Kącik redaktora: Don’t fear the Tax Tsunami

Pomiędzy nową ustawą podatkową, sprawami sądowymi mającymi wpływ na podatek od sprzedaży i nexus w ogóle, a wirtualną falą nowych technologii w zakresie prac podatkowych i księgowych, trudno nie czuć się trochę zastraszonym przez to wszystko.

Ale strach nie jest odpowiedzią, dowiedzieć się, co to wszystko może oznaczać dla Twoich klientów i Twojej firmy jest lepszą drogą. To właśnie staramy się robić tutaj, w AccountingWEB, dając głos innym specjalistom w dziedzinie podatków i księgowości, a także osobom wpływowym w tej dziedzinie. Ponadto, uczestnicząc w imprezie Avalara Crush 2018, czuję się nieco bardziej wykształcony i chętnie dzielę się tym, czego się nauczyłem.

Po pierwsze, jeśli nie wiesz kim oni są, Avalara urosła do rangi jednego z głównych narzędzi podatkowych i zgodności z przepisami i nie zapłacili mi, żebym to powiedział. Fakty są tym, czym są i jest to świat, w którym żyli i oddychali przez lepszą część 14 lat, więc kiedy zdecydowałem się na udział w ich imprezie dla użytkowników, wiedziałem, że będę w pobliżu firm, które ich używają, jak również profesjonalistów podatkowych, którzy również to robią.

Ale nie chodziło tylko o nich i ich produkty, świat, w którym się teraz znajdujemy, z legislacyjnymi i technologicznymi zmianami, które wydają się być prawie codzienne, to jest coś w rodzaju podatku i zgodności z przepisami, ośmielę się powiedzieć… sexy?

Patrząc na legislacyjną stronę medalu, jeśli zwracałeś uwagę, obecnie rozpatrywana jest sprawa Sądu Najwyższego, która może mieć duży wpływ na nexus podatku od sprzedaży, co ma wpływ na detalistów, a nawet nabywców w całym kraju. W szczególności, sprawa Wayfair przeciwko Południowej Dakocie ma obecnie 50-50 szans na pójście drogą stanu. Jeśli tak się stanie, może to wprowadzić więcej zamieszania niż obecnie, według głównego eksperta ds. podatku od sprzedaży, Scotta Petersona, który tak się składa, że jest wiceprezesem ds. polityki podatkowej USA i relacji z rządem w Avalarze.

«Specjaliści od księgowości i podatków też mają prawo się martwić. Jeżeli Dakota Południowa wygra, CPA lub dostawca usług księgowych przekroczy $100K przychodu, wówczas Dakota Południowa ma prawo do pobierania podatku od sprzedaży».

Peterson zauważył również, że w Kolorado sprzedawcy detaliczni muszą poinformować kupujących, którzy mieszkają w tym stanie, że sprzedawca detaliczny nie pobiera podatku od sprzedaży i mogą być mu winni pieniądze. Po zakończeniu roku sprzedawca musi wysłać raport dotyczący tego, co kupujący kupił i że może być winien podatek.

Peterson miał o wiele więcej do powiedzenia na temat wpływu sprawy Południowej Dakoty w ostatnim artykule.

Jest też kwestia podatku od oprogramowania jako usługi (lub SaaS, jak wiemy). W tej chwili tylko cztery stany ustawodawczo powiedziały, że chcą opodatkować firmy SaaS, historycznie nie było to dobre dla żadnego klienta biznesowego z branży high-tech, aby państwo pobierało podatek od ciebie, według Stephena Kranza, adwokata podatkowego, który wraz z żoną Carolynn stał się autorytetem w kwestiach podatku cyfrowego. Zauważył on, że obecnie 24 państwa mają ustawy związane z majątkiem osobistym, jeśli chodzi o podatki i usługi komputerowe.

«Krytyczną kwestią, jeśli chodzi o podatek cyfrowy, jest to, co dokładnie kupujesz i co sprzedajesz», powiedziała Carolynn Kranz. Odniosła się również do stanu Pensylwania, który mówi, że jeśli coś jest dostępne zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej, to wtedy podlega opodatkowaniu. Kiedyś tylko przedmioty materialne podlegały opodatkowaniu, a nie usługi, co się zmieniło.

To tylko kilka z rzeczy, o których należy pamiętać w świecie podatków, spokoju, że stanie się on bardziej interesujący, a wraz z rozwojem narzędzi automatyzacji w tej przestrzeni może bardzo dobrze uczynić życie Twoje i Twojego klienta nieco łatwiejszym.