Jak uniknąć ryzyka w planowaniu podatkowym

Ponieważ księgowi starają się oferować nowe usługi wykraczające poza standardowe usługi związane z przestrzeganiem przepisów podatkowych, wielu z nich rozważa planowanie podatkowe lub zapewnienie minimalizacji zobowiązań podatkowych w odniesieniu do przyszłych aktywów. Bliski emeryt chce mieć pewność, że jego oszczędności nie będą obciążone wysokimi podatkami, ojciec chce przekazać firmę synowi, nie znosząc przy tym wysokich podatków i tak dalej. A skok od zapewnienia zgodności z przepisami podatkowymi do planowania przyszłych zobowiązań podatkowych może nie wydawać się dużym skokiem.

Ale wiele skandali finansowych i księgowych, takich jak Enron, było spowodowanych tym, że księgowi wykonywali małe skoki po kolei, by nagle znaleźć się głęboko w niezbadanych wodach. Planowanie podatkowe może być interesujące, ale stanowi dodatkowe ryzyko zawodowe, którego księgowi muszą być świadomi. Nieostrożna firma może skończyć się świadczeniem złych usług, co może doprowadzić do tego, że klient zawróci i pozwie firmę, co będzie miało katastrofalne skutki.

W związku z tym księgowi muszą dążyć do zmniejszenia ryzyka odpowiedzialności, jeśli zamierzają zaangażować się w planowanie podatkowe. Oto pewne czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

The Dangers of Moving Outside Your Expertise

Planowanie podatkowe jest inną usługą niż zapewnienie zgodności z przepisami podatkowymi i jak wspomniano powyżej, istnieje ryzyko, że księgowi będą myśleć, że wiedzą wystarczająco dużo. Można to zinterpretować jako «dabbling», gdzie firma wkracza w aspekt rachunkowości na krótki okres czasu. Ale jak wskazuje Ohio Society of CPAs, taka praca jest bardzo ryzykowna w porównaniu z pracą, którą zwykle oferuje firma księgowa.

Umowy CPA powinny podejmować tylko te prace, których kompetentnego wykonania można racjonalnie oczekiwać. Jeżeli firma księgowa zamierza przejść do nowej dziedziny pracy, nie powinna wykonywać jej ani na cal w tym samym czasie. Zamiast tego należy dokładnie przeanalizować ryzyko związane z planowaniem podatkowym, omówić potencjalne problemy związane z odpowiedzialnością, a dopiero wtedy firma powinna z całego serca rozpocząć oferowanie nowych usług. Gdyby księgowość była czymś, czym każdy mógłby się zajmować, nie byłoby potrzeby zatrudniania księgowych.

Bądź ostrożny z Poleceniami

Nie jest to tylko kwestia planowania podatkowego, ale ogólna wskazówka dotycząca unikania odpowiedzialności. Jeśli księgowi nie mogą beztrosko zajmować się nowymi dziedzinami planowania podatkowego, nie kończąc na kłopotach, najlepszą rzeczą do zrobienia jest skierowanie klientów do profesjonalistów, którzy mogą pomóc w innych dziedzinach. Na przykład, klient może poprosić o dobrego prawnika biznesowego, a CPA może skierować prawnika, który zna osobiście, ale może nie być zaznajomiony z ich pracą. Ponieważ rekomendacje są jednymi z najważniejszych sposobów rozwoju firmy jako firmy przyszłości, firma CPA może wręczyć je jak cukierki w nadziei, że w zamian otrzyma swoje własne rekomendacje.

To jest droga do katastrofy. Jeśli CPA zapewnia tylko jedno polecenie klientowi, a to polecenie kończy się świadczeniem pracy poniżej standardu, klient może winić CPA tak samo jak polecenie. CPA musi dokładać należytej staranności w stosunku do każdego skierowania i zapewnić klientowi dokładny przewodnik na temat tego, jakie usługi oferuje skierowanie, jak również jego potencjalnych ograniczeń. Ponadto CPA powinno również zapewnić kilka alternatyw, a nie tylko jedną, aby dać klientowi większy wybór opcji i udokumentować wszystko.

Dokumentacja, dokumentacja, dokumentacja

W rzeczywistości, dokumentacja jest jedną z najważniejszych rzeczy, które CPA może zrobić, aby uniknąć ryzyka odpowiedzialności. Pamiętaj, że w sytuacji «powiedział, że» pomiędzy księgowym a zwykłym klientem, księgowy będzie w niekorzystnej sytuacji. Sędziowie będą oczekiwać więcej od księgowego, a prawnicy mogą łatwo snuć opowieść o tym, jak ich biedny klient był bamboozłowany przez złego finansistę. Nawet jeśli księgowy w końcu zwycięży w sądzie, koszty mogą być druzgocące dla firmy.

Rachunkowość nie zawsze musi mieć jakiś oficjalny formularz podpisany i wypełniony przez notariusza. Czasami w przypadku skierowań lub innych tego typu informacji wystarczy wiadomość e-mail. W takich przypadkach należy zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo serwera poczty elektronicznej. Ważne jest jednak, aby księgowi posiadali jakąś formę dokumentacji, aby mogli wykazać, że działali w dobrej wierze wobec swoich klientów.