Jakich cech osobowych szukają klienci w swoich księgowych?

przez Mark Lee

W niedawnym wywiadzie dla telewizji CNBC burmistrz Londynu Boris Johnson wskazał, że jego potykająca się, samouwielbiająca się osoba jest celowym sposobem na przyciągnięcie uwagi opinii publicznej, która według Borisa jest znudzona przez konwencjonalnych polityków.

Borys jest wyraźnie bardziej pamiętny i lubiany niż większość innych polityków w dzisiejszych czasach. Jego cechy osobiste, w tym styl trzmieli, wyraźnie go wyróżniają.

Jesteś pamiętny czy nudny? Jakie masz cechy osobiste, które sprawiają, że klienci cię lubią? Czy ludzie, których spotykasz, czy to na imprezach sieciowych, czy gdzie indziej, pamiętają o Tobie i czują się komfortowo kierując do Ciebie swoich klientów i kontakty?

W wywiadzie telewizyjnym Borys powiedział: “To bardzo ważne w polityce, aby móc przyciągnąć uwagę ludzi. Większość ludzi uważa, że wiele rzeczy politycznych jest niewiarygodnie nudnych, więc jeśli możesz żartować lub jeśli możesz znaleźć jakiś sposób na oświetlenie idei lub tematu metaforą, która przykuwa uwagę ludzi – jakiś kolorowy sposób myślenia o tym – masz je na sekundę”.

Tu nie chodzi tylko o to, jak Borys chce być postrzegany przez społeczeństwo. Odnosi się do atrybutów i cech osobowości, które inni używają do jego opisu. Większość z nas chce być lubiana, ale czy inni zawsze widzą nas tak, jak byśmy chcieli?

Powiedziałbym, że księgowi, podobnie jak politycy, również muszą być w stanie zwrócić uwagę ludzi. Nie mam wątpliwości, że bardziej udani księgowi są zazwyczaj tymi, którzy mają wiele pozytywnych cech osobistych.

Czy wiesz, na przykład, jakich słów użyliby Twoi klienci, współpracownicy i koledzy, aby Cię opisać? Czy w ten sposób chciałbyś zostać opisany? Czy wszyscy twoi klienci widzą to samo “ty”? Czy wiesz, jakie są Twoje najbardziej efektywne cechy osobiste?

Niektóre z bardziej pozytywnych słów, które klienci, współpracownicy i współpracownicy mogą użyć do opisania Ciebie to: ciepły, wciągający, towarzyski, szczęśliwy, pozytywny, entuzjastyczny, budzący zaufanie, dobre poczucie humoru, ekspert, wiarygodny, rozwiązujący problemy, doświadczony, niezawodny, elastyczny, charyzmatyczny, dyskretny, empatyczny, godny zaufania, uczciwy, szczery, asertywny, kompetentny, profesjonalny, etyczny, energiczny, proaktywny, pomocny, zorganizowany, dobry komunikator, ciekawy, skuteczny, kreatywny, zainteresowany mną i moją działalnością.

Niektóre z bardziej neutralnych przymiotników mogą zawierać: metodyczny, ekstrawertyczny, introwertyczny, inteligentny, skrupulatny, zdyscyplinowany, rozważny, skrupulatny, skupiony na szczegółach, przyzwoity, dociekliwy, poważny, ok, ostrożny, przewidywalny. Niektórzy mogą postrzegać je jako cechy pozytywne; inni będą je postrzegać w negatywnym świetle, a jeszcze inni jako wariacje na temat stereotypu księgowego jako “nudne”.

Niektóre mniej pozytywne cechy osobiste, które są prawdopodobnie wspólne dla uczciwej liczby księgowych, to: używa zbyt wiele żargonu, egocentryczny, gofry, niechętny do dyskusji o opłatach, zdystansowany, koncentruje się na drobiazgach, pedantyczny, punktualny, zbyt techniczny, nie słucha, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, brzmi jak taksówkarz, mówi za dużo o sobie, zmagający się, niechlujny, zdezorganizowany, musi być ścigany, niska energia, ograniczone zainteresowanie innymi, nudne, i … nudne.

Przy okazji, wiem, że wymieniłem “ekstrawertyczny” i “introwertyczny” razem jako neutralne słowa. Żadne z nich nie jest samo w sobie ani pozytywne, ani negatywne. Niektórym ludziom będzie wygodnie z ekstrawertyckim księgowym. Inni mogą uznać to za zwrot akcji i wolą, aby ich księgowy był bardziej introwertyczny. Są to po prostu dwie skrajności wzdłuż kontinuum. I być może najlepsi księgowi są zazwyczaj gdzieś pomiędzy.

Projektowanie pozytywnych cech osobowych jest równie ważne jak posiadanie wystarczającej wiedzy technicznej i doświadczenia. Rzeczywiście, twoje osobiste cechy i umiejętności są prawdopodobnie ważniejsze; możesz delegować pracę z klientem, ale nie jest tak łatwo delegować odpowiedzialność za relacje z klientem.

Jest dużo prawdy w starej maksymie “Nigdy nie dostaniesz drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia”. Gdybyśmy mieli zapytać nowych znajomych o twoje osobiste cechy – o to, jak cię zapamiętają – co by powiedzieli? Czy ludzie, których spotykasz w sieci, użyliby innych słów niż ci z potencjalnych nowych klientów, którzy spotkali się z Tobą na spotkaniu odkrywczym?

Większość z nas nigdy nie pozna odpowiedzi na te pytania. Możemy jednak próbować kultywować osobę (osobę fizyczną) poprzez większą świadomość tego, co mówimy, jak to mówimy i jak inni na nas reagują.

Zakres osobistych umiejętności, których wszyscy potrzebujemy, aby odnieść sukces w praktyce, w życiu i w biznesie, wykracza daleko poza osobiste cechy, które określiłem. Najlepsze z nich to po prostu cechy osobiste, co do których podejrzewam, że najbardziej udani księgowi projektują w kontaktach z innymi ludźmi. Czy zgadzasz się z tym? Jeśli miałbyś na myśli kilku znanych Ci księgowych, którzy odnieśli sukces, jak mógłbyś ich opisać?

Wierzę, że można być rzetelnym, godnym zaufania, uczciwym, mieć oko do szczegółów, być przyzwoitym księgowym i mieć poczucie humoru, wesołą osobowość i być dobrym towarzystwem. A jeśli jesteś zabawny, nie jesteś nudny!

O autorze:

Mark Lee jest redaktorem praktyk księgowych w AccountingWEB UK i prowadzi blog BookMarkLee dla księgowych, którzy chcą przełamać stereotyp nudnej księgowejw praktyce, online i w życiu. Jest również przewodniczącym Sieci Doradztwa Podatkowego niezależnych ekspertów podatkowych.