Kącik redaktora: Co to za wielki interes z przywództwem myślowym?

Niewątpliwie słyszałeś już ten termin, ale co to jest i dlaczego miałoby mieć znaczenie dla księgowych? Mówię o przywództwie myślowym; co ono oznacza i co może oznaczać dla twojej praktyki poprzez prosty akt dzielenia się tym, co wiesz.

Początkowe wrażenie jest takie, że termin ten odnosi się do ekspertów w danej dziedzinie i tych, którzy regularnie dzielą się swoją mądrością poprzez nauczanie, blogi, regularne wpisy w mediach społecznościowych, artykuły w publikacjach branżowych i wystąpienia. Nie mówię, że wszyscy księgowi muszą być tak płodni, bo przecież masz firmę do prowadzenia, klientów do obsługi i – zwłaszcza jeśli to tylko ty – zadań administracyjnych do nadzorowania.

Ale wiecie co? Bycie liderem myśli lub angażowanie się w działalność lidera myśli nie musi oznaczać tego wszystkiego, a w rzeczywistości zaczyna się od chęci podzielenia się tym, co już wiesz. Co więcej, ta prosta czynność może być czynnikiem różnicującym nie tylko w lepszym kontakcie z kolegami (od których również możesz się uczyć), ale również w generowaniu nowego biznesu i sprawianiu, że Twoi obecni klienci zobaczą Cię w nowy sposób.

Pomyśl o tym, jeśli jesteś dumny z tego, co robisz każdego dnia dla swoich klientów, nie ma powodu, który nie może być dzielony z innymi. Twoje doświadczenie w prowadzeniu swojej praktyki, jakkolwiek pozornie prozaiczne lub bez znaczenia, może mieć wpływ na inne firmy i praktyków, którzy przechodzą przez te same wyzwania.

Co więcej, jeśli Twoi obecni lub potencjalni klienci widzą, że wiesz, o czym mówisz – czy to poprzez zajmowanie się najnowszymi problemami związanymi ze zgodnością podatkową, zarządzaniem majątkiem, czy zawiłościami prowadzenia restauracji, sklepu lub organizacji non-profit – masz szansę zabłysnąć. Nie ma postępu bez nauki (pożyczyć nadużywane wyrażenie «nie wiesz tego, czego nie wiesz»), więc dzielenie się tym, co robisz dla klientów i kolegów, aby zobaczyć, może łatwo być czynnikiem różnicującym w Twojej praktyce.

Nie umiesz pisać? Nie masz pewności, że możesz podzielić się swoimi myślami w słowach? Znajdź kogoś, kto może, «pisarza duchów», jeśli chcesz. Nawet proste odpowiedzi na wpisy na blogu, odpowiedzi w grupach LinkedIn, czy tweety na temat sprawy, którą znasz lub którą się zajmujesz, mogą rozpocząć Cię w drodze. Heck, nawet udział w dyskusjach na forum w grupach społecznościowych jest krokiem w kierunku myślenia lider-dom.

Nie mówię, że wszyscy muszą myśleć, że wiedzą lepiej niż wszyscy inni, ale czas wyjść z kokonu i spojrzeć poza swoje cztery ściany, ponieważ dzielenie się tym, co już wiesz, jest w pewnym sensie podstawowym elementem tego, dlaczego jesteś w tym wybranym zawodzie.

A jeśli chcesz uzyskać cały marketing o tym, Ty i wszyscy w Twojej firmie jest marką Twojej firmy. Dzięki temu, że Twoje myśli, ich przemyślenia, Twoja ogólna wiedza w danej dziedzinie lub problem z nią związany jest publicznie dostępna, może ona wykładniczo podnieść tę markę.

Jesteś zaufanym doradcą swoich klientów. Dlaczego oni ci ufają? Głównie z powodu tego, co wiesz lub co im mówisz, że wiesz, a jeśli dzielenie się tym z większym światem (np. media społecznościowe, blogi, Twoja strona firmowa, strony społecznościowe, publikacje branżowe) może przynieść Ci więcej rodzajów klientów, których chcesz i pomóc zachować te, które masz, to czy to takie złe?

Można by argumentować, że naszym największym celem w tym życiu jest zbieranie i dzielenie się wszystkim, czego się uczymy, zanim przekażemy dalej, ale być może jest to zbyt filozoficzne jak na cotygodniową kolumnę na stronie społeczności. Może nie mam z tym wszystkim nic wspólnego, co o tym myślisz?