Jakie są metody wykrywania oszustw?

Zrozumienie metod wykrywania nadużyć finansowych w miejscu pracy pomoże w ustanowieniu i wdrożeniu kontroli wewnętrznych, a także pomoże w dochodzeniu w sprawie nadużyć finansowych.

Informacje te pomogą Ci również w tym, jak możesz pomóc innym podjąć kroki niezbędne do zminimalizowania ryzyka i być bardziej proaktywnym w podejściu do ochrony przedsiębiorstw przed tym przestępstwem.

Trzy podstawowe metody wykrywania nadużyć finansowych są następujące:

  1. Wskazówki
  2. Audyt wewnętrzny
  3. Przegląd zarządzania

Statystyki pokazują, że końcówki zawierają 40 procent najbardziej popularnych metod wykrywania, audyt wewnętrzny – 15 procent, a przegląd zarządzania – 13 procent. Pozostałe 32 proc. metod wykrywania obejmuje:

  • Badanie dokumentów
  • Uzgodnienie rachunków (oczywiście nie tylko rachunków bankowych)
  • Audyt zewnętrzny

i kilka innych.

Let’s Talk About Tips

Mówimy tu o tym, że ktoś powiedział komuś innemu o oszustwie, którego był świadkiem. Słowo od współpracowników lub pracowników składa się z 53 procent zgłoszonych wskazówek, które ujawniają oszustowi jego przestępstwo. Ta statystyka ma dla mnie sens, ponieważ uważam, że jeśli ktoś widzi kogoś, kto popełnia przestępstwo, jesteśmy szkoleni, aby coś zobaczyć i coś powiedzieć.

Jeśli widzisz, że współpracownik okrada firmę, szanse na to, że oceni współpracownika są duże. Moim zdaniem, większość ludzi jest uczciwa i nie popiera tego typu zachowań.

Jedną z najbardziej zdumiewających statystyk jest to, że 21 procent napiwków pochodzi od klientów. Są to klienci, którzy znają właściciela i prawdopodobnie od wielu lat dbają o firmę, z którą pracują.

Czy kiedykolwiek pomyślałbyś, że klient dawałby cynk pracownikowi robiącemu rzeczy, których nie powinien? Właściwie to zrobiłem to dla mojego klienta.

Pewnego dnia wracałem z wizyty do domu i zobaczyłem furgonetkę budowlaną z nazwiskiem klienta w sklepie z opakowaniami. Była około 3:30 po południu. Od razu zadzwoniłem do klienta i powiedziałem: «Hej, chciałem, żebyś wiedział, że twój van siedzi w sklepie z artykułami pakunkowymi Ann Marie». Chcę się tylko upewnić, że masz tam pracę lub czy twój pracownik zatrzymuje się na jakieś napoje. Zdecydowanie chciałam się upewnić, że pracownik nie pije i nie prowadzi samochodu!»

Naprawdę to doceniał. Nie jestem pewna, co się stało, ale zależało mi na moim kliencie, który był właścicielem firmy, na tyle, aby dać mu znać, co widziałam, jakkolwiek się to okazało, i czułam się dobrze z moją decyzją.

A co z audytem wewnętrznym i przeglądem zarządzania?

Ważne jest, aby zauważyć, że większość małych klientów biznesowych nie ma wystarczająco dużo siły roboczej lub funduszy, aby prowadzić tego typu ważne metody. Ze względu na to, że te dwie metody wykrywania są prawie nieobecne, konieczność kontroli wewnętrznej jest jeszcze bardziej krytyczna dla tych firm.

Uznaj to za swoją misję wdrożenia jakiejś formy «mini planu audytu» dla swoich klientów.Upewnij się, że masz list polecający z zastrzeżeniami, że nie jest to formalny audyt i nie zapewnisz żadnego poziomu pewności. Ale w tych mini-audytach skoncentruj się raczej na tym, jak możesz wdrożyć kontrolę wewnętrzną w obszarach słabości.

W przyszłym tygodniu omówimy charakterystykę firm najbardziej narażonych na ryzyko.