Jak zbudować holistyczną strategię bezpieczeństwa IT

Po ostatnim włamaniu SamSam do pięciu z 13 wydziałów samorządu lokalnego w Gruzji, po raz kolejny zastanawiamy się, czy są jakieś firmy i ich klienci, którzy mogą zrobić coś, aby chronić swoje sieci przed naruszeniem bezpieczeństwa.

Atakujące organizacje są częścią alarmującego trendu grupy wdrażającej SamSam. Zamrażają oni swoje systemy komputerowe i żądają stosunkowo niewielkiego okupu, wiedząc, że organizacja wolałaby zapłacić, niż pozostać offline przez tydzień lub zapłacić za naprawę.

Rozmawialiśmy już o tym, dlaczego firmy księgowe potrzebują strategii informatycznej i jakie cechy musi mieć strategia informatyczna. Teraz chcemy zwrócić uwagę na to, jakie kroki musi podjąć Twoja firma, aby zbudować całościową strategię bezpieczeństwa IT w celu ograniczenia podatności na zagrożenia i wzmocnienia bezpieczeństwa Twojej sieci.

Co to znaczy mieć holistyczną strategię bezpieczeństwa?

W przeszłości najbardziej powszechne podejście do bezpieczeństwa IT koncentrowało się na warstwach obrony obwodowej i budowaniu najlepszej możliwej “ściany”. Ponieważ jednak z czasem ataki te stały się bardziej wyrafinowane, podejście to nie jest już wystarczające.

W rzeczywistości, w wysypce ataków SamSam na okup, napastnicy najpierw wchodzą do sieci i pozycjonują się przed rozpoczęciem szyfrowania maszyn. Zapobiegawcze środki bezpieczeństwa koncentrują się tylko na obronie, ale nie są w stanie wykryć tego rodzaju starannie założonej pułapki. Aby naprawdę chronić swoją praktykę i klientów, potrzebne jest wielopłaszczyznowe, ciągłe podejście do bezpieczeństwa IT, które chroni każdy punkt końcowy, wykrywa wczesne oznaki naruszenia i natychmiast reaguje.

To całościowe, wszechstronne podejście do bezpieczeństwa informatycznego pozwala zespołom IT na podejście do zagrożeń bezpieczeństwa z perspektywą “zakładania naruszenia”. Pozwala również zespołom na wykrywanie i szybsze łagodzenie zagrożeń za pomocą uczenia się maszynowego i analizy sztucznej inteligencji. Zwiększa to nie tylko skuteczność stosowanych środków bezpieczeństwa, ale również zmniejsza obciążenie zespołu IT.

How to Build a Holistic IT Security Strategy

Gotowy do wprowadzenia całościowej strategii bezpieczeństwa IT do pracy w Twojej firmie księgowej? Oto kilka ważnych elementów, które muszą zostać uwzględnione:

  • Audyt i ocena bieżącego rozwiązania s. Czy dodałeś narzędzia bezpieczeństwa do swojej strategii IT w miarę rozwoju firmy? Wiele pulpitów i logowań może spowolnić proces wykrywania, więc zacznij planować przejście do ekosystemu produktów, które integrują się ze sobą i zapewniają wgląd w różne platformy.
  • Ominąć szczelinę bezpieczeństwa z automatyką . Niewiele firm księgowych może sobie pozwolić na wynajęcie wystarczającej liczby specjalistów IT, aby zaspokoić ich wyjątkowe potrzeby. Aby wesprzeć przeciążonych członków zespołu, należy zautomatyzować jak najwięcej procesów oprogramowania, zwłaszcza niskopoziomowe monitorowanie i reagowanie na zdarzenia zgodnie z obowiązującymi zasadami.
  • Nie należy ignorować wpływu środowiska BYOD . Pracownicy coraz częściej oczekują dostępu do danych w podróży i na dowolnym urządzeniu. W rezultacie, raz zaakceptowane, oparte na urządzeniach podejście do bezpieczeństwa musi być stopniowo wycofywane na rzecz bezpieczeństwa opartego na tożsamości. Pierwszorzędne znaczenie ma odpowiednie uwierzytelnianie użytkowników i zarządzanie nimi. Kluczowe znaczenie ma wieloczynnikowe uwierzytelnianie.
  • Pomyśl o chmurze jako o rozszerzeniu twojego centrum danych . Niezależnie od tego, czy decydujesz się na rozwiązanie chmury publicznej, prywatnej czy hybrydowej dla Twojej firmy księgowej, nie musisz przenosić wszystkiego na raz. Przyjmij wyważone podejście do przeniesienia do chmury i przenieś funkcje biznesowe tylko dlatego, że masz pewność co do wielkości kontroli, jaką daje Ci ten model.

Myśli końcowe

Holistyczna strategia bezpieczeństwa IT łączy w sobie najnowsze technologie z trwałymi procesami zarządzania ryzykiem i obrony przed stale powiększającą się listą zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci. Rozważ wykorzystanie tych kroków jako schematu do omówienia i zbudowania własnej, holistycznej strategii bezpieczeństwa IT.

Z dumą przedstawiamy serię Technology Strategy we współpracy z firmą AbacusNext, która podziela nasze zaangażowanie w pomoc firmom w jak najbezpieczniejszym przystosowaniu się do cyfrowego świata. AbacusNext oferuje najlepszy pakiet usług dla księgowych, w tym OfficeTools Practice Management, Results CRM i Abacus Private Cloud.