Jakie są implikacje podatkowe dla Gig Economy?

Czy się to podoba, czy nie, Stany Zjednoczone szybko stają się tzw. gospodarką gigantów, zamieszkiwaną przez pracowników w każdym wieku, którzy z różnych powodów wolą pracować samodzielnie na stanowiskach pozazakładowych o różnej długości czasu pracy.

To nie jest dla słabego serca, i to dotyczy również księgowości związanej z tymi koncertami. W rzeczywistości, IRS ostrzega, że błędne sklasyfikowanie kogoś jako niezależnego kontrahenta będzie miało konsekwencje podatkowe, w tym wymaganie od pracodawcy płacenia podatków od zatrudnienia pracownika.

Jody Padar, CPA i CEO Chicago-area New Vision CPA Group, jest jednym z księgowych, który stworzył niszową praktykę podatkową, która koncentruje się na przedsiębiorcach. Jak sama mówi: “Zakładanie, że będziesz jedynym przedsiębiorcą, jest złym założeniem podatkowym”.

Padar, który przemawiał na niedawnej konferencji American Institute of CPAs Engage, oferuje te dodatkowe spostrzeżenia na temat zawiłości gospodarki gigantów oraz tego, co CPA i inni specjaliści podatkowi muszą wiedzieć o tym rozwijającym się sektorze biznesu.

AW: Jakie kwestie podatkowe początkujący freelancer najbardziej źle rozumie?

Padar: Pierwszą rzeczą, jaką muszą zrozumieć freelancerzy, jak każdy mały biznes, jest to, jakim typem podmiotu będą i jakie będą ich odpowiednie konsekwencje podatkowe.

AW: Jakie korzyści podatkowe są niedostatecznie wykorzystywane lub muszą być lepiej wykorzystywane?

Padar: Podatek od samozatrudnienia przychodzi na myśl i jak byś go zaplanował. Ponadto, jest wiele rzeczy, które można zrobić, jeśli chodzi o planowanie emerytury, aby zmniejszyć podatki.

AW: Co’ jest najbardziej korzystną korzyścią podatkową dla freelancerów i dlaczego?

Padar: To nie jest tak ważne, że istnieje korzystny podatek, który jest tak ważny. Chodzi o to, że freelancerzy muszą być świadomi implikacji podatkowych dochodów, które osiągają i związanych z nimi podatków i planować je. Największym problemem dla freelancerów jest to, że nie planują. Nie można planować podatków w kwietniu, musi to być zrobione w grudniu.

AW: Czy istnieje podatek, który jest brany pod uwagę w odniesieniu do gospodarki koncernu, a który nie został jeszcze przyjęty?

Padar: Nic mi o tym nie wiadomo. Jednakże, tylko dlatego, że jest w gospodarce gig nie oznacza, że nie podlega podatkowi od sprzedaży w zależności od tego, co jest sprzedawane. Airbnb niedawno dowiedziało się, że musi pobierać i odprowadzać podatek od sprzedaży. Wydaje się, że to jedna z tych zawiłości, których ludzie nie są świadomi. To, że jest sprzedawany w Internecie, nie oznacza, że nie podlega opodatkowaniu.

AW: W tym samym duchu, jaki podatek lub kwestia podatkowa, twoim zdaniem, wymaga przyjęcia lub rozważenia, czego do tej pory nie było?

Padar: Myślę, że powinniśmy lepiej informować ludzi, że niezależnie od tego, czy dostaniesz 1099 czy nie, dochód, który uzyskasz, nadal podlega opodatkowaniu. Większość osób uważa, że jeśli nie otrzyma 1099, nie podlega opodatkowaniu. To nie jest prawda.

AW: Jak IRS radzi sobie z obsługą freelancerów? Czy proces podatkowy jest usprawniony i efektywny, czy też agencja wydaje się być w trakcie dyskusji na temat tego, jak radzić sobie z tego typu pracownikami?

Padar: IRS stara się pomóc freelancerom i pracownikom koncertowym w uzyskaniu informacji na ich stronie internetowej. (Poza powyższym linkiem, na stronie IRS.gov znajduje się blisko 10 linków, które dotyczą osób pracujących na własny rachunek). Jednak to prawdopodobnie nie wystarczy. Pracownicy i freelancerzy pracujący na zasadzie “gig economy” powinni zasięgnąć porady profesjonalistów podatkowych, aby jak najlepiej wykorzystać swoje nowo znalezione dochody z działalności gospodarczej.