Jedź dalej z większym odliczeniem podatku od sprzedaży

Jesteś na rynku dla nowego samochodu lub SUV-a? Poza intrygującymi ofertami na koniec roku oferowanymi przez dealerów, unikalna zachęta podatkowa może być zbyt dobra, aby ją pominąć: Szansa na zwiększenie odliczenia od podatku od sprzedaży w Twoim stanie.

Ale ta możliwość oszczędzania podatków nie jest dostępna dla wszystkich.

Po pierwsze, możesz wybrać odliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu narodowego i lokalnego lub podatku od sprzedaży, który płacisz w swoim zeznaniu podatkowym. Ale masz prawo do odliczenia tylko jednego lub drugiego.

Opcjonalne odliczenie od stanowych i lokalnych podatków od sprzedaży, które wygasło i zostało kilkakrotnie przywrócone w przeszłości, zostało ostatecznie wprowadzone na stałe przez ustawę o ochronie Amerykanów przed podwyżkami podatków z 2015 roku.

Jeśli mieszkasz w stanie z wysokimi podatkami dochodowymi, takim jak Kalifornia czy Nowy Jork, zazwyczaj lepiej jest ubiegać się o odliczenie od podatku dochodowego w tym stanie. I odwrotnie, jeśli mieszkasz w stanie o niskich podatkach lub w jednej z siedmiu jurysdykcji, w których w ogóle nie płaci się podatku dochodowego – na Alasce, Florydzie, Nevadzie, Południowej Dakocie, w Teksasie, Waszyngtonie i Wyoming – wybór odliczenia od podatku od sprzedaży jest bezcelowy.

Zakładając, że zdecydujesz się na stanowe i lokalne odliczenie podatku od sprzedaży, kwota, którą możesz odpisać, opiera się na Twoich rzeczywistych wydatkach, popartych pokwitowaniami lub inną dokumentacją.

Alternatywnie, możesz zdecydować się na skorzystanie z tabeli dotyczącej poszczególnych stanów dostarczonej przez IRS, w oparciu o Twoje dochody i wielkość Twojej rodziny. Co do zasady, będziesz miał odliczenie od rzeczywistych wydatków, ale większość podatników nie stara się prowadzić odpowiedniej dokumentacji.

Jest jednak inny sposób, w jaki IRS słodzi doniczkę: Jeśli korzystasz z tabeli stan po stanie, możesz odliczyć wymienioną kwotę plus podatek od sprzedaży zapłacony za niektóre «duże bilety».

Lista pozycji z dużymi biletami zawiera:

  • Zakup lub dzierżawa pojazdu.
  • Zakup łodzi lub samolotu.
  • Zakup lub znaczące uzupełnienie lub remont domu.

Tak więc, zakup nowego samochodu może znacznie zwiększyć odliczenia na podatek państwowy i lokalny podatek od sprzedaży. Na przykład, jeśli jesteś mieszkańcem Michigan z czteroosobową rodziną i rocznym dochodem w wysokości 125.000 dolarów, kwota w tabeli dla Twojej sytuacji wynosi $1.025. Jeśli kupisz nowy pojazd przed końcem 2016 roku i zapłacisz $3,000 w stanowym podatku od sprzedaży, Twoje odliczenie zostanie zwiększone do $4,025, zakładając, że korzystasz z tabeli IRS w swoim rozliczeniu. A jeśli odliczysz zapłacony podatek od sprzedaży, Twoje odliczenie również wzrośnie o $3,000.

Oczywiście, inne czynniki będą miały wpływ na decyzje podejmowane na koniec roku. Niemniej jednak, trzymaj tę ulgę podatkową w kieszeni biodrowej, jeśli działa ona na Twoją sytuację.