Jak wprowadzamy do naszej praktyki doradztwo

Nasza niewielka praktyka księgowa w Perth robi obecnie około 60% naszych przychodów jako usługi doradcze. A doradztwo pochodzi z szeregu usług, które zazwyczaj kojarzone są z każdą praktyką podatkową średniej wielkości, która zajmuje się firmami rodzinnymi.

Czy chcemy zrezygnować z przestrzegania przepisów podatkowych? Nigdy. Zgodność z przepisami podatkowymi to świetna okazja, by wykorzystać tę przestrzeń doradczą – i tak ją znaleźliśmy.

Świetnym doradcą są rozwiązania skoncentrowane

Punktem wyjścia, przynajmniej dla nas, było uznanie naszego tradycyjnego ukierunkowania na podatki. Często myśleliśmy o sobie jako o broni do wykorzystania w kryzysie. Gdyby był jakiś problem, wpadalibyśmy jak wojownicy podatkowi przychodzący ratować dzień. Nasi klienci zarabiali pieniądze lub robili problemy, a my odwalaliśmy świetną robotę w poszukiwaniu sposobów na uratowanie ich ciężko zdobytego bogactwa przed spustoszeniami podatkowymi.

Dużo czasu zajęło nam uświadomienie sobie, że niektórych z tych kwestii można było uniknąć . Inni doradcy zajmujący się “miękkimi” sprawami byli po prostu bezużyteczni. Kryzys, w którym czasami znajdowali się nasi klienci, nie pojawiłby się, gdybyśmy wkroczyli wcześniej i przyjęli bardziej zaangażowaną rolę.

Gdybyśmy 5 lub 10 lat temu przedstawili naszym klientom dodatkową ofertę usług: wiele z tych osób byłoby o wiele szczęśliwszych, niż są teraz.

Rozwiązanie ma cenę

Przeszkodą, którą wszyscy mieliśmy (i czasami nadal mamy), było mówienie naszym klientom o cenie naszych rozwiązań. Historycznie rzecz biorąc, zazwyczaj chodziło tylko o “temat” na dużą skalę tego, co było potrzebne, a następnie o to, czy klient chciałby, abyśmy się rozwijali.

Następnie próbowaliśmy wyceniać rzeczy z góry, a potem staliśmy się strasznie przeeksponowani, ponieważ wykonana praca doradcza trwała wiecznie.Staraliśmy się więc uwzględnić wszystkie ewentualności w naszych poradach i odpowiednio je wycenić. A klienci nigdy nie podjęli się tego zadania.

Punkt zwrotny nastąpił, gdy przekształciliśmy nasze rozwiązania w warsztat. Warsztat z klientami jest zaangażowany i interaktywny i kończy się . Raporty, które potem przedstawiamy, są wysokiej jakości i zazwyczaj są wykonywane podczas warsztatów.

A my powiedzieliśmy klientowi o cenie warsztatu osobiście, twarzą w twarz. Nie wysłaliśmy maila z informacją o cenie po imprezie.

Cena musi być przystępna

Praca doradcza jako modułowy warsztat pożyczyła następnie określoną liczbę godzin – od 4 do 5 godzin przy dużym zaangażowaniu i od 2 do 3 godzin przy małym zaangażowaniu. Następnie wspieramy niektóre rozwiązania, kierując ludzi na naszego bloga jako tanią opcję pokazania porad.

To było ważne. Klienci nie byli w stanie poradzić sobie z 8-godzinnymi warsztatami (zwłaszcza z dziećmi lub konkurencyjnymi wymaganiami pracy). Podobnie nie chcieli być z nami twarzą w twarz przez 5 dni z rzędu. Mieli pracę do wykonania.

Porada musi być skierowana twarzą w twarz

Strategiczną przewagą konkurencyjną, którą posiadamy w naszej działalności, jest fakt, że jesteśmy zlokalizowani w Perth i prowadzimy księgowość biznesową w Perth. Dostarczanie informacji w formie elektronicznej oraz obecność firm doradczych z branży offshore nie jest w stanie w pełni odwzorować możliwości uścisku dłoni klientów i spojrzenia im w oczy.

Skoncentrowanie się na zwiększeniu liczby godzin kontaktu z klientami w porównaniu z godzinami pracy w back roomie było dużym czynnikiem zmieniającym akceptację klientów.

Informacja musi zawierać opcje

Będziesz zaskoczony liczbą klientów, którzy chętnie dzielą się swoim doradcą podatkowym. Jeśli koszt warsztatu jest zbyt wysoki dla klientów, możesz po prostu połączyć kilku klientów w jeden warsztat i zredukować koszty dla każdego uczestnika.

Praktycznie może być znacznie łatwiej przedstawić warsztat na przykład planowania podatkowego, dla 3 par, ponieważ mają tendencję do odbijania się od siebie pomysłów. To oczywiście różni się w zależności od dnia, ale często tak jest.

Warsztaty są skoncentrowane na księgowości

Nie przedstawiamy, że jesteśmy trenerami życiowymi czy ekspertami motywacyjnymi. Nasze warsztaty są bezpośrednio związane z naszą rolą księgowego – dlatego też dokonujemy przeglądów efektywności Xero, planowania podatkowego, ustalania i śledzenia kluczowych wskaźników finansowych, rozumienia rachunku przepływów pieniężnych czy planowania zarządzania kryzysowego.

Ponadto: warsztaty nie muszą być prowadzone przez partnerów. Prace doradcze powinny być prowadzone przez członków Twojego zespołu.