Jak zmienia się i będzie się zmieniać rachunkowość CPE

Od pióra, papieru i kalkulatora do platform w chmurze, od lat wprowadzania danych do technologii OCR i od stosów dokumentów do super eleganckich systemów zarządzania dokumentami – można powiedzieć, że technologia zmieniła wszystko w zawodzie księgowego.

Chodzi o to, że postęp technologiczny przychodzi szybko, jakby naprawdę szybko. Pracuję w tym zawodzie od nieco ponad dekady i widzę, jak zmienia się on jak pogoda w Montanie. Dobra, to nie była idealna analogia, ale masz rację, prawda?

Jeśli chodzi o zakłócenia spowodowane przez zawód księgowego, kształcenie ustawiczne (CE/CPE) było jednym z najbliższych świadków. Wróćmy do późnych lat 90. i dni, w których księgowi musieli uczestniczyć w sesjach «klasowych», pracować na kursach korespondencyjnych i odwiedzać konferencje. Tak, ci sami księgowi, którzy mieli swoje stoły wypełnione dokumentami i stacjonarne, byli tymi samymi księgowymi, którzy dosłownie starali się o punkty CPE.

Dzisiaj, kiedy wszystko jest na wyciągnięcie ręki, wydaje się to mało wiarygodne. Zapytaj jakiegokolwiek księgowego po czterdziestce lub później, a oni za to poręczą, prawdopodobnie z dużym uśmiechem na twarzy. Na początku lat 2000. wszystko zaczęło się zmieniać.

Nic dziwnego, że wiatry zmian w kształceniu ustawicznym zbiegły się w czasie z bańką dot com. Wzrost adaptacji Internetu rozszerzył się na cięcia i zakamarki zawodu księgowego i CPE nie ograniczał się już do czterech ścian. Do 2003 r. księgowi i podatnicy mieli do wyboru około 3 000 kursów internetowych CPE.

Bańka dot com mogła pęknąć, ale przemysł online CE nigdy nie oglądał się za siebie. W miarę upływu czasu wiele platform zaczęło oferować kursy CPE/CE online, a księgowi, którzy mieli już dość sesji w klasie, chwytali to obiema rękami. Od początku 2010 roku większość księgowych i podatkowych profesjonalistów zdobywa kredyty CPE/CE online. Nie powiem, że ułatwiło to życie księgowym, ale sprawiło, że stało się ono nieco mniej trudne.

Chociaż nauka CPE/CE była w lepszej formie niż kiedykolwiek, nie oznacza to, że nie ma miejsca na poprawę. Zawsze jest miejsce na ulepszenia i będziemy ich świadkami w bardzo bliskiej przyszłości.

Nie ma wątpliwości, że technologia jest dobrodziejstwem dla księgowych, w każdy możliwy sposób. Nie oznacza to jednak, że moczą się oni w słońcu na dachach swoich biur. Pomimo całego postępu technologicznego, księgowi są nadal bardziej zajęci niż kiedykolwiek. To stymuluje innowacje w księgowości i widzimy pewne zmiany, jakie to przyniesie.

Elastyczne opcje uczenia się, takie jak wideo na żądanie (samokształcenie) i Nano Learning, staną się dość popularne wśród społeczności księgowych. W związku z tym, żywe webinaria będą nadal preferowanym sposobem uczenia się w najbliższej przyszłości.

Ale być może największą zmianą, jakiej będziemy świadkami w nadchodzącym czasie, będzie migracja profesjonalistów z ekranów ich komputerów do ekranów ich telefonów komórkowych, czego pragnie każdy księgowy. Ta zmiana paradygmatu w medium edukacyjnym spowoduje zmiany również w formatach nauczania.

Chociaż żywe webinaria pozostaną najbardziej preferowanym sposobem uczenia się, krótkie filmy na żądanie (Nano Learning) staną się preferowanym wyborem gdzieś na końcu drogi. A sposób, w jaki rzeczy idą w tej chwili, widok CPA zarabiającego punkty CPE/CE podczas biegania na bieżni lub jazdy w kabinie może nie być zbyt odległy.

Pracując w MyCPE, spotkałem tysiące księgowych w całym kraju. Próbowałem zrozumieć ich obawy i nie mam wątpliwości, że jesteśmy na skraju poważnej renowacji w CPE.