Jak zmienią się techniki finansowe, podatkowe i bezpieczeństwa w 2018 r.

Technologia stała się istotnym elementem codziennego życia biznesowego, a jeśli jesteś księgowym, to przede wszystkim zastanawiasz się, jak wpływa na finanse, pracę podatkową i bezpieczeństwo.

W tym celu, dyrektor ds. technologii w Avalara i EVP Inżynierii Peter Horadan poświęcili czas na opracowanie listy trzech najważniejszych obszarów najbardziej interesujących dla księgowych, na które technologia będzie miała wpływ. Oryginalny wpis na blogu znajduje się na stronie internetowej Avalary.

Oto jego przewidywania na rok 2018:

1. Łańcuch blokowy rozpocznie się od zakończenia tyranii fakturowania w formacie PDF/email

Bitcoin nadal gromadzi nagłówki, ale w 2018 r. technologia otwartych ksiąg rachunkowych w ramach łańcucha blokowego wygeneruje najwięcej szumu w biznesie. Blockchain ma o wiele więcej przypadków użycia zmieniających grę niż tylko śledzenie własności waluty cyfrowej.

Na przykład, może on służyć jako podstawa inteligentnych umów, idei, którą przewidzieliśmy jakiś czas temu, a która stale nabiera tempa. W 2018 r. wykorzystanie łańcucha blokowego do automatyzacji i uproszczenia cyklu zamówień/faktur nabierze tempa.

Dzisiejszy ręczny proces wysyłania e-maili w formacie PDF i kluczowania informacji jest uciążliwy, czasochłonny i podatny na błędy. Z prywatnym łańcuchem blokowym, cały proces może być zautomatyzowany i bezpieczny. Zamówienie zakupu kupującego może zostać zapisane w księdze i otrzymane cyfrowo przez sprzedawcę.

Używając API, wysyłka i fakturowanie mogą być automatycznie inicjowane i potwierdzane. Po otrzymaniu produktu, płatność może być również zainicjowana przez księgę rachunkową – być może za pomocą Bitcoin lub innej waluty cyfrowej (lub nawet dolarów) – i automatycznie rejestrowana po otrzymaniu. Ten potencjał automatyzacji i skrócenia cyklu zamówień/faktur zmusi wielu dostawców i firmy do zbadania możliwości łańcucha blokowego.

2. Przygotuj się do podzielenia się całą swoją księgą z rządem

Ogólnie rzecz biorąc, rządy na całym świecie i rządy stanowe w Stanach Zjednoczonych szukają sposobów na szybsze i bardziej wiarygodne pobieranie należnych podatków – przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości nadużyć. Wysiłki te będą kontynuowane, a także rozszerzane w 2018 r.

Brazylia i Indie ustanowiły już nowe przepisy, a wiele stanów w Stanach Zjednoczonych analizuje swoje możliwości. Siłą napędową tych wysiłków jest zwiększona automatyzacja cyfrowa w przedsiębiorstwach, która dała rządom możliwość żądania raportowania transakcji w czasie rzeczywistym i pełnego dostępu do cyfrowej księgi firmy, dzięki czemu mogą one pogodzić rzeczywiste zobowiązania podatkowe z otrzymanymi kwotami.

Pierwszym krokiem w tym kierunku w USA jest inicjatywa Uproszczony Podatek od Sprzedaży (SST), która jest wysiłkiem państw, samorządów lokalnych i wielu środowisk biznesowych w celu uproszczenia i zmniejszenia obciążeń związanych ze sprzedażą i korzystaniem z poboru podatków, administracji i przestrzegania przepisów. Handlowcy, którzy chcą uczestniczyć w Uproszczonym Podatku od Sprzedaży (SST), muszą podać szczegóły na poziomie księgi głównej w swojej dokumentacji podatkowej.

Jednak w miarę jak rządy będą dostrzegać korzyści płynące z dochodów i redukcji nadużyć, które mogą osiągnąć, a handlowcy będą zdawać sobie sprawę z korzyści w zakresie kosztów i wydajności, jakie może przynieść automatyzacja, dążenie do raportowania transakcji w czasie rzeczywistym nabierze tempa.

3. Załamanie się numeru ubezpieczenia społecznego

W zeszłym roku przewidzieliśmy, że w 2017 r. będziemy musieli zaakceptować fakt, że wszystkie dane osobowe zbierane o nas przez przedsiębiorstwa i rządy są zasadniczo informacjami publicznymi. Tempo i zakres naruszeń danych dowiodły, że mamy rację i pomimo nowych przepisów, takich jak ogólne rozporządzenie UE o ochronie danych (PKBR), oraz nowych technologii bezpieczeństwa opracowanych w celu ochrony ubezpieczenia z tytułu prowadzenia działalności zawodowej, obywatele w Stanach Zjednoczonych nadal są szczególnie narażeni na wycieki danych z ubezpieczenia z tytułu prowadzenia działalności zawodowej i kradzieże tożsamości. W związku z tym należy oczekiwać, że rok 2018 będzie rokiem, w którym rząd Stanów Zjednoczonych ostatecznie uzna, że jego podstawowy system identyfikacji osobistej, czyli jeden dożywotni numer ubezpieczenia społecznego, jest całkowicie nieadekwatny do tego wyzwania.

Rozwiązanie to prawdopodobnie nie pojawi się w 2018 r., ale rozpocznie się dyskusja na temat tego, czy nowy system identyfikacji powinien opierać się na jakiejś formie elektronicznego dowodu tożsamości, podobnej do tej stosowanej w Belgii, Chile, Estonii, Niemczech, Izraelu, Hiszpanii i wielu innych krajach, które już to robią. Spodziewamy się, że debata ta będzie intensywna i burzliwa dla wszystkich zainteresowanych stron, w tym podmiotów rządowych, firm technologicznych i grup prywatnych, i możemy jedynie mieć nadzieję, że jej istotą będzie optymalna strategia bezpieczeństwa – a nie partyzancja.