Jak w pełni wykorzystać wideorozmowę kwalifikacyjną

W przeciwieństwie do Bette Davis, która w filmie z 1950 roku, Sunset Boulevard , “W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na moje zbliżenie”, okazuje się, że wielu obecnych poszukujących pracy może nie być gotowych na swoje.

Ponieważ wiele firm coraz częściej korzysta z wideokonferencji w celu poznania nowych kandydatów, Robert Half przeprowadził rozmowy kwalifikacyjne z ponad 600 menedżerami wyższego szczebla, którzy wyjaśnili niektóre ze sposobów, w jakie te rozmowy kwalifikacyjne mogą się nie udać.

“Choć technologia przyspieszyła proces rekrutacji i zmniejszyła obciążenie związane z wyjazdem na rozmowę kwalifikacyjną, osoby ubiegające się o pracę powinny traktować rozmowy wideo z takim samym poziomem profesjonalizmu, jak spotkania osobiste”, powiedział Paul McDonald, starszy dyrektor wykonawczy Robert Half, w oświadczeniu pisemnym. “Postawienie na pierwszym miejscu nie oznacza tylko patrzenia i grania roli, ale również zapewnienia, że Twoje środowisko jest wolne od zakłóceń”.

Dodał, że pracodawcy muszą również zadbać o to, aby jak najlepiej wykorzystać wywiady wideo.

“Menedżerowie ds. rekrutacji mogą pomóc kandydatowi poczuć się swobodnie i pokazać, że ich firma jest pożądanym miejscem pracy, przeprowadzając rozmowę kwalifikacyjną w nieskrępowanym, cichym otoczeniu, takim jak sala konferencyjna”, zauważył McDonald. “I tak jak w przypadku kandydatów, powinni oni upewnić się, że czują się komfortowo z technologią.”

Więc, jak wywiad wideo może się nie udać? Starsi menadżerowie podali następujące przykłady z życia wzięte:

 • Pies kandydata wyszedł przed kamerę.
 • Jeden z wnioskodawców odebrał i popisał się rodzinnym kotem.
 • Poszukiwacz pracy odebrał telefon swojej dziewczyny.
 • Kandydat jadł śniadanie.
 • Dziecko weszło w ramę i zapytało: “Co robisz, mamusiu?”
 • Poszukiwacz pracy i jego żona kłócili się.
 • Wnioskodawca poprosił rozmówcę o randkę.
 • W tle podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat grał w gry wideo.
 • Jeden z wnioskodawców miał na sobie zbiornik i klapki.
 • Poszukujący pracy ubierał się.
 • Dzwonił dzwonek do drzwi.
 • Paczka została dostarczona.
 • Dom rozmówcy był w trakcie remontu, a w tle słychać było huk i odgłosy pił elektrycznych.

Teraz, kiedy wiesz, czego nie robić, oto sześć rzeczy, które powinieneś zrobić, aby zapewnić sobie udaną rozmowę kwalifikacyjną, według Roberta Half.

1. Przetestuj swoją technologię. Pobierz wcześniej platformę wideo używaną do rozmowy kwalifikacyjnej. Przetestuj swoją kamerę internetową, mikrofon i głośnik, aby upewnić się, że działają poprawnie.

2. Zrób próbny przejazd. Poproś przyjaciela o przeprowadzenie kpiącego wywiadu wideo i dostarczenie ci uczciwej krytyki. Może się okazać, że będziesz musiał przećwiczyć chwilę przerwy przed odpowiedzią, aby upewnić się, że rozmówca skończył mówić. Może to być szczególnie ważne, jeśli połączenie jest wolne.

3. Wybierz ciche, dobrze oświetlone miejsce. Upewnij się, że zwierzęta domowe i członkowie rodziny nie zakłócają przebiegu rozmowy. Ustawić telefon w pozycji cichej i wyłączyć wszelkie powiadomienia na ekranie.

4. Ubierz się profesjonalnie. Najlepiej wyglądać profesjonalnie od stóp do głów – nie tylko od pasa w górę. Wybierz strój, który doda Ci pewności siebie. Unikaj też wzorów, które mogłyby rozpraszać uwagę w aparacie.

5. Wyglądaj żywo. Skierowanie kontaktu wzrokowego na aparat podczas mówienia, zauważalne kiwanie głową, uśmiechanie się, utrzymywanie dobrej postawy i wykonywanie odpowiednich gestów ręką w stopniu większym niż zazwyczaj może pomóc w pojawieniu się na ekranie bardziej zaangażowanego.

6. Wyślij podziękowanie. Rozszerzyć tę samą uprzejmość, co po osobistej rozmowie. Zanim rozmowa się zakończy, poproś o adres korespondencyjny biura lub adres e-mail kierownika ds. zatrudnienia i wyślij podziękowanie.

Powiązany artykuł:

Zadaj te 5 pytań podczas następnej rozmowy kwalifikacyjnej