ludzkich – w celu zatrzymania – w obszarze rachunkowości/doradztwa finansowego?

Paul McDonald: W grze jest teraz wiele nowych strategii i taktyk. Pracodawcy szukają możliwości podniesienia wynagrodzeń, aby przyciągnąć najlepszych i najzdolniejszych, średnio o 4,7 proc. więcej w księgowości i finansach.

Zwiększają one atuty, które powiedziałbym, że w zeszłym roku w większym stopniu skupiają się na rozwoju zawodowym i wzmocnionej polityce urlopowej.

Są bardziej wolni, dając więcej dni i czasu wolnego. Wiele z tych osób jest podłączonych do miejsca pracy za pomocą inteligentnych urządzeń i sieci z domu. Tak więc, nawet jeśli oferują więcej czasu wolnego, wiedzą, że pracownicy pracują regularnie po godzinach. Niektóre firmy posunęły się tak daleko, że oferują nieograniczone urlopy, ale w końcu powrót do grupy HR jest taki, że wiemy, że dana osoba będzie pracować bardzo ciężko, ponieważ mamy łączność prawie przez cały czas, 24/7. Będą ładować swoje akumulatory, ale też mieć wysoką wydajność.

Rekrutujący promują ścieżki kariery wcześniej w procesie rekrutacji oraz w ciągu pierwszych sześciu do dwunastu miesięcy zatrudnienia.

Po stronie utrzymania pracownicy współpracują z mentorami, którzy odeszli tuż przed nimi, rok przed nimi, i wydaje się, że działa to bardzo dobrze.

AW: Co napędza te zmiany?

McDonald: Po prostu, konkurencja w zatrudnianiu osób i konieczność zatrzymywania osób to wojna o talenty w tej chwili. Konkurencja jest dość intensywna, a ci poszukiwani profesjonaliści często otrzymują wiele ofert. Wiedzą oni, że jeśli jeden pracodawca nie zapewni tego, czego szukają, najprawdopodobniej będą w stanie znaleźć innego pracodawcę, który jest im potrzebny.

Kiedy przyjrzymy się księgowości i finansom jednostek na rynku, a stopa bezrobocia jest niższa niż połowa średniej krajowej – mówimy o 2,5 do 2,6 procent dla większości stanowisk, które widzimy w finansach i księgowości – strategie rekrutacji i utrzymania pracowników w organizacjach muszą być cały czas weryfikowane.

Łatwiej jest zatrzymać pracownika i zainwestować w niego, jeśli jest on wart zachodu, niż zatrudnić.

AW: Czego poszukują kandydaci na tysiącletnie stanowisko księgowego, które różni się od tego, czego szukały lub szukają obecnie wcześniejsze pokolenia?

McDonald: Nasze badania wykazały, że grupy – boomers, Generacja X i tysiąclecia – mają podobieństwa. Oczekują oni ciężkiej pracy, sprawiedliwego wynagrodzenia i rozwoju kariery. Patrząc na najnowszy raport, Raport Pokolenia Z, który dotyczy jednego z sektorów pokolenia tysiąclecia, patrzą na rozwój kariery, hojne wynagrodzenie i szansę na pozytywną zmianę.

Myślę, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę pokolenie tysiąclecia i przyjrzeć się starszym tysiącleciom, Gen. Y, i młodszym tysiącleciom, Gen. Z. Obie grupy – i wszystkie pokolenia siły roboczej – są w jakiś sposób zdefiniowane przez 9/11. Podczas gdy wielu członków Genu Y widziało podczas swojej kariery zawodowej silne okresy zatrudnienia, Gen Z, jako dzieci, obserwował jak ich rodzice przechodzą przez dwie recesje. Badania sugerują, że być może ze względu na te czynniki, pracownicy Genułu Z szukają stabilności w swojej karierze zawodowej i nie spodziewają się zmieniać pracy zbyt często.

AW: Wiele zostało napisane i omówione na temat tego, jak najlepiej odwołać się do księgowych z tysiąclecia. Jaki jest twój punkt widzenia na to?

McDonald: Widziałem przez ostatnią dekadę, powiedziałbym, że osiem lat, że przyszliśmy o 180 stopni. To właśnie ustalona mantra miejsca pracy musiała dostosować się do stylu życia boomerów i Generała Xers’a. Dziś, aby zdobyć najlepsze i najzdolniejsze osoby w dziedzinie finansów i księgowości, trzeba je spotkać w środku. Komunikuj się z nimi często i często, stwórz dla nich wizję tego, gdzie firma jest dzisiaj i dokąd zmierza, a co najważniejsze, w jaki sposób będą częścią Twojej organizacji – gdzie się zmieszczą i jak mogą przyczynić się do osiągnięcia ogólnego celu firmy. To nie jest ani boom, ani Gen X droga dekady temu. Wtedy mantra brzmiała: «W ten sposób robimy interesy, a ty musisz to zaakceptować». To nie jest dobra, atrakcyjna strategia w tej chwili.

AW: Jak HR może najlepiej zintegrować połączenie pokoleń w jednej praktyce?

McDonald: Firmy od pewnego czasu zajmują się mieszaniem wielu generacji. Jest tu kilka kluczy do sukcesu: stworzenie przyjaznego środowiska pracy, dostosowanie stylu zarządzania do potrzeb każdego pracownika oraz ułatwienie działań związanych z budowaniem zespołu, takich jak wydarzenia społecznie odpowiedzialne poza miejscem pracy – spacer–ton, zbiórka pieniędzy lub oddawanie pieniędzy społeczności.

Ten, który mi się podoba i o którym wspomniałem wcześniej, to zintegrowanie formalnego programu mentorskiego, który obejmuje mentoring odwrotny. W mentoringu używa się wielu pokoleń. Tysiąclecia, na przykład, mogłyby edukować boomowych ludzi na temat technologii i mediów społecznościowych.

AW: Gdyby był Pan/Pani nowym absolwentem wydziału księgowości, jakie byłyby dwie lub trzy kwalifikacje, które podkreślił(a)by Pan/Pani we wniosku lub rozmowie kwalifikacyjnej?

McDonald: Przede wszystkim moja średnia ocen z zakresu rachunkowości, moje doświadczenie zawodowe związane z zawodem księgowego, moje doświadczenie zawodowe, które nie jest związane z rachunkowością, ale które wykazałoby umiejętności miękkie w zakresie popytu – komunikacji, prezentacji i przywództwa – oraz mój zapał i inicjatywa.

AW: A co ze starszym księgowym, powiedzmy, bumorem, który stara się albo awansować w firmie, albo przenieść się do innej firmy?

McDonald: Podkreślam ekspertyzę techniczną, która została wypracowana przez lata doświadczeń. Może to być zgodność z przepisami, doradztwo, audyt, niezależnie od tego, jaka jest Twoja sterówka techniczna. Podkreślam również umiejętności przywódcze oraz rodzaj doświadczenia kierowniczego i nadzorczego, umiejętności komunikacyjne i biegłość technologiczną, które należy zapewnić, aby potencjalna firma lub obecna firma wiedziała, że jesteś na bieżąco z tym zestawem umiejętności.

Artykuły pokrewne:

Wynagrodzenia księgowe Szacuje się, że wzrosną o 4,7% w 2016 roku
.
Jak znaleźć mentora, który pasuje do Twoich celów zawodowych

5 Przyczyny sformalizowania swojego programu mentorskiego