Jesse Jackson Jr. Winny przestępstw pieniężnych

przez Teresę Ambord

Jedna z publikacji opisuje ich jako «parę władzy», ale dla państwa Jesse Jackson Jr. te dni mogą się skończyć, przynajmniej na razie. 20 lutego, obaj Jacksonowie w oddzielnych zarzutach wniesionych przeciwko nim. Jesse jest byłym kongresmenem w Illinois i synem lidera praw obywatelskich Jessego Jacksona. Jego żona, Sandra, jest byłą starszyzną z Chicago.

Oto, co powiedzieli prokuratorzy:

W połowie lutego wniesiono oskarżenia karne przeciwko Jesse’emu za niewłaściwe wykorzystanie funduszy kampanii oraz przeciwko Sandrze za oszustwa podatkowe. Obydwaj Jacksonowie stawili się przed sędzią okręgowym USA Robertem L. Wilkinsem w oddzielnych przesłuchaniach i przyznali się do zarzutów 20 lutego.

W latach 2005-2012 Jacksonowie wyciągnęli 750.000 dolarów z klatki piersiowej kampanii wojennej na cele osobiste.

Według dokumentów sądowych, Jesse nadużył kart kredytowych kampanii, aby pokryć osobiste wydatki w wysokości około $580,000, w tym $60,857.04 w restauracjach i salonach oraz $31,700.79 na opłaty lotnicze. Dodatkowe wydatki osobiste obejmują:

  • $43,350 za pozłacany męski zegarek Rolex
  • $9,588 za meble dziecięce
  • 14.513 dolarów za pranie na sucho
  • $5,814 za alkohol
  • 16.059 $ wydane w klubach sportowych i salonach
  • $5,150 za futrzane peleryny i parki (faktycznie zakupione przez Sandrę)
  • $8,000 za dwa kapelusze należące do zmarłego piosenkarza Michaela Jacksona
  • 17.163 USD wydane w sklepach tytoniowych
  • $5,000 za piłkę nożną podpisaną przez prezydentów USA

Zarzut wymaga, aby oddał pieniądze i przedmioty, które kupił.

Jego

Jesse złożył oświadczenie przez swoich prawników: «Nie oferuję żadnego usprawiedliwienia dla mojego postępowania i w pełni przyjmuję na siebie odpowiedzialność za niewłaściwe decyzje i błędy, które popełniłem.» Kiedy sędzia Wilkins poprosił Jessego o przyznanie się do winy, odpowiedział», winny, Wysoki Sądzie. Wprowadziłem w błąd Amerykanów.»

Jesse służył jako kongresmen z Illinois od 1995 roku. W listopadzie ubiegłego roku został ponownie wybrany, ale zrezygnował zaledwie kilka dni później. Na początku roku zrezygnował na dłuższy okres czasu, podczas gdy w Klinice Mayo leczono go z powodu choroby dwubiegunowej.

Zbiorniki

Sandra jest określana w dokumentach sądowych jako «współ-konspiratorka» i kierowniczka kampanii reelelekcyjnej męża. Jest oskarżona o składanie fałszywych zeznań podatkowych dla siebie i swojego męża w latach 2006-2011. I, jak wspomniano powyżej, z dokumentów sądowych wynika, że wydała 5 500 dolarów z funduszy kampanii na zakup futrzanych parków i peleryn.

Ich

Z dokumentów sądowych wynika również, że podczas badania finansów osobistych, obaj Jacksonowie mogli próbować ukryć niektóre przedmioty, które kupili z funduszy kampanii, wysyłając je pod inne adresy. Dotyczy to między innymi futer zakupionych przez Sandrę i zegarka Rolex zakupionego przez Jessego.

Teraz, kiedy przyznali się do winy, czekają na wyrok 28 czerwca. Sandra patrzy na rok do dwóch lat więzienia i grzywnę od 3000 do 40 000 dolarów. Na podstawie ugody z prokuratorami, Jesse stoi w obliczu 46 do 57 miesięcy więzienia i grzywny od 10.000 do 100.000 dolarów. Prokuratorzy zastrzegają sobie jednak prawo do ubiegania się o grzywnę w wysokości $250,000 i maksymalny wymiar kary pięciu lat więzienia.